יום ראשון, 30 בינואר 2011

כאבי גב בעידן המודרני

מאז ומתמיד כאבי גב נחשבו תופעה שכיחה, שמרבית האוכלוסייה הבוגרת (ולעיתים גם הצעירה) סבלה ממנה. יתר על כן היום, כאשר אורח החיים מהיר ותובעני, ותורם רבות לעלייה במקרי בעיות גב.

כאבי גב עשויים להיגרם מסיבות רבות ומגוונות, אשר להן אספקטים פיזיולוגיים ופסיכולוגים/רגשיים.
כאשר חלק חווים כאבי גב בשל בעיות מולדות או נרכשות לאורך השנים, רבים מהאנשים אשר מדווחים על כאבי גב נגרמים מאורח החיים שטומן בחובו העולם המערבי – חוסר בתנועה ותזוזה מועטה של הגוף, ישיבה ממושכת על כסא המשרד, באוטו ובבית, שימוש במעליות וכמו כן גם לחץ ועומס נפשי רב.

שיעור קצר באנטומיה


כדי להבין טוב יותר למה כל כך חשוב לשמור על גב בריא ותפקוד נכון ביום יום, נסקור בקצרה את מבנה עמוד השדרה והחוליות.

את עמוד השדרה ניתן לחלק לארבע קבוצות עיקריות:
  • קבוצת החוליות הצוואריות
  • קבוצת החוליות הגביות
  • קבוצת החוליות המותניות
  • עצם העצה ועצם הזנב

עמוד השדרה הינו מרכז הגוף, ואליו מחוברות ונשענות שאר עצמות הגוף. עמוד השדרה עצמו מורכב מ-24 חוליות העשויות מעצם ספוגית, ובין החוליות נמצאות הלוחיות העשויות מסחוס. פריצת דיסק הינה קרע הטבעות וזליגה של חומר המילוי דמוי הגומי ויצירת לחץ על העצבים באזור.

במקרים רבים כאבי גב נובעים מבעיות בחוליות עצמן או בדיסקים שביניהן.

מה עושים


בעבר, כאבי גב רבים באו על פתרונם על ידי ניתוח, שהיה כרוך בהליך ארוך ומסובך, הן לאור העובדה כי הצריך הליך כירורגי מורכב, וכתוצאה מכך היה כרוך גם בתהליך החלמה ארוך וכואב.
כיום, כאבי גב וניתוחים כבר לא הולכים יד ביד, וניתן לפתור את הבעיה גם בדרכים אחרות.
בין אם המטופל יבחר בדרך קונבנציונאלית או אלטרנטיבית כמו כירופרקטיקה או דיקור, אין צורך לחכות עד שהמצב יהיה בלתי נסבל, ולרוב ניתן תוך מספר טיפולים אצל כירופרקט ניתן לפתור את הבעיה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה