יום רביעי, 23 בפברואר 2011

פסיכולוגיה רפואית

העיקר הבריאות? בהחלט כן, בפסיכולוגיה הרפואית

פסיכולוגיה רפואית הוא תחום התמחות אשר מתמקד בהיבטים הפסיכולוגיים של ההתמודדות עם מגוון מצבים רפואיים. תחום זה מתבסס על ההנחה כי מצבים רפואיים ובריאותיים כמחלות כרוניות, מחלות מסכנות חיים ופציעות מפרות את האיזון הפסיכולוגי של האדם ומשפחתו, וכי גורמים פסיכולוגיים משפיעים על אופן התמודדותו של האדם עם בעיותיו הרפואיות ועם הטיפול הרפואי הנדרש. בהתאם להנחות אלו, פסיכולוגיה רפואית מציעה סיוע וליווי לחולים ובני משפחותיהם.
בנוסף, פסיכולוגים רפואיים עוסקים בליווי צוותים רפואיים והעשרתם בנושאים הנוגעים להיבטים הפסיכולוגיים של ההתמודדות עם מחלה. פסיכולוגיה רפואית מסייעת במגוון מצבים הנוגעים לתחום הרפואי-בריאותי:

ליווי בהתמודדות עם פרוצדורות רפואיות

פסיכולוגים רפואיים פועלים במסגרות אשפוזיות ומעניקים ליווי ותמיכה ליחידים ומשפחות בעת התמודדותם עם פרוצדורות רפואיות שונות. טיפול בשלב זה מתמקד במגוון היבטים- הפחתת חרדה, ייעול התקשורת עם הצוות הרפואי, מתן הסבר על ההשלכות האפשריות, תמיכה למשפחות והדרכתן כיצד לסייע לחולה. ניתן להיעזר בפסיכולוגים רפואיים גם מחוץ למסגרת האשפוזית, בכדי לעבד את הקשיים והחוויות המלווים את שלבי האבחון, הטיפול וההחלמה.

פסיכולוגיה רפואית במצבי חוסר היענות לטיפול

אלירן בן ה-17 אובחן כחולה סכרת ונדרש להקפיד על דיאטה מאוזנת, להזריק לעצמו ולקחת טיפול תרופתי בקביעות. על אף שהוא מבין היטב את הסברי הרופא בנוגע להשלכות הקשות של חוסר ההקפדה על הטיפול, הוא מרבה לשכוח לקחת את התרופות ומתקשה לעמוד בכללי הדיאטה. חוסר שיתוף הפעולה שלו מביא לעימותים חוזרים ונשנים עם הוריו.
במקרים רבים הקושי להקפיד על שגרת הטיפולים אינו נובע רק מקשיים טכניים והיעדר כוח רצון, כפי שחשים רבים מהחולים ומשפחותיהם. פעמים רבות עומדים מאחורי הקשיים גורמים פסיכולוגיים כקושי להשלים עם זהות החולה, פחד מתלות או סירוב להכיר בחולשות ומגבלות. זיהוי ועיבוד של גורמי העומק מאפשרים להגביר את שיתוף הפעולה עם הטיפול הדרוש. כמו כן, הטיפול מתאים לחולים בעלי מוטיבציה המתקשים לערוך שינויים בהרגלי החיים בהתאם למחלתם (ספורט, דיאטה, הפסקת עישון). לרוב בעת טיפול בנוער נעשה שימוש בשירותיו של פסיכולוג או פסיכולוגית חינוכית על מנת להגיע לתוצאות הרצויות.

פסיכולוגיה רפואית במצבי מצוקה נפשית סביב המצב הרפואי

יעקב, בן 60, החלים מהתקף לב באופן מלא אך הוא ומשפחתו חשים כי שמחת החיים עזבה אותו: הוא מדוכדך ועצבני, נמנע מפעילויות רבות מתוך חשש להתקף נוסף ומכונס בתוך עצמו. לדבריו, המפגש עם המוות טלטל אותו וגרם לו להבין עד כמה שבריריים החיים.
התמודדות עם בעיות רפואיות מהווה איום על החיים או על השלמות הפיסית ולכן מעוררת בחלק מהמקרים תחושות של יאוש וחרדה. כאשר מדובר במצוקה רגשית משמעותית או במצוקה הנמשכת גם לאחר שהמצב הרפואי שב לקדמותו, מומלץ להיעזר בטיפול נפשי ואף בפסיכולוג שיקומי אשר יאפשר עיבוד של ההתמודדות עם האיום הקיומי.

פסיכולוגיה רפואית במקרים של קשיים זוגיים ומשפחתיים בצל המחלה

עודד ומאיה, זוג בשנות ה-30 והורים לילד צעיר, ניהלו אורח חיים נורמטיבי ומאושר עד שהתגלה אצל מאיה סרטן השד. במשך תקופת הטיפולים מאיה חשה כי עודד תומך ועוזר לה אך עם החלמתה פרצו ביניהם סכסוכים רבים- על הכל ועל כלום- אשר הביאו למחשבות על פירוק הקשר. עודד חש כי מאיה נשארת בתפקיד החולה ולא מאפשרת לו להיתמך ולשתף אותה ברגשותיו, ואילו היא חשה כי אינו מבין את גודל ההתמודדות שעברה עליה.
כאמור, מחלה של אחד מחברי המשפחה משפיעה על המעגל המשפחתי כולו ומציבה את המשפחה בפני התמודדויות ואתגרים יוצאי דופן: איך לשתף את הילדים במחלה של הורה, וכמה לגייס אותם לעזרה? איך לחלק את התפקידים בין ההורים כאשר אחד הילדים חולה? איך שומרים על שגרה זוגית ומשפחתית נורמטיבית בצל המחלה? פסיכולוגיה רפואית מהווה אלטרנטיבה טיפולית יעילה אשר במסגרתה ניתן להיעז בהדרכת הורים, טיפול זוגי או טיפול משפחתי, בהתאם לצרכים הספיציפיים.

פסיכולוגיה רפואית להתמודדות עם כאב כרוני

לירון, בת 29, סובלת מפיברומיאלגיה וחשה כי בתקופות בהן הכאבים מתגברים- חייה נעצרים לגמרי. היא לוקחת ימי חופש מהעבודה ומסתגרת בבית, מתוך חשש מהתגברות הכאבים כאשר היא עם אנשים אחרים. הלחץ הנפשי מחמיר את הכאבים באופן שמגביר את המצוקה הנפשית וחוזר חלילה.
פסיכולוגיה רפואית מציעה טיפול במצבי כאב כרוני הכולל רכישת מיומנויות לניטור הכאב והרגעה עצמית ולניהול אורח חיים נורמטיבי ככל האפשר גם כאשר מתקיימים כאבים כרוניים. במקביל, מחזק הטיפול את תחושת היכולת והמסוגלות האישית.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה