יום חמישי, 18 בנובמבר 2010

התפתחות תינוקות

כאשר תינוק חדש מגיח לאוויר העולם, המעבר מסביבת התפתחותו בבטן אימו לסביבה המוכרת לנו פה בעולם, חושפת עבור התינוק מגוון גירויים, צבעים ואילוצים מוטוריים שבהתפתחותו מובילים אותו לעצמאות ובגרות. בשנתו הראשונה של התינוק מתפתחת באופן משמעותי המערכות המוטוריות, מערכות העצבים ומערכת החושים, השנה הראשונה משפיעה ומהווה בסיס התפתחותי לתינוק. התפתחות זו חשובה במיוחד ומשפיעה גם על איכות חייו כאדם בוגר. תפקודי המוח ישתפרו בהתאם להתפתחות המוטורית, ובכך רכישת מיומנויות שונות, פיזיות ורגשיות, שיכולה למנוע בעתיד לקויות למידה.

למה חשובה התפתחות מוטורית?


לי ולכל הורה חשוב להשקיע המון בילדנו, לקנות עבורם כל דבר שיצטרכו ולהשקיע את מיטב כספנו כדי שיהיה להם הכי טוב שאפשר. חיפשתי עבור בני את העגלה הכי בטוחה, בחרתי בעגלות פג פרגו, קניתי את מוצרי התינוקות האיכותיים ביותר, החיתולים היקרים ביותר, שיהיו לו את התנאי התפתחות הטובים ביותר. אז נכון, הצלחנו לספק לתינוק את הסביבה הטובה ביותר על מנת להתפתח, האם בכך אנו מבטיחים לעצמנו התפתחות מוטורית מקסימאלית עבור ילדנו?
התינוקות שלנו שונים אחד מהשני, לכל תינוק הקצב שלו והשלב התפתחות שלו, וזה נורמאלי לחלוטין.
אך בתוך תהליך ההתפתחות בתינוק ישנם שלבי התפתחות מוטוריים. חשוב להבחין אם הקצב איטי מדי או מהיר מדי, וכמו כן ישנם שלבים שאסור לפספס או לדלג עליהם. כל שלב מבוסס על קודמו, והגישה ההתפתחותית מבחינה ומכירה במשמעות עניין זה ודואגת ללוות את התפתחות הילד בצורה נכונה.

מהם השלבים?


באחד השיעורים שלמדתי בקורס לימודי משחק, הסבירו לנו את המשמעות של התפתחות בעלילה ואיך המון פרטים שנאספים בפריימים השונים, לבסוף מרכיבים סיפור ועלילה במהלך הסרט\הצגה.
בהתפתחות תינוקות כפי שהוזכר ישנם שלבים חיוניים המלווים את התינוק מלידתו ועד שהולך בעצמו.
יכולת שכיבה על הבטן והגב ועל שני צידיו, הזקפת הראש כאשר התינוק בשכיבה על הבטן, העברת הידיים למרכז הגוף כאשר התינוק נמצא במצב שכיבה על הגב, התהפכויות עצמאיות בין הבטן לגב, הגעה עם כפות הרגליים לכיוון הפה בזמן שכיבה על הגב, זחילות שונות, עמידה עצמאית, הליכה בסביבת חפצים, עמידה והליכה עצמאית לחלוטין, טיפוס על מדרגות וסולמות ובהמשך גם ריצה וקפיצות.
כל השלבים הללו חשובים מאוד עבור התינוק ומשפיעות על התפתחותו התקינה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה