יום ראשון, 23 בינואר 2011

מחקרים אחרונים מוכיחים קפה בריא במידה ושותים אותו הרבה

חדשות טובות לכל אוהבי הקפה, המשקה הכי השנוי במחלוקת בהסטוריה האנושית מקבל תפנית די מדהימה בשנים האחרונות עם סדרת מחקרים המראים שצריכת קפה גדולה של מעל 3 כוסות קפה ביום, מפחיתה את התופעה של יתר לחץ דם, מסייעת לפרק סוכרים בשריר (מפחית את הרגישות לאינסולין ומסייע במניעת סוכרת) ומפחית סכנה להתקפי לב.

בתחילת הדרך אותם פולים שכנראה הגיעו מאתיופיה כמשקה ממריץ, הפכו עד מהרה לשעיר לעזאזל של הרפואה המודרנית, עלייה בדופק, לחץ הדם ותופעות מיידיות אחרות סימנו לרפואה שזהו משקה שאינו בריא, כמו כן יצאו מחקרים (של פעם) המראים לנו שיש סכנה להתקפי לב ועלייה בלחץ הדם.

אז מה השתנה?


ככל שנכנסנו עמוק לשנות התשעים נעשו שנית סדרה של מחקרים מעמיקים אודות התופעות השונות של צריכת הקפה, כמו כן נלקחו מחקרים ישנים והוצלבו תוצאות, נעשו בדיקות חוזרות ובדקו אנשים ששותים קפה והרבה ממנו לאורך זמן.

התוצאות היו מדהימות, שיעור התקפי הלב, סוכרת ויתר לחץ דם בקרב שותי קפה (מעל 3 כוסות ביום) נמוך משמעותית מאשר של אלו אשר לא שותים קפה כלל, פעילות שריפת הסוכר בשרירים מסייעת לגוף להיות פחות רגיש לאינסולין ומסייעת בהפחתה של סוכרת.

נראה שמי ששותה כוס קפה בערב אף ישן יותר טוב מחבריו אשר לא שותים (האמונה שקפה ישאיר אותנו ער) הדופק נשאר איטי, לחץ הדם נשאר נמוך ונראה שכוסות קפה לא באמת ישאירו אותנו ערים במשך הלילה כולו (כמו שנוטים להאמין). בסופו של דבר נראה שהיתרונות של קפה הן משמעותיים וכדאיים.

לאורך ההסטוריה קפה נקשר לסיגריות ולעישון מאז שנות השישים העליזות של ארה"ב בהם נעשתה עלייה בעישון ושתיית קפה באחוזים משמעותיים, עד היום אצל הצרפתים האספרסו נקשר לסיגריות ועישון הוא אקט "חברתי" הנקשר לישיבה בבתי קפה מהודרים ושתיית אספרסו.

כיום מלונות בארץ אינם מאשרים עישון בחדר האוכל כמו בשלהי שנות השמונים והתשעים בהם יכולנו לשבת עם כוס קפה בחדר האוכל וסיגריה (וטוב שכך), נושא העישון נלקח ברצינות בהרבה חלקים בעולם ויש איסור כללי על עישון במקומות ציבוריים כגון מלונות, מסעדות וכו'.

לא מומלץ לעשן בשום צורה שהיא, בטח שלא עם הקפה (למה להרוס את הקפה), זה הזמן להוציא את החסכון הקטן מהארון ולקנות לנו מכונת קפה או מכונת אספרסו טובה הביתה, שתיית קפה אף מונעת התייבשות ומסייעת לגוף לשמור נוזלים כך שגם במניעת התייבשות קפה מועיל מאוד.

לסיכום האמונות התפלות והמיתוסים לגבי קפה נופצו מזמן, הגיע הזמן שהאמת על קפה תצא לאור ואנחנו נוכל ליהנות מכוסות הקפה שלנו בשקט ללא ייסורי מצפון (שהמשקה הנחמד של הבוקר) מזיק לנו בצורה בלתי רגילה ועלינו לצמצם את השתייה שלו, עלינו להגביר את השתייה שלו והפנים שזו כוס של בריאות בהרבה מובנים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה