יום רביעי, 12 בינואר 2011

על ספורטאים, חורף ובריאות


אורח חיים אקטיבי ופעיל הוא הדרך לבריאות הכללית של הגוף. אבל לעיתים פעילות גופנית מאומצת שתורמת לשיפור הכושר וכמו גם לצמצום הסיכון למגוון עצום של מחלות כרוניות – נותנת גם פתח ל"תופעות לוואי". מעבר לסיכון לפציעות, נמצא שפעילות מאומצת פוגעת בתפקוד מערכת החיסון ובנוסף מגבירה את הסיכון לזיהומים נשימתיים, הסיכון אגב מוגבר במיוחד אצל שחיינים, עובדה זו נחשפה לאור מחקרים שנעשו בעבר ע"י מומחים בתחום הרפואי.

למרות כול הפיתוחים הרפואיים המתקדמים שקיימים היום,הדרכים למנוע שפעת כמו גם את הנגיפים הנשימתיים לא מספקות. פועל יוצא שספורטאי תחרותי שחס וחלילה נדבק או לפתע חולה במחלה בסמוך לתחרות גדולה יכול להיפגע קשות ברמה המקצועית שמשליכה כמובן גם על ההיבט הכספי וזו סיטואציה ממש לא נעימה.
הנושא של תוספי תזונה למניעה של זיהומים נשימתיים נבדק מספר פעמים רב בעבר בקרב האוכלוסייה הכללית וגם בקרב ספורטאים, אבל לרוב התוצאות הראו שזה לא ממש מועיל.
בנוסף מחקרים שונים שנערכו בישראל לגבי ויטמינים (ויטמין d/ e) הראו שגם במקרה זה לא מסופק מענה הולם לתחלואי החורף.

בשל העובדה שעד לכתיבת שורות אלו עדיין לא נמצא פתרון הולם לסוגיה, קבלו מספר עצות והמלצות לצמצום תחלואת החורף בקרב ספורטאים תחרותיים וגם חובבים.

יצאנו לדרך:


שפעת- כולנו שומעים לאחרונה בחדשות את המילה הזאת ללא הרף ואת משרד הבריאות חוזר ומדגיש את החשיבות שבהתחסנות מפני השפעת. לכן חבל על כול שנייה מבוזבזת רוצו להתחסן. רצויי לציין שהחיסון שמוגש היום בקופות החולים כולל בתוכו גם חיסון כנגד שפעת החזירים. צריך להוסיף עוד משהו....
שמירת מרחק- יש לכם חברים בני משפחה חולים תיקחו מהם חופשה קצרה עד שמחלה תעלם זה לא זמן להתקרב. תאמינו לי הם יבינו.

הגיינה- זו תקופה חשובה ביותר לשמור על הגיינה עם דגש על שמירת של היגיינת ידיים. נקי זה הרגשה טובה וגם בריאות.

שותפות- אין לכם בד"כ בעיה לשתות מבקבוק משותף, כדאי שמעכשיו תתרגלו לרעיון של לוותר על הרעיון הזה אם אתם רוצים לצמצם את הסיכון לחלות במחלות החורף.
אין כמו שינה טובה לבריאות- צריך לישון מספיק וזה עובדה בריאותית ידועה. לפחות 9 שעות בלילה לנוער ו-7 שעות למבוגרים. שינה טובה זה ערובה לחיים בריאים יותר. כמו שזה חשוב לעשות ספורט לבריאות, חשוב גם לישון.

מאמץ גופני- חשוב לזכור שבזמן חום אסור לבצע כל פעילות גופנית אפילו אם ממש אבל ממש רוצים.

לשתות- מים זה בריאות וגם בחורף מומלץ לשתות אפילו אם לא ממש מרגישים צורך לכך.
לסיכום עד שימצאו תרופה הולמת לכול תחלואות החורף, כמו גם לזיהומים הנשימתיים מומלץ לשנן את ההמלצות הנ"ל והכי חשוב גם ליישם אותם. ההמלצות יש לציין טובות גם לספורטאים וגם לחובבנים שבינינו.

חורף קל וספורטיבי לכולם!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה