יום שלישי, 24 במאי 2011

יתר לחץ דם

יתר לחץ דם מוגדר כלחץ דם מעל 140/90 מ"מ כספית במספר בדיקות שונות ולאחר אבחנה של רופא המשפחה בדר"כ. יתר לחץ דם היא בעיה מיוחדת בגוף האדם מאחר והתפתחותה היא הדרגתית וכמעט ואיננה מורגשת.
ישנם אנשים רבים שסובלים מיתר לחץ דם אשר יכול להיות מסוכן ביותר ואינם חשים בכך ואינם מודעים לסיכון הרב שהם חיים בו ללא טיפול. לכן חשוב ביותר מפעם לפעם לבדוק את לחץ הדם אצל האחרות או באמצעות מכשירים ביתיים למדידת לחץ דם, להיות בראש שקט ולפנות אל רופא המשפחה כאשר עולה החשד שלחץ הדם גבוה מבדרך כלל.

מה יכול לגרום יתר לחץ דם?


יתר לחץ דם שאיננו מטופל יכול להביא לפגיעות קשות בגוף האדם ולירידה דרסטית בתפקוד התקין והחיוני של מספר מערכות בגוף עד למצב סופני :
  • דום לב
  • בעיות בעיניים ובראייה
  • פגיעה בכליות
  • אירוע מוחי
  • עוד

ישנם אנשים אשר יצטרכו תרופה אחת להורדת לחץ הדם וישנם כאלה אשר יזדקקו לשילוב תרופות. מחקרים רבים הראו כי הורדת לחץ הדם באנשים אשר סובלים מלחץ דם גבוה מעלה את אורך החיים ואת איכותם.

מה גורם ללחץ דם גבוה?


יתר לחץ דם ראשוני : אצל כ- 95% מהמקרים מופיע לחץ דם גבוה אשר לא ניתן להסביר מדוע הופיע ולכן נקרא יתר לחץ דם ראשוני. מחקרים רבים מנסים למצוא את הקשר בין אורחות חיים שונים להופעת יתר לחץ דם ראשוני וכנראה מדובר במספר גורמים אשר משתנים בין אדם לאדם.
יתר לחץ דם שניוני – מופיע בכ- 5% מהאנשים וקשור ליתר לחץ דם הבא כתוצאה ממחלה אחרת והוא רק סימפטום שלה כגון גידולים שונים, חסימת עורק הכליה, תופעת לוואי של תרופות ועוד.

לחיות עם יתר לחץ דם


כאמור, אנשים הסובלים מיתר לחץ דם מטופלים ע"י תרופות ובמידה והם מאוזנים יש להם לחץ דם תקין אך יישארו מאובחנים כסובלים מיתר לחץ דם למשך שאר חייהם. המשמעות של לחיות עם יתר לחץ דם היא להיות כל הזמן במודעות גבוהה למספר אלמנטים אשר להם מיוחסים התכונות אשר משוערות כי גורמות ליתר לחץ הדם הראשוני הנפוץ יותר :

  • להימנע מצריכת אלכוהול מופרזת.
  • ירידה במשקל (אצל הסובלים מעודף משקל) ותזונה נכונה – בתיאום עם דיאטנית ובכל מקרה להימנע מתזונה עתירת נתרן.
  • להימנע מאורח חיים לוחץ וסביבת עבודה מלחיצה.
באופן כללי, לפעילות גופנית השפעה מיטיבה על הפיזיולוגיה של בני האדם גם אצל הסובלים מיתר לחץ דם. פעילות גופנית אינה קשורה אך ורק לחדרי כושר ולא חייבת להיות מטלה מעיקה. אפשר לתכנן טיולים כחלק מהפעילות הגופנית היומית והשבועית אך רק מסלולי טיול אשר אופיים מתאים למאמצים שהומלצו ע"י הרופא.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה