יום חמישי, 6 בינואר 2011

ליקויי למידה כתוצאה משימוש בסמים קלים

דבר אחד שיש להבין, שאין דבר כזה סמים קלים. אמנם, שימוש חד פעמי או חד שבועי במריחואנה או חשיש, הנחשבים לסמים קלים, לא ייפגע בך לטווח הרחוק. ברוב המקרים, בגלל שאנחנו מרשים לעצמנו לחשוב שזה לא סם כמו הרואין וקוקאין, וזה כביכול עושה לנו הרגשה טובה וכייפית ועוזר לנו לשכוח מכל צרות העולם לזמן מה, לא שמים לב בשלב כלשהו לתכיפות הצריכה של הסם ומשתמשים בו יותר ויותר.

לאט לאט השימוש בסמים הקלים הופך להיות תכוף יותר וקבוע, עד שנהיה מצב של תלות - בעיקר נפשית - בסם, דבר המצריך התערבות של גורם חיצוני, בין אם באמצעות טיפול פסיכולוגי אצל פסיכולוג קליני או קבוצות גמילה מסמים, או העזרות ברפואה הסינית. אחרת ההתמכרות שלנו לסמים הקלים יגיע לכדי מצב של פגיעה ארוכת טווח ביכולות הקוגנטיביות של המוח שלנו, מה שמביא, בין השאר, למצב של ליקויי למידה: בעיות בקשב וריכוז, השפעה לרעה על יכולות הזיכרון שלנו לטווח קצר, ובאופן כללי על יכולות הלמידה שלנו.

מה זה ליקויי למידה ?


ליקויי למידה הינם שם לקבוצת לקויות מולדות המשבשת את התהליכים ההכרתיים של המוח האחראיים לשימוש או רכישת מיומנויות שפה, יכולות חישוביות, כישורי קשב וריכוז ועוד. לליקויי למידה שלושה סוגים: דיסלקציה המשבשת את כישורי הקריאה - אותיות מתחלפות, קשיים בהבנת הנקרא וכו' ; דיסגרפיה המשבשת את כישורי הכתיבה בין אם בהבעה בכתב או באיות ודיסקלקולציה - קשיים במילוי מטלות מתימטיות וחשבוניות.

גמילה מסמים בעזרת הרפואה הסיניתבעת גמילה מסמים , עולה המודעות לגוף באופן קיצוני בין אם על ידי צמאון רב ותחושת הקריז הנלווה לתהליך הגמילה מסמים. על פי הרפואה הסינית, הטיפול המתאים ביותר לגמילה מסמים הוא דיקור, ומאחר ועל פי המסורת, איבר הגוף האחראי לכל התחושות הקיצוניות שחש המכור בעת הניקוי הוא הריאות, עיקר העבודה יהיה בדיקור נקודות במסלול הריאות במקביל לנקודות דיקור נוספות כמו באיזור המעי הגס - ה"אח" של הריאות על פי מסורת היין ייאנג הסינית - והאוזניים.

מאחר וההתמכרות לסמים פוגעת גם במישור הנפשי, המדקר יטפל במסלול הלב. יש לציין שהשפעת הדיקור איננה מספקת לפעמים וכאן יש לערב גם גורמים חיצוניים מהרפואה המערבית כמו תמיכה נפשית של פסיכולוג או פסיכיאטר. כך באמצעות טיפול בכל הצדדים של הגמילה הגופנית והנפשי, ניתן יהיה להגיע לתוצאות מרשימות בגמילה מסמים

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה