יום חמישי, 30 בדצמבר 2010

מד רציף יכול להציל חיים של חולים במחלת סוכרת הנעורים

רקע סוכרת נעורים:


סוכרת נעורים היא מחלה שבה החולה סובל מירידה בכמות האינסולין שמיוצרת אצלו בגוף. הורמון האינסולין, המופרש מהלבלב, הוא בעל חשיבות רבה בשל תפקידו לעזור למולקולות הסוכר המצויות בדם (גלוקוז) להיכנס לתוך התאים. הכניסה של הסוכר לתאים חיונית ביותר לקיומם, משום שזה חומר הגלם המרכזי עבור תאי הגוף ליצירת אנרגיה. במצב של מחסור באינסולין, תאי הגוף לא מצליחים לנצל את המולקולות של האינסולין וכך נוצר מצב לא רצוי שבו רמת הסוכר בדם גבוהה מאוד אך רמת הסוכר בתאים נמוכה. במצב זה הסוכר בדם יפונה על ידי הכליות, והתאים יישארו ללא חומר הגלם החשוב ליצירת אנרגיה.

נכון להיום לא ניתן לשים את האצבע על הסיבות להופעת מחלת הסוכרת אבל רבים מאמינים כי הגורמים המרכזיים הם: דיאטה, תורשה, תגובה של מערכת החיסון כמו גם מחלות ויראליות.
לא מזמן חברי כנסת ואנשים משפיעים בתקשורת ובתרבות נרתמו יחד והגדירו את הסוכרת כמגיפה עולמית וכזו שמתפשטת גם בארץ במהירות עצומה. בזמן שהתקשורת עודדה כתבות בנושא, חולי סוכרת נעורים נשכחו בצד ולא זכו לחשיפה רבה בעיתונות הרפואה ובכלל. רוב חולי סוכרת הנעורים הם אנשים צעירים מאוד חלקם ילדים, שמד סוכר בשבילם הוא ההבדל בין חיים נורמאלים לבין חיים שלעיתים יכולים להיות בלתי נסבלים.
העלות השנתית של מד הסוכר כולל התחזוקה שלו מגיע ל כ-30,000 שקל לשנה. מכשיר זה מעבר לעובדה שהוא מציל חיים, הוא גם מאפשר לאותם חולים לחיות בסוג של ביטחון ולשמור על איזון ברמת הסוכר.

מדי יעקבזון, מנכ"לית האגודה לסוכרת נעורים בישראל אמרה בנושא: אני קוראת למשרד הבריאות ולועדת סל התרופות לאשר תקציב זה ולהציל את חיי החולים הזקוקים למד הסוכר הרציף: "זוהי טיפה בים התקציב של סל התרופות. תנו לאנשים הללו את ההזדמנות לחיות חיים שלמים ונורמאליים"

גם חברת הכנסת אנסטסיה מיכאלי, העומדת בראש השדולה לקידום מעמד המשפחה בישראל, המליצה בפומבי לקדם את ההשקעה בתרופות למחלה הזו ולהכניס אותה למסגרת סל התרופות ובכך לעזור לאותם חולים צעירים לחיות חיים נורמאלים.

יוצאים להפגין


ביום ראשון הקרוב יפגינו חברי האגודה לסוכרת נעורים מול משתתפי וועדת סל התרופות, נושא ההפגנה הוא בקשתם של החברים להכניס את מד הסוכר הרציף לסל התרופות. העיתוי הנוכחי הוא בשל העובדה שבימים הקרובים יכריעו באותה ועדה גורלית את גורלן של תרופות שונות וחולי סוכרת הנעורים מעוניינים להבטיח שגם מד הסוכר הרציף יהיה שם.

לסיכום חשיבות מד הסוכר לחולי סוכרת הנעורים היא גבוהה במיוחד, מספיק להיכנס לפורומים השונים בדבר המחלה ולראות את החשיבות הגבוהה שמייחסים למכשיר זה החולים במחלה. נכון, זה לא המאבק של כולם ויש עוד לא מעט הפגנות ודברים חשובים, אולי אפילו חשובים מזה. אבל בכול זאת אם יש לכם זמן הפיצו את המאבק הזה. הוא יכול להציל חיים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה