יום שני, 31 בינואר 2011

קשב וריכוז של תינוקות

תינוקות קטנים נולדים עם יכולת קשב וריכוז מוגבלת מאוד. בשבועות הראשונים הם מתקשים למקד את המבט, הם מעבירים את מרבית זמנם בשינה, ונראה כאילו הם משועממים, ועם זאת – חשוב להבין כי התפתחות זיכרון אצל ילדים והתפתחות הריכוז מכוונים אותם לרושם, כאילו הם מפוזרים בתחילת הדרך, כאילו הם קופצים מצעצוע לצעצוע. רק בהמשך ילמדו להפעיל את כושר הריכוז שלהם על מנת להתמקד ולמקד את תשומת ליבם.

התפתחות קשב וריכוז אצל תינוקות - מהי הנורמה ?

בעת שבוחנים את התפתחותם של תינוקות בתחום הקוגניטיבי, חשוב מאוד להבין את הנורמה ולבדוק האם הילד או התינוק מתיישרים בהתאם לה. כמובן שיש לזכור, כי לכל ילד קצב ההתפתחות שלו וכי כל ילד מקדים את זמנו בתחומים אחרים (ישנם תינוקות הזוחלים ומתיישבים בגיל מוקדם מאוד אולם המוטוריקה העדינה שלהם מתעכבת מעט, ולעומתם מי שמצליחים לומר מילים ראשונות כבר בגיל 6-7 חודשים אולם מתעכבים בהתהפכות ובזחילה). עם זאת, כאשר ניכר עיכוב משמעותי של תינוקות בתחום הקוגניטיבי בהשוואה לבני גילם, כדאי וצריך להתייעץ עם בעלי מקצוע. הכתובת הראשונה היא בדרך כלל רופא הילדים או רופא ההתפתחות של טיפת חלב, מהם תוכלו לקבל חוות דעת ראשונית אודות יכולות התינוק והתנהגותו.

חשוב לדעת, כי טווח הריכוז המתאים עבור תינוקות בני שנה לדוגמא הוא לא יותר מ-3-5 דקות ברצף, כך שאם ילדך מתעניין בצעצוע למשך מספר דקות ספורות בלבד, הרי שמרבית הסיכויים הם כי הכל בסדר והוא בהחלט בנורמה.

כיצד ניתן לשפר יכולות זיכרון וריכוז אצל תינוקות ?


  1. הכל מתחיל בתזונה. על מנת שהתינוק יזכה ביכולת זיכרון וריכוז מפותחים עליו לאכול תזונה נכונה ומאוזנת הכוללת את כל אבות המזון. בחודשים הראשונים מדובר אמנם בהנקה (והלא ידוע כי חלב אם מצוין במיוחד לשיפור היכולות הקוגניטיביות) או תמ"ל, אולם עם שילוב המוצקים בגיל 4-5 חודשים לערך, חשוב לבחור במוצרים מזינים, בריאים, להרבות בירקות ופירות ולהיזהר מאוד ממוצרי מזון מעובדים.
  2. המעיטו ככל האפשר בחשיפה לטלוויזיה. מחקרים רבים מראים את מידת הנזק הרב שגורמת קופסת הפלאים לתינוקות וילדים לכל גיל ואת הירידה הקוגניטיבית הנגרמת לאורך זמן.
  3. לעומת זאת, הרבו בחשיפת תינוקכם למשחקים מגוונים ככל האפשר, בהתאם לגילו. הרבו בצעצועים בעלי מרקמים וצבעים שונים, עודדו את הילדים למשש ולגעת, הרבו בהקראת סיפורים (כן, גם תינוקות רכים ייהנו מהמקצב ומהמצלול), וחשפו אותם למשחקים המעודדים תיאום עין-יד , שיפור זיכרון ולמידה.
  4. זיכרו כי תינוקות וילדים בכל גיל זקוקים לחיזוקים ומחמאות. ראיתם כי תינוקכם הצליח ? הרבו לעודד אותו ולחזק את הצלחותיו, עד מהרה תראו, כי הוא חוזר על פעולות אלה שוב ושוב והתרגשותו גוברת עם הרצון ללמוד ולהתנסות.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה