יום חמישי, 17 במרץ 2011

החרדה – מהי וכיצד ניתן לטפל בה?

חרדה מוגדרת כאי שקט נפשי ופיזי הבא כתוצאה מאיום כלשהו. הגירוי אשר גורם לחרדה, בין אם דמיוני או לאו הינו גורם סובייקטיבי אשר משתנה בין בני אדם.
חרדה עלולה להביא לירידה באיכות החיים של האדם הסובל ממנה ומדהים לגלות עד כמה חלק מהאנשים סובלים מחרדה לאורך זמן ועדיין אינם פונים לקבלת טיפול. החרדה היא תופעה פיזית ולא "קוסמטית", כלומר, לא ניתן לטפל בה שטחית כמו בביצוע ניתוחים פלסטיים. הזנחת הטיפול יכולה לגרום להתדרדרות מאחר וחרדה לאורך זמן עלולה להוביל בסופו של דבר לדיכאון.

הבסיס הפיזיולוגי של החרדה

חרדה ופחד קרובים מאוד בתגובת הגוף כלפיהם. אדם אשר הבחין בנחש יחווה תופעות שונות הקשורות לפחד כגון עליה בדופק הלב ולחץ הדם, הזעה, קוצר נשימה, פאניקה, עליה ברמת הסוכר בדם, הרחבת האישונים ועוד. תופעות אלו נועדו על מנת להתמודד פיזית עם גורם מאיים. כאשר אדם מצוי בחרדה הוא עלול לסבול מאותם התסמינים, כאילו ראה נחש, אך הגירוי שגרם להם אינו בהכרח מאיים פיזית. ניכרת תחושה של חוסר אונים והאדם יעשה הכל על מנת להימנע ממצבים אשר גורמים לו לתחושת החרדה. פחד לעומת חרדה הוא כתוצאה מאיום ממשי. אישה אשר עומדת בפני ניתוח הגדלת חזה למשל עלולה להרגיש את כל אחת מהתחושות שהוזכרו אך הן תחלופנה לאחר שיסתיים התהליך.

מהם סוגי החרדה הקיימים?

קיימים אינסוף מצבים אשר גורמים לחרדה אך ישנם מספר מצבים שכיחים יותר :
חרדה חברתית ופחד מזרים, חרדת בחינות, חרדה קיומית, חרדה מאובייקטים דוממים, חרדה מאובייקטים אנושיים ספציפיים (כגון – ליצנים) ועוד.

איך ניתן לטפל בחרדה?

ניתן לטפל בחרדה מבחינה רפואית תרופתית, טיפולים פסיכולוגיים וע"י הרפואה האלטרנטיבית.

טיפול ע"י תרופות :

• תרופות נוגדות דיכאון –תרופות מסוימות כנגד דיכאון עוזרות במגוון רחב של סוגי חרדות ומונעות את התפתחות הדיכאון הבא כתוצאה מחרדה כרונית.
• תרופות הרגעה – ממשפחת הבנזודיאזפינים לטיפול יום יומי ממושך או ממוקד.
• תרופות מצמחים – תמציות הוולריאן וה- kava kava. יש להתייעץ עם הרופא לפני שימוש בתרופות אלה למרות שהן נמכרות ללא מרשם.

טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT) : בטיפול זה מושם הדגש על התנהגות המטופל ודפוסי החשיבה שלו. בטיפול זה המטופל לומד כיצד המחשבות שלו גורמות לו לחרדה וכיצד להימנע ולהתמודד עם מחשבות שליליות אלו. הפגישות נערכות אצל המטפל במשך שעה כאשר הזמן הדרוש לטיפול מוצלח נע בין 12 עד 16 פגישות.

טיפולים אלטרנטיביים : הרפואה האלטרנטיבית מתחברת לנפש האדם כמו גם אל גופו ולכן כל השיטות ברפואה האלטרנטיבית עוסקות גם בטיפול בחרדה וכל אחד ימצא את הטיפול אשר בו הוא מרגיש נוח ביותר. לדוגמא, דמיון מודרך, שיאצו, עיסויים, הומיאופתיה, רפלקסולוגיה, דיקור סיני, פרחי באך ועוד.

תגובה 1:

  1. חרדות כמו כל הפרעות הנפש נובעות ממצבים עמוקים ובתהפוכות נפש שחוזרות שוב ושוב, אמנם הרבה מחרדות נמצא באיזון הכימי העדין שבמוח אך קודם לכן ישנה בדרך כלל טאומה או אירוע חריג.

    השבמחק