יום חמישי, 6 בינואר 2011

הפרעות קשב ולקויות למידה אצל ילדים

הפרעות קשב הן ליקויים מולדים במערכת העצבים המקשה על הלוקה בה לעבד את המידע הנקלט במוח ולשמור על ריכוז בביצוע פעולה מסויימת מבלי להתפתות לאלפי הגירויים שמסביב. הקושי בא לידי ביטוי בכל פן בחייו של האדם, בין אם בלימודים, בעבודה או ביצירת קשרים חברתיים. מאחר וזהו ליקוי מולד של המוח, זה הפרעות קשב אינן בעיה שניתן להתגבר עליה או מצב רוח כזה או אחר.

הן מתחלקות בעיקר לשתי קבוצות עיקריות:


הפרעת קשב וריכוז - ADD Attention Deficit Disorder
אשר מתאפיינת בסימפטומים כגון קשיי מיקוד וריכוז, חולמנות, פיזור דעת, קשיי התארגנות
הפרעת קשב ריכוז ופעילות יתר - ADHD Attention Deficit and Hyperaction Disorder
המתאפיינת בכל הסימפטומים כפי שצויינו לעיל ובנוסף - פעלתנות יתר.

אם לא דואגים לאבחן זאת ולטפל (בעזרת פסיכולוג קליני) בסימפטומים של הפרעות הקשב אצל ילדים, המצב עלול להתדרדר לכדי קשיים פסיכולוגיים והסתגלותיים בכל היבט בחייהם בעתיד.
לקויות למידה באות לידי ביטוי בערעור טווח רחב של מיומנויות לימודיות או תפקודיות כמו קריאה, כתיבה, מוטוריקה וכדומה. לקויות הלמידה בקרב ילדים, אם לא מטופלים בזמן, עלולות להביא לידי כך שהילד יסבול מבעיות העלולות ללוות אותו כל חייו ולהקשות על תפקודו הכללי כמו בעיות אקדמיות, בעיות בתפיסה שמיעתית או חזותית, ואף קושי בקשב ובריכוז.

ישנם שלושה סוגים עיקריים של לקויות למידה: דיסלקציה, דיסגרפיה ודיסקלקולציה.

• דיסלקציה - קשיי קריאה (אותיות מתחלפות, בעיה בהבנת הנקרא ועוד) כתוצאה משיבוש בהליכים הקוגנטיביים הקשורים במיומנויות שפה הנדרשות לקריאה.
• דיסגרפיה - באה לידי ביטוי בלקויות בכתיבה כמו איות או הבעה בכתב.
• דיסקלקולציה - מתייחסת באופן ספציפי לקושי ביצוע תרגילי מתימטיקה ובעיות חשבוניות.

איך אפשר לדעת אם הילד סובל מלקויות למידה או הפרעות קשב?


אמנם לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז מקורן בתפקוד לקוי מולד של מערכת העצבים, אך ההפרעות שונות אחת מהשנייה. למרות הנטייה להתבלבל, לא כל מי שסובל מלקויות למידה, סובל מהפרעות קשב וריכוז ולהיפך - למרות שתופעת ההתמודדות עם לקויות למידה בקרב הסובלים מהפרעות קשב יחסית מאוד גבוהה.

ליקויי למידה מתבטאים בקשיים ברכישת כישורי כתיבה, קריאה וחשבון, בעוד הפרעות הקשב והריכוז מתבטאות בטווח קשב קצר, התנהגות חולמנית ואף היפראקטיביות. מכאן המיקוד באבחון ליקויי למידה יתבטא ביכולות הקוגנטיביות ואילו באבחון הפרעות קשב יתמקדו בבחינת יכולת הילד לשמור על רמת וטווח הקשב והריכוז.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה