יום שישי, 11 בפברואר 2011

שימוש בצמחי מרפא בעולם המערבי של ימינו

צמחי מרפא הם הדרך הייחודית של הטבע להציע לאדם את עזרתו. מזה אלפי שנים, עורכות תרבויות שונות שימושים נרחבים בצמחי מרפא שונים, החל מצמח האלוורה המשמש לטיפול בכוויות ולהרגעת העור, ועד לאוניה דה גאטו המשמש לטיפול וריפוי של סוגים שונים של תחלואים. בעוד מאז ומעולם ובמשך אלפי שנים היה השימוש בצמחי מרפא שונים לצרכי רפואה נפוץ ביותר בקרב העמים אשר חיו במזרח הרחוק ובדרום אמריקה, במשך המאה האחרונה חודר השימוש בצמחי מרפא גם לעולם הרפואה המערבי, מה שמכונה "רפואה קונבנציונאלית".

מאז התפתחות המדע המערבי וצמיחתה של הרפואה המערבית אשר חוללה מהפכה בעולם והביאה לגידול משמעותי בתוחלת החיים של בני אדם, נהוג היה להשתמש בתרופות מסונתזות אשר הרכבן הכימי והשפעתו על הגוף הייתה ברורה וידועה לחלוטין. רק במהלך עשרות השנים האחרונות החלו להבין בעולם המערבי כי לשיטות הריפוי של העולם העתיק (דוגמת שימוש בצמחי מרפא או דיקור סיני), יש הרבה מה להציע גם לרפואה המערבית. לכן, החל תהליך של פתיחת העולם המערבי בפני הרפואה האלטרנטיבית, וקבלה המונית של שיטות ריפוי שונות, כאשר שימוש בצמחים דוגמת אוניה דה גאטו או שיטות דוגמת דיקור סיני הם מהשיטות היותר פופולאריות.

כיום, ניתן ללמוד הכל (או לפחות את כל הידע הקיים בעולם המערבי כיום..) אודות שימוש בצמחי מרפא במוסדות לימוד רבים. חלק מאותם מוסדות מציעים קשת רחבה של קורסים אלטרנטיביים, החל מקור בדיקור סיני, דרך קורס צילום או קורסים אומנותיים נוספים, וכלה בקורס להכרה ושימוש בצמחי מרפא. הקשר בין תחומי אומנות שונים הבאים לכדי ביטוי בקורס צילום או ציור למשל, לבין קורסים בצמחי מרפא ושיטות ריפוי עתיקות, הוא כי כל התחומים הללו הם תחומים אלטרנטיביים אשר נכנסים לזרם המרכזי של תרבותנו המערבית.

כניסתם של צמחי המרפא לשימוש ברפואה המערבית של ימינו ועל ידי רופאים מערביים לכל דבר ועניין, מסמלת אולי את היפתחותה של התרבות שלנו בפני תרבויות אחרות וקבלתן לחיקה. כך, אימוץ הטכניקות והידע העתיק הרב הגלום בתרבויות של עמי המזרח דרום אמריקה העתיקים, הוא אולי סימן להתחלתו של תהליך מבורך ורצוי, של התקרבות בין תרבויות שונות בעולם וקבלה כללית של האחר.

צמחי מרפא שונים דוגמת האוניה דה גאטו מהווים דוגמה אולטימטיבית לאופן בו העולם המערבי של המאה העשרים ואחת המתקדם כל כך מבחינה טכנולוגית, יכול עדיין ללמוד ולהפיק רבות מהעולם העתיק אשר נחשב לפרימיטיבי מבחינה טכנולוגית, ומהידע שנרכש לפני אלפי שנים בעולם זה, ומועבר מאז מדור לדור בקרב עמים שונים בעולם.

לנו נותר רק לקוות כי זוהי באמת מגמה אמיתית של שינוי, וכיוון כללי נכון בו העולם המערבי צועד, ובו הוא ימשיך לצעוד דם בעתיד. אנחנו נחזיק אצבעות בזמן שאנחנו לומדים קצת על סגולותיהם המולאות של צמחים כמו אוניה דה גאטו או מאקה...


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה