יום שישי, 11 בפברואר 2011

הבריאות והרפואה המודרניות והשפעתן על תוחלת החיים

תחום הבריאות והרפואה הוא ללא ספק אחד התחומים בהם חלה מרבית ההתקדמות הטכנולוגית במהלך מאות השנים האחרונות. הקדמה הטכנולוגית והגילויים המדעיים הבלתי פוסקים של האדם באים רובם ככולם לידי ביטוי גם בתחום הבריאות והרפואה, ומסייעים לנו לשמור על בריאותנו ולהאריך שנים יותר מאי פעם בעבר. ואכן, כיום, תוחלת החיים הממוצעת בישראל ובעולם המערבי היא מהגבוהות ביותר שידעו בני האדם אי פעם. תוחלת החיים נמצאת במגמת עלייה מתמדת מזה מאות שנים, כאשר כיום אנשים רבים מאריכים ימים עד לגיל 80, 90 ואף יותר מכך.

את אותה עלייה מתמדת בתוחלת החיים של בני האדם ניתן בהחלט לייחס להתקדמות וההתפתחויות הטכנולוגיות בתחום הרפואה. גילויים אחרונים דוגמת שימור דם טבורי ומחקר בתאי גזע הם הדוגמאות העדכניות ביותר לאופן בו המחקר המדעי המפותח הקיים כיום מסייע לבני אדם להתמודד עם תחלואים וסכנות בריאותיות רבות יותר מאי פעם. בעוד שימור דם טבורי הוא רק דוגמה עכשווית, ההיסטוריה מאה בדוגמאות דומות אשר כל אחת מהן סייעה לקידום תחום הרפואה ולהארחת תוחלת החיים של בני אדם. ההמצאה הגדולה והידועה מכולן היא אולי גילוי הפניצילין, וכך פיתוח האנטיביוטיקה והיכולת של גופם של בני האדם לשרוד מחלות רבות ודלקות שונות.

כך, בכל פעם הגיעה המצאה חדשה או גילוי חדש ומסעיר אשר סייעו לקדם את הרפואה האנושית צעד אחד קדימה, ולהאריך את תוחלת החיים הממוצעת בעוד כמה שנים. בנוסף להארכת תוחלת החיים, המצאות אלו גם מביאות לפיתוחים נוספים אשר מסייעים לנו לשמור על בריאות גופנו, וליהנות יותר מהשנים בהן אנחנו חיים אם בטיפול במחלות שונות באמצעות תרופות מתקדמות או טכנולוגיות חדשות, למשל: האפשרות לטפל בתופעת דליות ברגליים ללא צורך בניתוח.

מכאן עולה השאלה המתבקשת כל כך – מה צופן בחובו העתיד? אם האנושות נמצאת במגמה קבועה של עלייה ברמת הרפואה והבריאות, וכתוצאה מכך גם בתוחלת החיים הכללית, לאן נגיע בעתיד? האם בעוד כמה אלפי שנים בני אדם יחיו לנצח? האם כבר במהלך מאה השנים הקרובות נזכה לראות אנשים שחיים עד גיל 150 או 200?

קשה לענות על שאלות אלו. מומחים מעריכים כי העלייה בתוחלת החיים תיפסק בשלב כלשהו, שכן לגוף האנושי יש מגבלות מסוימות אשר ימנעו ממנו מלהאריך ימים מעבר לגיל מסוים. עם זאת, לפני כמה מאות שנים מרבית האנשים כלל לא האמינו שבני אדם יוכלו לחיות עד גיל 90 – מה שנראה לנו כיום אפשרי בהחלט ואפילו טריוויאלי. מה שבטוח הוא שהמצב כיום הוא שונה לחלוטין מזה של לפני כמה עשרות שנים בודדות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה