יום רביעי, 26 בינואר 2011

מעי רגיז , בעיות עיכול והטיפול בהם באמצעות דיקור יפני

הרפואה היפנית קרובה למעשה לרפואה הסינית המסורתית, כפי שהתקיימה לפני המהפכה התרבותית בסין כאשר במהלכה הוחרמו כל ספרי הרפואה העתיקים על מנת ליצור שיטת רפואה אחידה. על פי הרפואה היפנית, הבטן היא האיבר המרכזי בגוף וכל בעיה של חוסר איזון מתבטאת בראש ובראשונה בבטן ובאבי בטן.


סינדרום מעי רגיז הוא תופעה קשה לאבחון ולמעשה האבחון נעשה לאחר שלילת סימפטומים אחרים. מעי רגיז מתבטא בקיבה רגישה, התכווצויות אשר גורמות לכאבי בטן אשר נחלשות לאחר יציאה, שלשול ולעיתים גם עצירות, ריר בצואה, הצטברות של גזים ותחושה של נפיחות בבטן ולעיתים גם בחילות או חוסר תאבון. מעי רגיז או בעיות עיכול שונות הן תופעה אשר קשה מאוד לחיות עמה והיא משפיעה באופן ישיר על איכות החיים. האכילה היא אחת מהנאות החיים וכאשר אנו סובלים בכל פעם שאנו אוכלים הדבר גורם אי נוחות רבה.

כיוון שרפואה יפנית רואה בבטן איבר מרכזי היא מייחסת חשיבות גבוהה לשמירה על תפקוד מערכת העיכול – על פי הבטן ניתן לדעת האם המטופל סובל מחוסר איזון פיזי או אנרגטי ומצב הבטן או מצב מערכת העיכול הוא שיקוף של מצבו הבריאותי של הגוף.

על פי הרפואה היפנית הבטן מכילה מפה אנטומית של אברי הגוף ובאמצעות לחיצות על נקודות שונות ניתן לאבחן את המטופל והרגישות שלהן ניתן לדעת באיזה איבר ישנה בעיה. דיקור יפני דומה לטיפול בדיקור סיני בכך שהוא פועל על נקודות אנרגטיות שבהן יש חסימה אשר גורמת לסוגים שונים למחלות. אך המחטים היפניות דקות יותר מהמחטים הסיניות ולכן דיקור יפני יכול להתאים גם לילדים ולאנשים הרגישים לדיקור.

דיקור יפני לטיפול בבעיות עיכול ובעיות מעי רגיז יתמקד באיזון אנרגטי של איברים אשר פעילותם משפיעה ישירות על פעילות המעיים – טחול, כיס המרה, קיבה והכבד. תופעת מעי רגיז נגרמת בשל התכווצויות של השרירים שבונים את קירות המעי הגס כך שהאוכל נדחף במהירות אל המעיים וכך נגרמות תופעות ההתכווצות, הגזים, הנפיחות של הבטן והשלשול.

דיקור יפני פועל על מנת לאזן את שתי המערכות העיקריות אשר משפיעות על פעילותם הסדירה של המעיים- המערכה הפרה סימפטטית, המשפיעה על העיכול והמערכת הסימפטטית שהיא המערכת המשפיעה על העצבים ותחושת המתח והלחץ. כאשר שתי מערכות אלה יוצאות מאיזון הדבר מתבטא בסימפטומים של בעיות עיכול או מעי רגיז.

בנוסף לטיפול בדיקור יפני המטופל הסובל מבעיית מעי רגיז או בעיית עיכול יקבל גם הוראות לשינוי תזונתי כיוון שישנם מאכלים רבים כמו קפה, סוכר וקמח לבן, מוצרי חלב ובשר בקר אשר יוצרים חוסר איזון במערכת העיכול. לעומת זאת יש להוסיף מזונות אשר יתרמו לאיזון החומציות של המערכת כמו ירקות ירוקים כמו ברוקולי, שמן זית וגם לימון.

דיקור יפני משפיע על שתי המערכות – גם איזון המערכת העצבית וגם איזון של מערכת העיכול. חשוב מאוד להפחית את גורמי הלחץ באורח החיים המודרני כמו שעות עבודה מרובות, חוסר שעות שינה, אכילה לא מסודרת ואוכל מעובד.

התופעות של מעי רגיז כמו גם בעיות עיכול שונות הן תופעות שכיחות בקרב חלק גדול מהאוכלוסייה ובעיקר בקרב נשים. כיוון שמדובר בבעיות מעיקות אשר גורמות סבל רב אין צורך ללמוד לחיות איתן כאשר ניתן לטפל בהן באמצעות דיקור יפני אשר אינו גורם לאף תופעות לוואי ומטפל בשורש הבעיה ולא רק בסימפטומים שלה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה