יום חמישי, 23 בדצמבר 2010

מיגרנות

כולם מדברים בנושאי רפואה על חשיבות נושא הפעילות הגופנית שבחיינו, עשרות מאמרים כבר נכתבו בנושא ולמעשה בשנים האחרונות אנו עדים למודעות גדולה יותר באוכלוסיה וכתוצאה מכך, לפריחה מחודשת של מכוני הכושר כמו גם לתופעת רכיבת האופניים שתופסת תאוצה גדולה בשנים האחרונות .

בד"כ כול מה שנאמר בנושא הפעילות גופנית נכון והיא לבטח עוזרת (הוכח מדעית) בתחומי בריאות שונים כמו גם משפרת את איכות החיים של העוסקים במלאכה. אבל לעיתים העובדה שאנו סובלים מחוסר ידע בנושא בריאותי כזה או אחר, אנחנו משלמים מחיר יקר פיזית שיכולנו למנוע אותו במידה והיינו בקיאים יותר בנושא. הפעם נלמד קצת יותר על התופעה הכואבת שרבים בארץ ובעולם סובלים ממנה- מיגרנה.

מי שסובל ממיגרנה יספר לכם שזה פוגע משמעותית באורח החיים שלו ושמדובר בכאבים עזים במיוחד המאופיינים בהתקפי כאב חוזרים בחצי הראש (לכן תמיד נראה לנו שהכאב הוא באחד הצדדים של הראש) וגם מופיעים תסמינים כגון: בחילות, הקאות שלשולים ותחושת קור בידיים.
בניגוד למה שרבים חושבים מיגרנה היא לא מחלת מבוגרים והיא יכול להתרחש גם בינקות כאשר מגיל 12 שכיחות המחלה זהה לשכיחות אצל מבוגרים.

מיגרנה היא מחלה תורשתית. אם תבחנו את זה תשימו לב שלפחות עוד מישהו במשפחה סובל מהתופעה יכול להיות שבדרגות שונות.
בעולם הנתונים מראים ש-18% מהנשים ו-6% מהגברים יסבלו מאותם התקפי מיגרנה במהלך חייהם. עד היום לא ממש ידוע מה גורם לתופעת המיגרנה.
לצערם של הנשים הן סובלות יותר ממיגרנה מאשר גברים כאשר הנתונים מראים על פי- 2 ועד פי 4 הסיבות לכך הן בעיקר השינויים ההורמונאליים הרבים שנשים חוות.

מה כן ידוע ומה כדאי:

מי שסובל ממיגרנה מומלץ לו להימנע ממשקאות ומזונות שמכילים קפאין (שוקולד, קפה ועוד..) ידוע שקפאין יכול ליצור התקף מיגרנה.
גם לחץ עלול לגרום למיגרנה ולכן ישנם כאלה שסובלים בעיקר בסופי השבוע, משום שאז יש להם יותר זמן לחשוב על דברים שאולי מכניסים אותם ללחץ ובעקבות כך נגרמת המיגרנה.
אחד הפתרונות האפשריים היא יחסי מין. ידוע שיחסי מין משחררים אנדורפינים שגורמים לתחושה של הקלה ורוגע. במקרים מסוימים קורה המצב ההפוך. ויחסי מין יכולים להרע במצב של מיגרנה ולכן צריך לשפוט כל מקרה לגופו.
גם שינויים יכולים "לתרום" למיגרנה ולעיתים חופשה יכולה להיות מהנה ומוצלחת במיוחד ולפעמים החופשה (השינוי) יכול לגרום להופעת המיגרנה. גם כאן כמו בנושא יחסי המין זה יכול ללכת לשני הכיוונים.

לסיכום: מיגרנה היא תופעה לא קלה אשר שכיחותה בעולם היא גבוהה ונשים הן אלו שסובלות בעיקר מהתופעה בשל שינויים הורמונאליים תכופים. זה נכון שחשוב לעשות ספורט ופעילות גופנית כפי שצוין בהתחלה בשביל הבריאות. אבל לא פחות חשוב לדעת, לחקור ולהעמיק בנושאי בריאות בשביל שיהיה לנו הידע גם להקל על הכאב.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה