יום חמישי, 6 בינואר 2011

שיטות טיפול בהפרעות אכילה

הפרעות אכילה הינם למעשה הפרעות נפשיות, שמקורן במצוקה רגשית קשה, המתבטאות בהרגלי אכילה חריגים וקיצוניים ביותר העלולים לגרום לערעור המערכות הגופניות והמנטליות בגוף עד כדי הרס מוחלט. רוב האנשים הסובלים מהפרעות אכילה הם נשים וזה מתחיל אצל כולם החל מתחילת גיל ההתבגרות ועד שלושים פלוס.
הפרעות אכילה יכולות להופיע בעקבות טראומה, חרדות, קשיי התמודדות עם המציאות, רצון להתחקות אחר דמות נערצת מבחינת מבנה גוף ועוד.

הפרעות אכילה מתחלקות בעיקר ל3 קבוצות עיקריות:  אנורקסיה נרבוסה, בולימיה נרבוסה והתקפי זלילה.

* אנורקסיה נרבוסה - בה הלוקה בהפרעה יורד במשקל באופן קיצוני תוך כדי הרעבה עצמית מתוך פחד דמיוני מאכילה או השמנה.

* בולימיה נרבוסה - הלוקה בהפרעה אוכל כמויות עצומות של אוכל ומיד לאחר מכן "משיל את המשקל העודף" בין אם על ידי הקאות, כדורים משלשלים, כניסה לצום ועוד.

* התקפי זלילה - צריכת כמויות עצומות של אוכל אם מתוך אשמה או פשוט חוסר שליטה, הבאות לידי ביטוי בהשמנת יתר ובעיות בריאותיות ונפשיות המתלוות לכך.

כיצד ניתן לטפל בהפרעות אכילה ?


מעבר לשיטות הנורמטיביות כגון תזונה נכונה, טיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי, ובמצבים קיצוניים בהם הגוף נפגע לחלוטין גם תרופתי ו/או אישפוז בבתי חולים, קיימות שיטות טיפול אלטרנטיביות החודרות לשורש הפרעות האכילה שהוא חוסר האיזון בין הגוף לנפש ומשיבות אותו לשליטה מלאה - שיטות הנמצאות תחת קבוצה אחת, רפואה משלימה .

רפואה משלימה מתמקדת ביכולת של הגוף לרפא את עצמו תוך כדי עבודה על הנפש ועל ידי השימוש בטכניקות השונות העומדות לרשות המטפל ברפואה משלימה, החל מרזי הרפואה הסינית, ועד לרפלקסולוגיה וטיפול בפרחי באך, המטפל מסייע ללוקה בהפרעות אכילה לגבור עליהן ולהשיב את גופו בחזרה למצב בריא ויציב.

עם זאת יש לציין, שבמידה והמטופל הגיע למצב של הרס עצמי של הגוף עקב הרעבה עצמית, או חוסר איזון מירידות ועליות קיצוניות במשקל המביא לבעיות במערכות הפנימיות של הגוף, רפואה משלימה בלבד לעתים אינה מספיק, ועל מנת להציל את חייו של האדם הלוקה בהפרעות אכילה, בין אם אנורקסיה או בולימיה, יש לשלב מספר שיטות ריפוי בנוסף כגון טיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי, אשפוז בבתי חולים ומתן אינפוזיות של נוזלים וויטמינים הנחוצים לתפקוד נאות של הגוף, ליווי צמוד של תזונאי שיכוון את החולה למסלול אכילה נכונה ובריאה וכדומה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה