יום ראשון, 8 במאי 2011

תרופה פסיכיאטרית: כן או לא?

קשה למנות את מספר המיתוסים הנלווים ללקיחת תרופה פסיכיאטרית: הן ממכרות; עושות אותך זומבי; בעלות תופעות לוואי איומות; משנות לך את האישיות ובעיקר- מעידות על כך שמשהו ממש, אבל ממש, לא בסדר איתך.

למרות המיתוסים והחששות הקשורים בלקיחת תרופה פסיכיאטרית, מיליוני אנשים ברחבי העולם משתמשים בהן וחווים הקלה משמעותית במצוקה הנפשית ושיפור דרמטי באיכות החיים והיכולת התפקודית. כדי לקבל את ההחלטה האם להשתמש בתרופה פסיכיאטרית, כדאי להכיר מקרוב את המיתוסים והעובדות:

  • האם זה ממכר? חלק מהתרופות הפסיכיאטריות אכן ממכרות, אך תרופות אלו אינן ניתנות בדרך כלל על בסיס קבוע, אלא רק כ"טיפול SOS". בדרך כלל מדובר בתרופות הרגעה חזקות כוואליום ומורפיום, אשר המטופל מונחה להשתמש בהן רק במקרים של מצוקה קשה, בעוד שהטיפול התרופתי השגרתי יתבסס על תרופות שאינן ממכרות. הפסקת טיפול בתרופה פסיכיאטרית הניתנת על בסיס קבוע לא תביא לתסמיני גמילה או הרעה במצב הנפשי.

  • מה זה אומר עלי? לקיחת תרופה פסיכיאטרית נתפסת לעיתים כעדות לקיומה של בעיה פסיכיאטרית קשה. בפועל, קיים מגוון רחב של תרופות פסיכיאטריות אשר חלקן אכן מיועדות לטיפול בהפרעות נפשיות קשות כסיכיזופרניה אך מרביתן מכוונות לטיפול בקשיים רגשיים שכיחים יותר כדיכאון וחרדה ובהתאם- השימוש בהן נפוץ ביותר בקרב אנשים מתפקדים ונורמטיביים, מנהלים, אנשים בתפקידי מפתח או סטודנטים ללימודי משפטים או מנהל עסקים.

  • ומה עם תופעות הלוואי? התרופות הפסיכיאטריות הראשונות שיוצרו לוו בדרך כלל בתופעות לוואי קשות, אך המצב שונה מאוד היום. כיום, מרבית התרופות אינן גורמות לתופעות לוואי ובמידה שכן- תופעות אלו חולפות תוך מספר ימים של שימוש בתרופה. במידה ותופעות הלוואי אינן חולפות- הפסקת התרופה תפסיק את תופעות הלוואי ומגוון התרופות הרחב יאפשר בחירה של תרופה אחרת. חשוב לזכור כי ישנם מצבים רבים המביעים אנשים לשימוש בתרופות פסיכיאטריות, עבודה, חיי משפחה, אפילו לימודי תואר ראשון באנגלית באוניברסיטה או במכללה, אך חשוב להבין כי מדובר במצב טבעי אשר בעבר היה ללא פתרון לסובלים ממנו. כעת אנשים אינם צריכים לסבול יותר ויכולים לחיות את חייהם בשלווה ללא אבן נגף כזו או אחרת המעיבים על אורך חייהם.

  • האם זה ישנה לי את האישיות? תרופות פסיכיאטריות אינן משנות את האישיות אלא מווסתות את פעולתם של גורמים נוירו-כימיים אשר יצאו מאיזון. בכך, למעשה, הן משיבות את המערכת הנוירו-כימית לתפקודה הרגיל ומאפשרות לאדם לבטא את אישיותו מבלי להיות משועבד לחרדות, דיכאון או תסמינים פסיכוטיים. התפקוד וההתנהגות עשויים להשתנות לטובה בעקבות לקיחת התרופות, אך לא האישיות על הרגשות, התפיסות, התשוקות והאמונות המרכיבים אותה, כך שאין סכנה שטעמים שאהבת, תחביבים, חוגים או בילויים שאהבת ישתנו אלא רק יקבלו את ההנאה בפעולה ללא המצב הנפשי שהפריע בשגרה.

  • ואם כבר ניסיתי וזה לא עזר? אנשים רבים מסרבים לטיפול תרופתי עקב ניסיון עבר בלתי יעיל, אך חשוב להדגיש כי תרופה פסיכיאטרית מתחילה לפעול רק אחרי שבועיים-שלושה, ולכן כדאי לבדוק אם הטיפול הקודם אכן לא היה יעיל- או שלא ניתן לו די זמן להוכיח את יעילותו. כמו כן, יש לקחת בחשבון את מגוון התרופות הקיים היום לכל סוג של בעיה ואת העובדה שכל אדם מגיב אחרת לתרופה פסיכיאטרית- תרופה אשר מתגלה כיעילה ביותר עבור אדם אחד עשויה שלא להשפיע כלל על אדם אחר, ולכן מומלץ לנסות מספר סוגי תרופות לפני פסילת הטיפול.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה