יום שלישי, 24 במאי 2011

חשיבות היגיינת הפה

אדם מערבי ממוצע חי כ- 80 שנים בערך ומלבד שיני החלב אשר מתחלפות בגיל הילדות, הוא נשאר עם סט שיניים יחיד ויקר ערך במשך עשרות שנים רבות.
ע"פ הנצפה בשבטים מבודדים אשר לא שומרים על היגיינת הפה, האדם הממוצע מאבד את רוב שיניו בסביבות גילאי השלושים והארבעים. המצב המתואר הוא מצב קיצוני אשר מדגים מה היה קורה לולא היינו שומרים על היגיינת הפה כלל. לעומת זאת, שמירה חלקית על היגיינת הפה תביא לאותו המצב בדיוק של איבוד השיניים רק בגיל מאוחר יותר.
מיותר לציין כי מי שסובל ממצב של איבוד שיניים אינו יכול ליהנות באופן מלא מפעולת הלעיסה של פירות מתוך סלסלת פירות טרופיים, בשר שדורש לעיסה, ירקות קשים וכו'.

במאמר זה נציג מדוע חשוב לשמור על היגיינת הפה ואת הבעיות היכולות לנבוע כתוצאה מאי מילוי או מילוי חלקי של חובה זאת :

נזק לשיניים

האדם מסוגל לצרוך מזונות צמחיים ומהחי. לשם כך לאדם שיניים טוחנות וניבים לטחינת המזון ולעיסתו. שיני האדם עמידות ביותר לרוב התנאים החיצוניים המופעלים עליהן. הבעיה מתחילה באי שמירה על היגיינת הפה אשר מביאה להתפתחות רובד חיידקי השן. בפה האדם יש אוכלוסיה עצומה של חיידקים אשר עימה אנו חיים בשלום רום הזמן אך כאשר חלק מהחיידקים מוצאים מצע מפתה לגדול ולהתרבות בו, הם משגשגים וכמו כל בעל חי גם מפרישים פסולת. הפסולת החומצית גורמת לפגיעה במבנה השיניים והתפתחות חורים בהם. שמירה על היגיינת הפה באופן יום יומי הכרחית למניעה של הצטברות של רובד חיידקי השן מלכתחילה.

נזק לחניכיים

רוב המקרים של איבודי שיניים אשר מחייבים השתלת שיניים אינם נובעים דווקא מנזק לשיניים עצמן. ברוב המקרים מדובר במחלת חניכיים אשר היא זו שגרמה לאיבוד התמיכה בשן ואיבודה. כאשר רמת שמירת ההיגיינה בפה נמוכה עלולה להתפתח דלקת חניכיים אשר עלולה לחדור עד לאזורים העמוקים בחניכיים אשר תומכים בשיניים עד למצב של נשירת השיניים. שמירת על היגיינת הפה חשובה ביותר, אם כן, לא רק בשל נזק לשיניים אשר ניתן לתיקון ע"י סתימות בד"כ, אלא בגלל הנזק האפשרי והבלתי הפיך שעלול להיגרם לחניכיים עקב ליקויים בשמירה על היגיינת הפה.

הקשר בין היגיינת הפה למחלות לב וכלי דם

רבים הם המחקרים לאחרונה אשר מוצאים קשר ישיר בין אי שמירה על היגיינת הפה לבין התפתחות מחלות לב וכלי דם. בתוך החניכיים, מאחורי השיניים עצמן ישנה רקמה תומכת עשירה בכלי דם. כאשר היגיינת הפה לקויה מתפתחת דלקת בחניכיים אשר לא רק יכולה להביא לאיבוד שיניים אלא גם עלולה לשחרר סמנים דלקתיים היישר למערכת הדם שלנו. כאשר הדם עשיר בסמנים דלקתיים עולה הסיכון לפתח סתימות של כלי דם ומחלות לב אשר מתלוות לתופעה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה