יום ראשון, 13 במרץ 2011

לשמור על זהות עצמית בהריון ראשון

זמן ההיריון הוא תקופה מאד מיוחדת מבחינה בריאותית. שלל התחושות המושגים והבדיקות הוא חדש לחלוטין וגורם ללא מעט נשים תחושה של בלבול ותחושת חוסר התמצאות.
מה קורה לגוף שלי? מה עלי לעשות בכדי להעניק לתינוק שלי את כל מה שהוא צריך בשלבים ראשונים אלו של ההיריון? כיצד עליי להתעמל, לאכול או לישון כשהבטן הולכת ותופחת ואני איני מכירה את עצמי ואת גופי עוד?
"אני לא אשכח את היום הזה שבו אמא שלי הגיעה לבית עם סלסלת פירות, קטלוג עצום של מוצרי תינוקות וספר על חינוך ילדים והסתכלה עלי בציפייה. לאט לאט הבנתי שזה לא רק היא. בעצם כולם מצפים שאשנה מן היסוד את ההרגלים שלי ואוכל כמויות אוכל עבור שניים ורק אוכל בריא, אלך ליוגה ואשב למדיטציית הירגעות כדי שהעובר יהיה שקט או אשמע בטהובן בכדי שיהיה אינטליגנטי. זה היה נראה לי מטורף- לא הייתי מוכנה לשינויים כאלה רדיקליים בבת אחת. רציתי לזכור מי אני ולא להיבלע בתוך דמות כזאת של אימא מודרנית שעושה הכול בהתאם למה שכתוב בעיתונים."
התיאור של האם הצעירה הזו דומה לתחושה אותן חולקות אימהות רבות אחרות. הן שואלות את עצמן איך לשמור על הייחודיות שלהן, על הזהות העצמית שלהן ועל ההיכרות שלהן עם עצמן בתוך שינוי כה משמעותי בגוף ומבחינה רגשית ולאור כל תשומת הלב הסביבתית שאישה בהריון מושכת.
"זה נראה שמהרגע שהבטן התחילה לבלוט נהייתי מושא למבטים, חיוכים ותשומת לב של כולם, כולל אנשים ברחוב. כולם שואלים אותי איך אני מרגישה, ואיך העייפות ואם יש בחילות ואם קניתי כבר כל מה שצריך, כי לא תמיד המתנות ליולדת מכסות את כל מה שאצטרך. זה שיגע אותי, איפה הפרטיות שלי? האם הגוף שלי נהיה נחלת הכלל רק בגלל שנכנסתי להיריון?"
זוהי נקודה חשובה לשים אליה לב. תקופת ההיריון היא גם ככה תקופה מתוחה מבחינות רבות. אי הנוחות הגופנית והשינוי בדימוי הגוף. הצורך בבדיקות רפואיות תכופות ובמקרים רבים פולשניות. שאלות רבות שמרחפות בחלל האוויר ובתודעתה של האם- איך תהיה הלידה? איפה כדאי לי ללדת ובאיזה אופן? האם הגוף שלי יחזור לקדמותו. האם העובר בסדר, אני לא מרגישה אותו זז כבר שעתיים שלמות? איזה אימא אני אהיה?
השאלות ממלאות את הלב ואיתן מגיעות גם דאגות וחששות ובעיקר ניסיון למצוא את דרך האמצע בין מי שאת מכירה כעצמך והדרך בה את תופשת את העולם, לבין המצב החדש והלא מוכר של להיות בדרך לאירוע שישנה לחלוטין את חייך, מערכות היחסים שלך, הזוגיות שלך והאופן בו את חווה את החיים.
צריך לזכור שדווקא ההיריון הוא תקופה נפלאה לבוא במגע מחודש עם עצמך. לשמוע מה אחרים אומרים אך לדבוק במה שנכון בעינייך ומתאים לך. לקרוא ולקבל ידע על התהליכים הגופניים והרגשיים האופייניים לזמן זה ויחד עם זאת להיות בהקשבה מלאה לעצמך ולייחודיות שלך. גם התינוק שייוולד לך יהיה במובנים רבים ככל הילדים ועדיין יהיה ייחודי ויוצא דופן. כדי להיות בשקט נפשי ולקל על עצמך בתקופה מרגשת זו, זכרי לחזק את הקשר עם עצמך ולזכור שרק את מחליטה איך לפעול ומה לאכול וכוונותיהם הטובות של האחרים נועדו לשרת אותך ולא לבלבל אותך.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה