יום ראשון, 13 במרץ 2011

דיכאון והטיפול בו

דיכאון מוגדר בפסיכיאטריה כמצב מתמשך של תחושת חוסר אושר, ייאוש ורגשות עמוקים של דכדוך והרגשה של חוסר תועלת. ההפרעה הנקראת דיכאון מסווגת ע"י הפסיכיאטרים לא כמחלת נפש אלא כהפרעת מצב רוח אשר ללא טיפול הולם עלולה להסתיים בפעולות אובדניות.
האדם הסובל מדיכאון ירגיש חלש, תחושה של חוסר עניין בחיים, דימוי עצמי נמוך ויתקשה בלמצוא עניין והנאה בדברים שבעבר כן היו גורמים לו להנאה ואושר.

קיימים מספר סוגי "דיכאונות" הנבדלים בסוג האוכלוסייה הלוקה בם כגון דיכאון לאחר לידה, דיכאון מתבגרים, דיכאון בילדים, דיכאון בגיל המבוגר ועוד. בכל המקרים הדיכאון משפיע על איכות החיים ודורש אבחון וטיפול.

דיכאון ועצבות :

יש להבדיל בין מצב של דיכאון מסיבה "הגיונית" ואקוטית (עצבות) ובין מצב של דיכאון כרוני אשר בו יש לטפל. לדוגמא, אישה אשר עברה ניתוח אף שכשל מרגישה עצובה ובוכה כל הזמן במשך 3 ימים או יוני הסטודנט לרפואה אשר הבין כי לא יגשים את חלומו להיות מנתח פלסטי בעתיד, מסתגר בביתו כבר שבוע. האם לטפל בהם בתרופות נגד דיכאון? האם ללא טיפול הולם מצבם עלול להסתיים במוות? התשובה היא שלא והפסיכיאטרים קבעו תקופה מסוימת אשר בה כל אדם אמור לצאת מעצבות מכל סיבה שהיא (לב שבור, אובדן, פיטורים וכו') ואם לא, הרי שמדובר בדיכאון כרוני שיש לטפל בו מיידית.

הטיפול בדיכאון :
כל אדם אשר מרגיש כי איכות החיים שלו נפגעת עקב רגשות שליליים אלו לאורך זמן צריך להגיע לאבחון אצל הרופא מאחר ואי טיפול בבעיה לאורך זמן עלול להסתיים בהתדרדרות נפשית ופיזית עד למוות. הרפואה הקונבנציונלית טוענת כי הטיפול בדיכאון חייב להיעשות בצורה תרופתית עם טיפול נפשי תומך במידת הצורך וכיום ניתן גם להוסיף לשורת הטיפולים גם אפשרויות טיפול המוצעות ע"י הרפואה המשלימה.

הטיפול התרופתי בדיכאון :
לרופאים ארסנל שלם של תרופות בהן ניתן להשתמש על מנת להילחם בדיכאון. העיקרון העומד מאחורי הטיפול התרופתי בדיכאון הוא שישנם כימיקלים מסוימים במערכת העצבים המרכזית (המוח) של הסובלים מדיכאון אשר רמתם יצאה מאיזון ויש להתערב בכך ע"י תרופות שמחזירות בחזרה את פעולתם התקינה. אחד הכימיקלים הידועים הוא הסרוטונין אשר תרופות רבות כנגד דיכאון מעלות את רמתו במוח ובכך מאפשרות יציאה מהדיכאון. עקב תהליכים שונים המתרחשים במוח, השיפור במצב המטופלים מתאפשר תוך שבועיים בערך מעת התחלת הטיפול התרופתי ולא בצורה מיידית.

טיפולים אלטרנטיביים כנגד דיכאון :
גם לרפואה המשלימה ארסנל שלם של אפשרויות טיפול משלימות כנגד דיכאון. יש לנסות את השיטה אשר מתאימה ביותר עבור המטופל ע"פ התחברות אליה וניסיון אישי. ישנם כאלו אשר יתחברו להומאופתיה ופרחי הבאך וישנם כאלו אשר יתחברו יותר לעיסויים שונים, רפלקסולוגיה, דמיון מודרך, דיקור סיני ועוד ואולי אף שילובי טיפולים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה