יום רביעי, 16 במרץ 2011

המיגרנה והטיפול התרופתי בה

היא יכולה להגיע ללא הודעה מוקדמת. היא יכולה "להתארח" מספר שעות ואפילו מספר ימים תוך שהיא גורמת כאבים עזים שיכולים להיות בלתי נסבלים. זוהי המיגרנה.
מיגרנה מופיעה אצל 20% מהנשים ו- 10% מהגברים בערך וכאשר היא נוכחת קשה מאוד להתעלם ממנה.
אז מהי המיגרנה וכיצד מטפלים בה מבחינה תרופתית?

המיגרנה

המיגרנה היא כאב ראש אשר יכול להיות קל וחולף או כאב ראש חזק בעוצמתו, עקשן וממושך.
משך זמן התקף יכול לנוע בין מספר שעות למספר ימים ועוצמתו יכולה להיות כל כך חזקה עד הוצאה מכלל פעולה. המיגרנה בדר"כ מופיעה ככאב חזק מאוד בצד אחד של הראש אך גם דו צדדית. לעיתים מלוות למיגרנה תופעות לא נעימות אחרות כגון בחילות והקאות.
בזמן התקף עולה הצורך להיות לבד, בחדר חשוף נטול אור או ריחות כלשהם אשר עלולים להגביר את עוצמת הכאב והרגשת הבחילה.
ישנם כאלו אשר חשים בסימני אזהרה לבואה של המיגרנה. זוהי תופעת ה- "אאורה" החושית המערבת הבזקים, נקודות שחורות בשדה הראיה, תחושת נימול ועוד וזמן קצר לאחריה יתחילו כאבי הראש.

הטיפול התרופתי במיגרנה

ניתן לחלק את הטיפול התרופתי כנגד מיגרנה לטיפול מניעתי וטיפול אקוטי. הבעיה בטיפול במיגרנה היא שלא ממש יודעים ממה היא נגרמת. בשולחן הניתוחים של מנתח פלסטי שוכב אדם אשר הרופא יודע בדיוק מה הוא רוצה ואיך תהיה התוצאה. הטיפול התרופתי במיגרנה הוא בתחילה ע"י ניסוי וטעייה ואי אפשר להשוותו לניתוח כמו ניתוח אף – קודם מנסים לראות מה עובד ונצמדים לזה.

טיפול מניעתי – ניתן כאשר מספר ההתקפים בחודש עולה על 4 והוא ניתן בנוסף לטיפול האקוטי כאשר עולה הצורך. לרופא מגוון של תרופות בטיפול המונע והן בדר"כ משמשות לטיפול גם בבעיות אחרות. עובדה זאת מדגימה את מגוון המנגנונים בגוף שיכולים לגרום למיגרנה. משפחות התרופות אשר משמשות בטיפול המונע למיגרנה הן תרופות נוגדות דיכאון, חוסמי ביטא וחוסמי תעלות סידן (אשר משמשות גם להורדת לחץ דם), תרופות אנטי-אפילפטיות ותרופות כנגד כאבים ממקור עצבי.

טיפול אקוטי – התרופות השונות ניתנות ע"פ "ניסוי וטעייה" עד למציאת התרופה או שילוב התרופות המוצלחים ביותר. כמובן שיש להתייעץ ברופא והוא יתחשב במחלות רקע שונות ותרופות נוספות שהאדם נוטל.
הטיפול האקוטי מערב שימוש באחת משתי הקבוצות שלהלן או שילוב של שתיהן :
תרופות אנטי-דלקתיות – כגון אספירין, וולטרן, אדוויל ותרופות כנגד כאבים אחרות כגון אקמול ואופטלגין. בדר"כ ניתנות בהתקף מיגרנה קל עד בינוני.
תרופות אנלוגיות לסרוטונין – כגון ריזטריפטן – בדר"כ במיגרנה חזקה במיוחד.

יש לציין כי התקפי מיגרנה נמצאו כקשורים לצריכה של מזונות שונים כגון שוקולד, יין אדום, גבינה צהובה ועוד וגם למצבים נפשיים שונים כגון מתח או עייפות אשר מהם יש להימנע מרגע האבחון של מיגרנה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה