יום שלישי, 1 במרץ 2011

ורידים בולטים ודליות ברגליים

מה זה דליות ברגליים?

מדובר בורידים שטחיים מורחבים, המופיעים לרוב בגפיים התחתונות כורידים כחולים בולטים. התופעה נגרמת לרוב עקב אי ספיקה של השסתומים החד-כיווניים הקיימים בורידים השטחיים. תפקידם של השסתומים החד-כיווניים הוא לעזור בזרימת הדם ללב, ולמנוע מצב בו הדם חוזר לרגליים. הממצאים מראים כי כ-40% מהנשים וכ-15% (בממוצע) מהגברים סובלים מורידים בולטים, או בשם המקצועי-דליות.
היווצרות דליות ברגליים נגרמת מכמה סיבות:
תורשה – למטען הגנטי השפעה חשובה על הסיכוי להיווצרות.
מין – כפי שניתן לראות, נשים סובלות יותר מהבעיה.
עמידה ממושכת – כוח הכבידה הינו גורם משפיע ומגביר את הסיכוי להופעת דליות.
משקל עודף – מגביר את הלחץ על הגפיים התחתונות, ועל הורידים בפרט.
גלולות למניעת הריון – האסטרוגן (הורמון נשי) ידוע כאחד הגורמים לתופעה.
הריון – גם מצב זה מגביר את הסיכוי להופעת דליות ברגליים.
סכרת – מעלה את הסיכוי להופעה של דליות.
דליות ברגליים מופיעות תחילה כרשת של נימים (מכונה-SPIDER), לאחר מכן מתחילים להופיע ורידים בולטים בגפיים. התסמינים של דליות ברגליים הם: נפיחות ברגליים, כאבים, פצעים, תחושת עקצוץ ברגליים, שינוי בצבע העור ובמרקם ועייפות.

כיצד ניתן לטפל בדליות ברגליים ומדוע?

הסיבות המקובלות לטיפול בתופעה נובעות לרוב מהתסמינים. אנשים אשר מעוניינים להיפטר מהכאבים, הצריבה, הכבדות ותחושת העייפות המלווה בוחרים לפנות לטיפול, אך מדובר גם בתהליך מונע למצבים בהם ישנה הסתבכות, כגון: בצקות, דלקות של הרקמות וכיבים ברגליים ובמצבים קשים אף נגרמים קרישי דם המהווים סכנה בריאותית. סיבה נוספת ולא פחות חשובה היא אסתטיקה, בדיוק כמו ניתוחים פלסטיים אחרים, גם כאן ישנו הצורך של האדם להרגיש שלם עם גופו.
בעבר היה נהוג לטפל בתופעה של דליות על ידי ניתוח בו היו מוציאים את הוריד הבולט, מדובר בשיטה ארכאית אשר איננה בשימוש יותר. כיום הטיפול הינו פשוט הרבה יותר ואינו מצריך ניתוח ואף לא הרדמה מלאה כבעבר. בטיפול עצמו, הנעשה בהרדמה מקומית בלבד (בחלק מהטיפולים), תוך שימוש באולטרה-סאונד, נעשה שימוש בגלי רדיו או בהזרקה ועל ידי כך הוריד מתכווץ על הצמדות הדפנות, ובסופו של התהליך הוריד נספג בגוף ונעלם לחלוטין. לא קיימת בעיה או סכנה במצב זה בו נהרס הוריד, למעשה הטיפול מיטיב עם אספקת הדם וניקוזו במערכת כלי הדם ברגליים. שיעורי ההצלחה של הטיפול הינם גבוהים במיוחד וכמעט ללא תופעות לוואי.

כיצד ניתן למנוע הופעת דליות ברגליים?

ישנם מספר דרכים בהן ניתן להקטין את הסיכוי להופעת דליות ברגליים, כגון:
פעילות ספורטיבית – הליכה קבועה או ריצה בקצב איטי באופן קבוע.
משקל גוף – שמירה על משקל גוף תקין.
עמידה ממושכת – יש להמעיט ככל האפשר בעמידה ממושכת.
גלולות – רצוי להשתמש בגלולות ללא אסטרוגן או בעלות מינן נמוך של אסטרוגן.
לבוש – רצוי להימנע משימוש קבוע בעקבים גבוהים וגרביים אלסטיות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה