יום שני, 20 בדצמבר 2010

ויטמין סי

אין אחד שלא שמע על ויטמין סי, סביר להניח שזה אחד הוויטמינים הכי מוכרים ופופולאריים שקיימים היום. מוצרי מזון רבים נושאים את התווית "עשיר בוויטמין סי" ויש סיבה לכך, לוויטמין זה תפקידים חיוניים וחשובים לגוף שלנו. כיום כשישנה מודעות רבה לאורך חיים בריא, אנשים רבים מקפידים על פעילויות ספורטיביות באופן קבוע, מאימוני כושר, שיעורי ספורט ועד שיעורי יוגה ואירובי. במקביל ההקפדה על התזונה חשובה, ועימה גם הוויטמינים הדרושים לתפקודי הגוף השונים. אז למה ויטמין סי נחשב לוויטמין שכל כך חשוב לנו? ומה אנחנו צריכים לדעת עליו?

למה לי ויטמין סי?


לוויטמין סי תכונות רבות, שהוא מחזק את המערכת החיסונית הטבעית של הגוף, עוזר בהתמודדות והחלמה של ריפוי פצעים בגוף, מסייע ומשפר את ספיגת הברזל בגוף, ויטמין סי יודע להפחית את הרס הרדיקלים החופשיים, מסייע לחיזוק המערכת החיסונית, שומר על הגמישות הטבעית של כלי הדם בגוף, ואף מקטין סימפטומים של אלרגיות ומקל על חולי אסתמה.

איפה אמצא ויטמין סי?


גוף האדם אינו מסוגל ליצר ויטמין סי בעצמו, ולכן אנו תלויים באספקה חיצונית של ויטמין סי. נוכל למצור ויטמין סי כמעט בכל הפירות והירקות הטריים ובנבטים. פירות הדר ידועים כעשירים בוויטמין סי עוד מילדותינו, בפירות טרופיים תוכלו למצוא אף יותר וויטמין סי מאשר בפירות הדר. בעולם הירקות תוכלו למצוא ויטמין סי בעיקר בפלפל, כרוביות, אפונה ושעועית ירוקה, עגבניות, תפוחי אדמה וירקות עלים ירוקים.

מה עשוי לגרום למחסור בוויטמין סי?


בגלל שהגוף שלנו לא מסוגל ליצר ויטמין סי, עלינו להקפיד להזין אותו בוויטמין זה תמיד. מחסור של ויטמין סי עשוי לגרום לתופעות רבות. דימום מהחניכיים בזמן צחצוח שיניים, דימום מהאף, בעיות עיכול, כאבים בפרקים, רגישות יתרה לחבלות, החלשות של המערכת החיסונית הטבעית של הגוף, קצה איחוי איטי של שברים, הפרעות בקצב הלב, קוצרי נשימה, החלשה של כלי הדם, בעיות עצביות ועוד.
מעבר לתזונה לקויה גם לחץ נפשי, עישון קבוע, שימוש בתרופות מסוימות (כגון: גלולות נגד הריון, תרופות אנטיביוטיות שונות ואספירין), זיהום אויר וצריכת אלכוהול עלולים לגרום למחסור וספיגה נמוכה של ויטמין סי, לכן יש להקפיד על אספקה תקינה של ויטמין סי לגוף.

איך שומרים על הוויטמין החשוב הזה?


כמו אם ששומרת קרוב ובעדינות את תינוקה בעזרת מנשא לתינוק, כך חשוב שנשמור על הוויטמין הזה שנחשב לאחד מהוויטמינים הכי רגישים והכי עדינים. הוויטמין מסיס במים, ומתפרק בקלות בבישול, גם בחשיפה לאור הוא מתפרק, בקילוף, בסביבת מתכות, ואף באחסון ממושך. כך שהאחסון הכי טוב הוא האחסון הטבעי ישירות מהפירות והירקות הטריים. ככל שנבשל פחות, שנחתוך פחות, כמה שיותר קרוב לצורה שהטבע מגיש לנו, כך תקבל הכי הרבה ויטמין סי מהפירות והירקות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה