יום חמישי, 16 בדצמבר 2010

קעקועים- יכולים להיות גם טובים לבריאות


במהלך אלפי השנים בהן קיימת התרבות האנושית, מצאו לעצמם בני אדם דרכים שונות ומשונות להביע את עצמם ולהרגיש טוב עם מי שהם. בעת המודרנית נראה כי קיימות יותר דרכים להבעה עצמית מאי פעם, כאשר אומנות, אופנה, הבעת דעות בבלוג מקוון או פתיחת אתר אינטרנט עצמי הן רק כמה מאלפי הדרכים השונות להביע את עצמך ולספר לעולם משהו אודותיך.

בעוד לבישת בגדי מעצבים או פתיחת בלוג הן דרכי ביטוי עצמי חדשות יחסית המשויכות לעת המודרנית, קיימות דרכים עתיקות וותיקות יותר.
מבין שלל הדרכים הקיימות להבעה עצמית, קעקועים הם אחת הדרכים העתיקות ביותר, אשר עדיין פופולאריות כיום יותר מאי פעם.

ההשפעה הפסיכולוגית של קעקועים

בקרב בני הדור המבוגר יותר ובעיקר בקרב הורים, קיימת רתיעה מסוימת מקעקועים. העובדה כי הם נשארים על העור באופן תמידי, וכי תהליך קבלתם מלווה במחט חדה ודי הרבה כאב, הופכות את הקעקועים לעניין מעט מרתיע בקרב הורים רבים. אך בפועל, אם מנסים לבחון בעיניים ניטראליות את השפעת הקעקועים על המקועקעים, מגלים שהקעקועים הם לא רק לא מזיקים, הם גם מהווים תרומה של ממש לבריאות הנפש.

כיצד קפצנו מ"לא מזיקים" ל"תורמים לבריאות הנפש"? ובכן, קעקועים מהווים כאמור דרך מובהקת להבעה עצמית. בניגוד ללבישת בגדי מעצבים מסוגננים למשל, הקעקועים אינם מתחלפים ונשארים עלינו באופן תמידי, מה שהופך את ההצהרה שהם מבטאים להרבה יותר חזקה ובעלת עצמה. מבין שלל הדרכים הקיימות להביע את עצמנו ולצאת בהצהרה ברורה לחברה בנוגע לטעם האומנותי או לכל אספקט אחר בחיים שלנו, קעקועים הם ללא ספק אחת הדרכים החזקות והדומיננטיות ביותר.

על כן, עבור מי שפונה לעשות קעקוע כזה או אחר מתוך מקום של התבטאות והבעה עצמית, מקבל את מה שהוא רוצה באופן המוחלט והחזק ביותר.
אנשים רבים דיווחו כי בעקבות קעקוע משמעותי שעשו הם התחילו להרגיש הרבה יותר טוב, שלווים ושקטים יותר. גם במקרים בהם הקעקוע בכלל ממוקם במקום המוסתר מרבית הזמן (למשל, על הגב או על הצלעות והבטן), עצם הידיעה כי הקעקוע שם, כי הצעד הזה נעשה, מביא לנחת מסוימת בקרב המקועקעים.

כמובן שמקרה זה אינו נכון באופן גורף לגבי כל המקועקעים – אנשים רבים בוחרים להתקעקע ממניעים פשוטים יותר מאשר הבעה עצמית ורגשיים פחות, כמו למשל מטעמים אסתטיים נטו. גם במקרה הזה, תשומת הלב שמושך מי שעשה את הקעקוע שלו במיוחד למטרה זו – משיכת תשומת לב, היא בדיוק מה שהוא מחפש, ולכן ניתן לומר כי גם במקרה זה הקעקוע מביא להשגת מטרה פסיכולוגית כלשהי, ולכן הוא בעל השפעה חיובית על אותו מקועקע.

לסיכום, גם אם להרבה אנשים זה לא ממש נראה ככה, קעקועים הם לא רק דבר לא מזיק בעליל, הם גם מביאים לתרומה של ממש בפן הפסיכולוגי והחברתי עבור מקועקעים רבים. בפעם הבאה שאתם נרתעים מקעקוע כזה או אחר, חשבו על ההשפעה החיובית שיש לו על מי שנושא אותו...

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה