יום ראשון, 27 בפברואר 2011

לפעמים חייבים פשוט לשבור שיגרה

אותו היום נראה היה כשגרתי ויום ככל הימים. בני הזוג הצעירים שישבו יחד בשבת בבוקר והתבוננו בילדיהם מתרוצצים ומשחקים בתוך מרחב של ג'ימבורי לא העלו בדעתם שבסופו של אותו יום צפוי להם שינוי משמעותי בחיים. זה התחיל בפשטות. האישה הצעירה התבוננה בבעלה שכבר עכשיו החל לגדל כרס משתפכת ונראה היה עייף וזקן הרבה יותר מאשר שלושים ושש שנותיו. "למה אתה נראה כל כך מדוכא?" שאלה אותו בדאגה. "אתה ידוע שאנחנו אוהבים אחד את השני, אתה מרוויח טוב, יש לנו ילדים מקסימים. מה הסיבה לאווירת הדיכאון הזאת? פעם לא היית ככה, אתה זוכר?" בעלה התבונן בה לרגע מופתע וניסה לזכור מתי היתה הפעם האחרונה שבה הוא באמת הופתע, נהנה או הרגיש שהחיים מלאי עניין והתרגשות. השניים ניסו להיזכר כיצד הגיעו לנקודה שבה החיים הפכו להיות רצף ארוך ומייגע של משימות. אנחנו לא חיים חיים של אנשים צעירים הבינה לפתע אשתו, אנחנו כל כך רציניים בכל דבר שאנחנו עושים ששכחנו איך זה ליהנות ובאמת למצות כל רגע ורגע בחיים בשקיקה ובהנאה גמורה.

גם אם אתם לא בני שלושים ושש או סובלים מהשמנה או תחושה שהחיים כבדים לכם, עדיין עליכם להיות ערניים במיוחד לאותו תהליך של ניוון וחוסר עניין וחשק שהשגרה עלולה לגרום לכם. אם ברצונכם להישאר רעננים, צעירים בנשמתכם ולפתח שמחת חיים, יצירתיות וסקרנות, הרי שתצטרכו לגלות מהם הדברים שגורמים לכם אושר ולהכניס אותם אל תוך שעות הפנאי שלכם. כדי שניהיה מאושרים ואפילו נגלה מה אנחנו אוהבים לעשות, עלינו להיות בהיכרות ומודעות למי ומה אנחנו. כדי להיות מסוגלים להשמיע את קולנו הייחודי בעולם עלינו להיות מסוגלים לאפשר פיתוח קול שכזה. אז איך אנחנו מגלים לקראת שנות הארבעים שלנו מהי נטיית הלב הטבעית שלנו ומה עושה לנו טוב? אחת הדרכים הפשוטות והמשמחות ביותר היא להיזכר מה אהבנו לעשות כילדים. אם בילית שנים ארוכות במשחקי כדורגל עם חבריך בגן הציבורי ומהרגע הראשון שהיית מגיע הביתה בולע בחטף את ארוחת הצהריים, משליך את התיק הצידה ודוהר למגרש הכדורגל, סימן שגם היום פעילות ספורטיבית תחרותית עם חברים תיטיב איתך.

גם חופשות לפעמים יכולות להקל על הלחץ והמתח, עצם שבירת השיגרה ויציאה מה-"בועה" בה אנו חיים יכולה להועיל לנו ואף לתת לנו זריקת התעוררות על מה אנו מעוניינים לעשות ולשנות, חופשה יכולה לתת לנו את האנרגיות אנו צריכים להמשיך, וזה לא חייב להיות יקר מידיי, אפשר לקחת דיל מאוד איכות על אחד ממקומות הנופש הישראליים, מלונות בארץ הן בדרך כלל עסק יחסית זול מאשר חופשה בחו"ל, מלונות באילת בדרך כלל יותר זולים מאשר חופשות באירופה, ותמיד אפשר להיות בטוחים שתהיה שמש ומזג אוויר חמים לחופשה חלומית. גם המחיר של חופשה בארץ הוא די אטרקטיבי וללא צורך בטיסות ארוכות, או יציאה מהארץ.

מי שצריך לפרוק מתח, להתחרות, להשתעשע ולהזיע עם חברים, ובמקום זאת מבלה שעות מול שידורי ליגת הכדורגל האיטלקית כשלפניו ערימת פיצוחים וקולה, אל לו להתפלא עם אינו מאושר ואם גופו בוגד בו. אם תמיד נהנית לטפח את עצמך וליצור חפצים יפים, ועוד מילדות בילית שעות ארוכות בהשחלת חרוזים וביצירת עיטורים ותכשיטים כדי להתגנדר בהם, והיום אין לך זמן אפילו לקנות לעצמך שמלה חדשה, שלא לדבר על פעילות יצירתית מכל סוג שהוא, סביר להניח שמשהו בליבך עדיין כמה וחסר מנוחה עד שתחזרי ליצור וליפות אות עולמך ואת עולמם של אחרים.

כשאנו זוכרים מה אנחנו אוהבים ומשתפים בכך את בני זוגנו וילדינו, רוח חדשה יכולה לנשב בחיינו ובחיי המשפחה ולהפוך אותנו מעייפים, חסרי כוחות ומבולבלים למלאי חיים, עשייה ויצירה מהנה בכל שעות הפנאי שלנו.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה