יום שבת, 5 בפברואר 2011

מזגנים, בריאות ומחלות חורף

להיות בחדר ממוזג זה לעיתים קרובות נעים יותר מלהיות בחדר שלא – במיוחד אם מדובר בשיא הקיץ או בערב חורפי במיוחד. במה שקשור לבריאות, בכל אופן, למזגן יש השפעות שחלקן לא רצויות. במצבים מסוימים יכולה להיות תועלת בריאותית בהפעלת מזגן, כי הגוף לא אוהב מצבים קיצוניים של קור, חום ובכלל. מצד שני, גם להפעיל מיזוג ללא הפסקה זה קיצוני.

אתם בטח מכירים את האנשים האלה, ש"חיים במזגן". אצל חלק מהאנשים זה רק בקיץ ובשעות היום; אצל אחרים זה בכל השנה ובכל שעות היממה, ואז הנזקים האפשריים של חשיפת יתר לפעולת המזגן יכולים להיות משמעותיים יותר.

מתי מזגן עלול להזיק


זה לא הנושא שלנו, לכן נתעלם מהנזקים הסביבתיים הכרוכים בהפעלת יתר של מזגן, אבל כשמדובר במזגן רועש במיוחד אז הוא מהווה גם מפגע רעש. הרעש גם עשוי להעיד על בעיה, שגם לה השלכות בריאותיות.

בקיצור: אם המזגן שלכם מרעיש, או מזייף בצורה אחרת (למשל, מפיץ ריח רע) הדבר הראשון שכדאי לכם לעשות הוא להזמין טכנאי מזגנים. תקינות המזגן היא בפירוש דבר שמשפיע על הבריאות.

חשוב, עם זאת, להדגיש שגם כאשר המזגן שלכם תקין לחלוטין ומתוחזק היטב, עדיין שימוש יתר עלול להזיק לכם. כאשר ההגדרה של שימוש יתר היא: א) שימוש לאורך זמן רב מדי סביב היממה; ב) מיזוג לטמפרטורות קיצוניות.

מה בפעולת המזגן מזיק


המזגן שואב אוויר, דוחס ואז מאייד אותו. פעולה זו מייצרת פליטה של אוויר חם מצד אחד ואוויר קר מצד שני. בקיץ, פעולת המיזוג מתבססת על הזרמת האוויר הקר לתוך החדר והאוויר החם החוצה. בחורף הופכים את הפעולה.

מזגן תקין מזרים לתוך החדר אוויר דומה מאד, מרוב הבחינות, לזה ששאב לתוכו. מה שמיוחד באוויר הזה, מלבד הטמפרטורה השונה, הוא שהוא יבש יותר ונפלט בעוצמה גדולה יחסית לתוך החלל.

אם הטמפרטורה נמוכה מדי (פחות מ-25 מעלות בקיץ) או גבוהה מדי (יותר מ-40 מעלות בחורף), פעולה מתמשכת של המזגן תגרום גם לטמפרטורת הגוף לעלות או לרדת באופן מוגזם, וזו בעיה אחת שלא צריך להסביר.

אבל האוויר היבש הנפלט בעוצמה מהמזגן, משפיע גם על העיניים, העור ומערכת הנשימה. הרגישים יפתחו מיגרנה, התקף אסטמה, פריחה אלרגית או בעיה אחרת, בהתאם למחלה הכרונית ממנה הם סובלים. הפחות רגישים, עשויים לפתח בעיות בריאותיות שונות בצורה הרבה יותר הדרגתית.

מזגן ומחלות חורף

בחורף, באופן ספציפי, יש נטייה לרבים יותר לסבול מגירויי עור והתקלפויות, גירויים בדרכי הנשימה ובמערכות הפנים, התקפים של נזלת אלרגית, ועוד.

במקומות עבודה, במיוחד, מערכת המיזוג הן אמצעי יעיל מאד להעברת חיידקים ונגיפים ולהפצת מחלות החורף בין כל העובדים. כאשר המיזוג גם מופעל בעוצמה ובתדירות מוגזמת, אנשים שבאופן רגיל הם פחות רגישים עלולים לחלות יותר.

הוסיפו לכך את העובדה שבהרבה מקומות עבודה המזגנים מתוחזקים פחות טוב מאשר בבתים, ותבינו מדוע מקומות עבודה הם המקום שבו רוב האנשים נדבקים במחלות חורף.

ישנם מקרים קיצוניים, בהם שימוש יתר במזגן עלול להיות מסוכן. לדוגמא, אצל ילדים שסובלים מ"סטרידור" (התקפים דמויי קוצר נשימה שאופייניים בעיקר לחורף), היובש מחמיר את ההתקפים כשם שלחות מקלה עליהם. לכן, אם יש לכם ילדים קטנים בבית כדאי בכל מקרה להיות זהירים ולהתייעץ עם רופא המשפחה.

להתגונן מהאוויר היבש


ישנם היום פתרונות מגוונים כדי לאזן את תוצאות ההפעלה הממושכת של המזגן, שהיא לפעמים בלתי נמנעת. לדוגמא, ניתן להשתמש במכשירי אדים (חמים או קרים) כדי לאזן את הלחות. ישנם אפילו מזגנים שיודעים לעשות את זה בעצמם.

כמו כן, ניתן להיעזר בפתרונות פשוטים וזולים כמו קרם לחות, ב"תחליף דמעות" (טיפות עיניים סטריליות בעלות הרכב דומה לדמעות אמיתיות. יש בכל בית מרקחת) ובשתייה מרובה (כולל משקאות חמים שהאדים שלהם עושים טוב למערכת הנשימה).

והכי חשוב, לזכור: לא בהגזמה. להפעיל רק כשצריך וכמה שצריך, לא להקפיא ולא לאפות את עצמכם ואת חבריכם לבית או למשרד. ושיהיה לבריאות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה