יום שלישי, 24 במאי 2011

תרופות סבתא למניעת עצירות

מבין שלל ההפרעות הקיימות במערכת העיכול לעצירות ישנה התייחסות מיוחדת מאחר והיא מפריעה לתחושת הנינוחות במהלך היום יום ומעיקה כמו ענן שחור מעל ראשיהם של הסובלים ממנה.
עצירות מוגדרת כקושי לסלק צואה מהגוף כאשר עצירות קשה היא עצירות של חוסר יכולת לעשות כן.

האדם הסובל מעצירות מרגיש חוסר יכולת להתרוקנות צואתית, מרגיש תפוח ומלא לאורך כל שעות היום ועלול לסבול מתופעות פיזיולוגיות נוספות בעקבות העצירות כגון טחורים וגזים כתוצאה מהצטברות צואה במעיים.
כמו כן, הסובלים מעצירות עלולים לפתח גם בעיות נפשיות כגון חרדה מאכילה ותדמית גופנית לקויה מאחר ומרגישים נפוחים ושמנים.

מה עושים במקרה של עצירות?

בכל מקרה של שינוי בהרגלי הצואה יש לפנות לרופא מאחר וישנן עצירויות אשר נובעות ממחלות שונות במעיים כגון גידולים סרטניים, חסימת מעיים, צניחה בשרירי האגן, כתוצאה מתרופות הגורמות לעצירות בתור תופעת לוואי ועוד. יש להבדיל בין עצירות המופיעה לאחר שינוי ספציפי באורח החיים כגון שהיה מחוץ לבית כמו מלונות בארץ ובחו"ל, מילואים וכו', אשר אמורה לחלוף לאחר החזרה לשיגרה, לבין עצירות שהופיעה בשגרת החיים אותה יש לבדוק.

תרופות סבתא

טיפול בעצירות הוא לא קוסמטי מאחר ועצירות אינה ניתנת להעלמה כמו במקרה של העלמת ורידים ע"י גלי רדיו או ניתוח פלסטי להרמת חזה. הטיפול הוא בראש ובראשונה שינוי אורח החיים והרגלי התזונה. לאחר שהרופא אישר כי מדובר בעצירות שהיא לא על רקע מחלה ברורה הוא ימליץ על שינוי אורח חיים ופגישה עם דיאטנית.
במקביל להמלצת הרופא כדאי לנסות מספר תרופות סבתא אשר עלולות לעזור במקרים של עצירות ובהחלט יכולות רק לתרום ולא לפגוע. תרופות סבתא הן תרופות על בסיס טבעי ממאכלים אשר נמצאים בכל בית והביסוס היחידי לכך שהן עובדות הוא שהן מועברות מדור לדור ועם סבתא אסור לעולם להתווכח.
להלן מספר תרופות סבתא נפוצות לטיפול בעצירות, אולי אחת מהן תעבוד גם עבורכם :


  • מיץ עגבניות – עגבניות ידועות כגורמות לשלשול אצל תינוקות. באדם בוגר עגבניה גורמת לריכוך הצואה ומקלה על תופעת העצירות.
  • חומץ תפוחים –שתיית חומץ תפוחים דבר ראשון על הבוקר על בטן ריקה מעודדת פריסטלטיקה והתרוקנות מהירה.
  • שתיית מים מרובה – מיעוט בשתיית נוזלים גורם להתייבשות הצואה במעיים והתקשותה, דבר אשר גורם לעצירות שיכולה לעיתים להיות קשה ביותר.
  • שמן זית – בדומה לחומץ התפוחים, לשתיית כף שמן זית על הבוקר הפשעה מטיבה על ההתרוקנות בבוקר. אלה אשר לא יכולים לסבול את הטעם והצמיגות של שמן הזית יכולים להוסיף לכף השמן גם מיץ לימון על מנת להקל על תהליך הבליעה של השמן וטעמו.
  • פירות מיובשים – תערובת של שזיפים, משמשים ותאבנים מיובשות עם שתיית מיים מספקת יכולה להקל על עצירות אך חשוב שלא להרבות באכילת פירות מיובשים יתר על המידה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה