יום שני, 20 בדצמבר 2010

חשיבותם של חיסונים

חיסונים נחשבים לטיפול מנע מהיעילים ביותר שקיימים ברשות הרפואה, הטכנולוגיות הרפואיות מאפשרות פיתוח של חיסונים שלבסוף מצילות את חייהם של מאות מיליוני בני אדם. ישנם לא מעט מגיפות שקטלו את חייהם של מיליונים, שלבסוף החיסונים אלו הם שבלמו את עצירת התפשטות מגיפות אלו.

מלבד מגיפות, גם מחלות רבות ניתנים למניעה באמצעות חיסון שפותח לשם כך, החשיבות עצומה, היעילות רבה וזה חלק אינטגראלי משמירה על בריאותינו. תחום הביוטכנולוגיה בעזרת רוח גבית של חברות השמה בהייטק, שעוזרות לפתח כלי מחקר שמקדמים מחקרים רבים ברפואה, מצליחות לתת מענה באמצעות תרופות וחיסונים, וגם בתחום זה ישראל מצליחה לבלוט ולהתייצב בקדמה הטכנולוגית והבריאותית.

במאקרו, החיסון נותן חיזוק ייעודי בקו ההגנה מול התמודדות עם נגיפים שונים. במיקרו, למערכת החיסונית בגוף שלנו יש יכולת ליצור זיכרון חיסוני לאורגניזם בעזרת חשיפה לאורגניזם אחר. החיסון למעשה מכיל גרסה חלשה יותר של אותו נגיף במוחדר אלינו לגוף, הנגיף מספיק חלש באופן כזה שהגוף שלנו יכול להתמודד בקלות עם אותו נגיף, שבעקבות תהליך זה המערכת החיסונית שלנו לומדת להתגונן עם נגיף זה ובכך אנו חוסמים את הנגיפים החזקים והקטלניים יותר.

הכול החל למעשה במגפת האבעבועות השחורות, מחלה קטלנית שהכתה במשך מספר שנים. רק הנשים החולבות היו מוגנות ממחלה קשה זו. ככל הנראה הנשים שהיו חולבות את הפרות באותם שנים היו נדבקות בידם במחלת אבעבועות הפרות, שנחשבת לקלה יחסית, אך הדבקות זו גורמת לחסינות מהאבעבועות השחורות הקטלנית. באותם השנים רופא אנגלי זיהה את ההקשר והזריק לאנשים את המחלה הקלה יותר שהנשים החולבות נדבקו בהם, ובכך המציא את החיסון הראשון למחלה הקשה שנוצחה תודות לתגלית זו.

כיום בישראל תינוק יקבל כ-25 חיסונים בשנה הראשונה, אין חוק שמחייב חיסונים בישראל, אך עדיין ניתן לראות שישראל נחשבת למדינה עם שיעור חיסון לילדים מהגבוהים בעולם, זאת עם למעלה מ-95 אחוז של מתחסנים. זאת כנראה מהסיבה שהורים לא חוסכים בשמירה על בריאותם של ילדיהם, רגישותם הבריאותית של תינוקות גבוהה מאשר למבוגרים, וכמו שנבחר עבור ילדנו את המוצרים לתינוקות האיכותיים ביותר, כך נקפיד על החיסונים המומלצים על ידי הרופא, המעקב על חיסונים מתבצע באמצעות רישום ובפנקס החיסונים שיש לכל ילד.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה