יום ראשון, 27 בפברואר 2011

שיטות להסרת קעקוע

עד לפני מספר שנים קעקוע היה שם נרדף למשהו נצחי שנשאר איתנו לאורך כל החיים. בשנים האחרונות, בעיקר בעקבות הצורך של אנשים שבורי לב למחוק את האקס המיתולוגי מליבם ומגופם או להתבגר ולמחוק קעקועי קומיקס של גיבורי על שליווי אותם מהילדות, התפתחו מספר שיטות להסרת קעקועים. למרות ההתפתחות הטכנולוגית בעולמנו עדיין לא קיימת שיטה שמסירה את הקעקוע במאת האחוזים ומחזירה את העור למצבו לפני הקעקוע. בחלק מהמקרים יישאר ציור דהוי ובחלק תישאר צלקת באזור הקעקוע. רצוי לשקול היטב ולקחת בחשבון שתהליך ההסרה הוא לא פשוט. למעשה, קעקוע הוא תהליך של יצירת פצע שטחי והחדרת צבע לשכבה השנייה של העור שאינה מתחלפת לכן הסרת קעקוע הוא תהליך יותר מורכב ומסובך מעשיית קעקוע. הסרת קעקוע יכולה להטריד ולהפריע לשגרת היום יום ולפעמים להשאיר נזקים בלתי הפיכים לגופכם כגון צלקות, לעיתים הצלקת בולטת מאד ומי שרוצה להימנע משאלות לגביה רצוי לברר לפני ההסרה כיצד יראה אזור הקעקוע לאחר ההסרה.

קיימות כיום שלוש שיטות עיקריות להסרת קעקוע: הסרה באמצעות לייזר, שיוף העור והסרה באמצעות ניתוח בהרדמה מקומית.

הסרה באמצעות לייזר היא ככל הנראה השיטה הטובה ביותר הקיימת היום. השיטה הפופולארית שעשתה עליה לפני מספר שנים פועלת כך: קרני הלייזר מעלות את הטמפרטורה של העור וגורמות לכוויה שהורסת את הרקמה המכילה את הצבע. ההסרה בלייזר אינה מותירה צלקות, קלה לביצוע, מהירה וכרוכה באי נוחות קלה בלבד. חסרונותיה הם שהלייזר לא מצליח תמיד להסיר את הקעקוע במלואו ולעיתים נותרת תמונה דהויה.

שיטה נוספת להסרת קעקוע היא ניתוח בהרדמה מקומית, במהלך הניתוח כורתים את פיסת העור הנושאת את הקעקוע. ראוי לציין כי לאחר ההסרה נותרת צלקת בעור, כמו כן מכיוון שמדובר בניתוח לכל דבר הפעולה מוגבלת לקעקועים קטנים יחסית. ישנה אפשרות להסיר עם ניתוח גם קעקועים גדולים אך במקרה כזה נדרשת השתלת עור פעולה שמביאה לתוצאה קוסמטית לא אסתטית. לרוב משתמשים בשיטת הניתוח רק במקרה והמטופל מעוניין בסרה מלאה של הקעקוע בכל מחיר אסתטי

השיטה השלישית להסרת קעקוע היא שיוף העור. תהליך ההסרה מתבצע בהרדמה מקומית על ידי מכשיר בעל ראש יהלום שבעזרתו מגרדים את שכבת העור שבה נמצא הקעקוע, הפעולה עלולה להשאיר אזור בעל גוון שונה בעור. התוצאה לאחר השיוף היא יותר אסתטית מניתוח רק חשוב לקחת בחשבון שאצל אנשים שעורם אינו בעל תכונות ריפוי טבעיות השיוף עלול להתפתח לצלקת וכמו כן חובה להימנע מחשיפה לשמש במשך מספר חודשים לאחר ההסרה.

בכל מקרה קחו בחשבון שכל התהליכים להסרת קעקוע אינם נעימים ומשאירים עקבות על העור לכן רצוי להימנע מתהליך ההסרה בכל מקרה, אם בכל זאת החלטתם להסיר בדקו לפני ביצוע ההסרה איזה תוצאה תהיה לאחר ההסרה מכיוון שבחלק המקרים בתוצאה לא תהיה אסתטית במיוחד.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה