יום רביעי, 27 באפריל 2011

דליות מוצנעות

דליות, תופעה אופיינית בקרב המין הנשי אך גם מנת חלקו של המין השני. השונות האנטומית מספקת תחנת עצירה נוספת להתמקמות הדליות והיא באשכים. שמה של ה"חונה" הוא וריקוצלה. הוריקוצלה זהו השם הרפואי לדליות בורידי האשכים.תופעה הנצפית בגברים בגילאים מאוד צעירים מגיל 15 ומעלה והיא מתגברת ומחמירה ככל שעולה הגיל. לאור מחקרי פוריות נתגלה כי תופעה זו היא הסיבה לכ-90 אחוזים מבעיות פוריות הגבר בעולם.מדובר בתהליך הדרגתי המשפיע על ייצור תאיר הזרע ההולכת וגוברת עם השנים ויכולה לפגוע בפוריות של גברים שהם כבר אבות לילדים ולחבל בנסיונותיהם להביא ילדים לעולם.

כיצד נוצרת הוריקוצלה?


האשכים מתפקדים בגוף האדם כמעין מפעל המייצר תאי זרע והורמון המין הזכרי-טסטוסטרון. פעולתם גוררת ייצור פסולת האמורה להתנקז מהם החוצה וכלפי מעלה – בניגוד לכוח הכובד. כדי שפסולת זו לא תחזור כלפי מטה, קיימים בוורידים שסתומים חד כיוונים שתפקידם למנוע מחומרי הפסולת הללו לזרום בחזרה לאשכים. במצב בו קיימת וריקוצלה, נפגמים שסתומים חד כיווניים אלו, הופכים לדו כיוונים ואינם מצליחים למנוע מהפסולת לשוב למקום שממנה הגיעה. כתוצאה מחזרת הפסולת, קיימת הפרעה באספקת החמצן לאשכים, החיוני בייצור זרע תקין ופורה .מהות הפגיעה היא בריכוז תאי הזרע,צורתם ומהירות תנועתם.91

סימפטומים ודרכי אבחון


לתופעה מספר סימנים קליניים שונים בינהם – ורידים מוגדלים, כאב עמום ותחושת כובד בשק האשכים,נפיחות סביב או בתוך השק, חוסר פוריות בשל הורידים המורחבים המקיפים את האשך העשוי להתחמם ולפגוע בתהליך ייצור הזרע. ובמקרים נדירים יכולה להתרחש הקטנה של האשך המחייבת התערבות ניתוחית.
בעבר היה נהוג לבצע בדיקה פיזית בלבד לאיתור הבעיה. כיום ידוע כי בדיקה זו מוגבלת ויכולה לאתר את הוריקוצלה רק באשך השמאלי למרות שהיא ממוקמת בשני האשכים .כיום מתבצעת הבדיקה באמצעות אולטרסאונד צבעוני שגם בה דרושה מומחיות מיוחדת החיונית לזיהוי מצב הווריקוצלה. בדיקת טמפרטורה של האשכים יכולה להוסיף לדיוק האבחנה באשך הימני.

שיטות טיפול


מדי יום מתגלות שיטות חדשות לטיפול בדליות החל מהסרה ועד העלמת ורידים מורחבים אלו באופן מוחלט.לא מדובר רק באספקט האסתטי המביא את המטופלים לידי ניתוחים פלסטיים אלא בבעיה המחמירה באופן הדרגתי עם הזמן ויכולה להסב נזק בריאותי ממשי בטווח הארוך.אחת הדרכים לטיפול בוריקוצלה היא באמצעות צנתור על פי שיטת "גת וגורן המאתרת את כל רשת הוורידים הפגומה ומטפלת בתופעה משני צידיה. הצנתור מתבצע בבטן התחתונה ואינו דורש ניתוח, הרדמה או אשפוז והתאוששות. השיטה המהפכנית בעלת אחוזי הצלחה מדהימים- מעל 80 אחוזים. במקרים הנדירים בהם הווריקוצלה נמצאת רק בצד אחד, ניתן לבצע גם ניתוח רגיל לקשירת הווריד הראשי, המתבצע בהרדמה מלאה (קרוי גם "קשירה עליונה"). לאחר הקשירה מתפתחים ורידים המחזירים את הדם מהאשך באופן תקין.כמו כן, קיימים טיפולים נוספים לווריקוצלה כמו צנתור בעזרת סלילים חוסמי ורידים, טיפולים אלטרנטיביים שונים ורפואה סינית.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה