יום ראשון, 19 בדצמבר 2010

על תרומתה הרבה של יוגה לבריאות הגוף והנפש

מלכתחילה, הומצאה תורת היוגה על מנת לאפשר לעושים אותה להתחבר טוב יותר לעצמם, למהות שבתוכם ולחיות בשלום עם גופם, אולם לאורך השנים התברר כי מבלי להתכוון, טומנת יוגה בתוכה כמה יתרונות גופניים משמעותיים מאוד, שביכולתם לסייע אפילו בהתגברות על מחלות העולם המודרני, שלא לומר – המערבי.

המתרגלים את תורת היוגה למשך תקופה ארוכה, חשים את תרומתה ואת התועלת שהם מפיקים ממנה, אולם גם מי שעושים את צעדיהם הראשונים בתורה זו יוכלו להיווכח עד מהרה בתועלות הרבות הגלומות בה.

כיצד מסייעת יוגה למערכות הגוף ?


מחקרים וסטטיסטיקות, שנערכו לאורך השנים, מצאו קשר הדוק ביותר בין יוגה ובין בריאות פיזית והימנעות ממחלות. כך הוכח למשל, שיוגה טובה למוח ולתפקוד קוגנטיבי. מחקרים מראים, כי בקרב מי שמתעמלים ביוגה בצורה סדירה, ניכרה פעילות מוחית רבה יותר באזורי קשב וריכוז. ההסבר לכך הוא, שבעת התעמלות יוגה חלק מהתרגילים נעשים כשהאדם הפוך, מה שמאפשר זרימת דם טובה יותר למוח והזרמת חמצן רב יותר.
עוד? בבקשה. מחקרים אחרים גילו שהיוגה טובה מאוד לבריאות הגב.

ביכולתה של יוגה סדירה להפחית כאבי גב שונים (כתוצאה מפריצת דיסק לדוגמא) ולמנוע כמעט לגמרי מהסובלים מכאבי גב כל טיפול תרופתי. תרגול תורת היוגה מסייע מאוד בהסדרת הנשימה ובתרגול תנוחות בהם יש דגש על מנח הגב ועל היותו של הגוף ישר. כל אלה מחזקים מאוד את שרירי הגב והבטן, ומשחררים את המתח הטבעי המצוי באזורים אלה.

שיעורי יוגה מדגישים מאוד את האיזון הגופני, תרגול יוגה מאפשר נשימה נכונה ומלאה, מחיש את זרימת הדם והחמצן בגוף, בכך הופך את הספורט המדובר לאיכותי, בטוח וחיובי. עם זאת, בטרם תתחילו לתרגל יוגה נדרש להתייעץ עם רופא המשפחה ועם מדריך היוגה עצמו, ולידע אותו אודות כל כאב או בעיה גופנית שיש לכם, על מנת שתוכלו לבנות את התוכנית הטיפולית המושלמת.

יוגה כתוסף משמעותי לבריאות


אחד הדברים הנפלאים ביוגה הוא שהיא אינה לוקחת את הגוף כמובן מאליו ואינה נכנעת לכוחות ההורסים את הבריאות. מתעמלי היוגה אינם משלימים עם תופעות לוואי שגרתיות של החיים – כאבי ראש, עצבים מרוטים, השמנה, עייפות ולחץ מתמיד. כל אלה מחלישים את הגוף ומגבירים מאוד את הסיכון ללקות במחלות.

היות והיוגה טוענת, כי איכות החיים היא זו שקובעת ולא הגיל הביולוגי, הרי שאפשר להתחיל להתאמן ביוגה בכל גיל ובכל מצב בריאותי, או אז להעניק חזרה לגופנו את הבטחון העצמי שדרוש לו, את העמידות הנדרשת להתמודודת עם תחלואי היומיום ואת שלוות הנפש.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה