יום רביעי, 25 במאי 2011

שמירה על בריאות נפשית תקינה במצבי לחץ

המציאות היום יומית בה אנו חיים מלאה במצבי חרדה ולחץ. לחץ מצטבר עשוי לפגוע בבריאות הנפשית וחשוב לדעת כיצד להתמודד עם מצבי לחץ ועם אורח החיים התובעני במסגרת העבודה והמשפחה. נסקור כמה דרכים להתמודדות עם מצבי לחץ שיאפשרו שמירה על בריאות נפשית תקינה.

זיהוי נקודות משבר והחצנת הרגשות


רוב רובם של האנשים הנמצאים במצבי לחץ קיצוניים או במצבי משבר ינסו להכחיש את העובדה כי התגובות שלהם חריגות ואפילו את עצם קיום המשבר. לפיכך, ההכרה בקיומו של גורם מלחיץ, או בקיומם של חרדות בחייכם היא נקודת הפתיחה להתחלת ההתמודדות.

אין צורך להתבייש בחרדות, פחדים, עצבנות וחוסר סובלנות. כמעט כולנו חשים בהם בדרגות כאלו ואחרות והתחרות בעבודה, מצבי הלחץ הקשורים בטיפול בילדים והלחץ הכלכלי עשויים ליצור מעין טבעת חנק של לחץ נפשי ומועקה.חשוב לא רק לנסות ולבקר את עצמכם אלא גם להקשיב לסביבה כדי לזהות מצב שבו התגובות שלכם למצבי לחץ הן חריגות.לא רק שאין להתבייש ברגשות של לחץ ומועקה, אלא שגם רצוי לדבר עליהם ולשתף אנשים הקרובים אליכם ברגשותיכם. תתפלאו לגלות עד כמה שיחה אמיתי וכנה תעזור לכם לקבל פרספקטיבה חדשה לחלוטין לגבי מצבכם.

הרפיה והימנעות ממצבי לחץ


גם אם אתם עסוקים מאוד במסגרות של עבודה ומשפחה חשוב מאוד ליצור סיטואציות יזומות שבהן תוכלו "לנוח" ממצבי לחץ ומצוקה. חופשה באילת, מלונות ים המלח או נסיעה לחו"ל יוכלו כמובן לעשות פלאים לשיפור מצב הרוח. אבל גם אם אין באפשרותכם לקחת חופשה, אפשר להקציב לעצמכם זמן ביום שבו תוכלו לבצע פעולות של הרפיה ומנוחה. כדאי ללמוד תרגילי נשימה והרפיה פשוטים אותם תוכלו לבצע בבית או במקום העבודה. אפשר לחשוב על תרגילי ההרפיה כעל חופשה של כמה דקות באמצע היום.

פעילות גופנית, תזונה נכונה ושינה


אז נכון שלרוב נהוג לדבר על תחומים כגון תזונה נכונה ופעילות גופנית כקשורים לתחזוק הגוף, אבל יש להם השפעה ישירה גם על הבריאות הנפשית ועל תחושת העצמה אישית. תזונה עתירת סוכרים ופחמימות, עודף משקל והימנעות מפעילות גופנית עשויים לגרום לדכדוך, מצבי חרדה ובריאות נפשית לקויה. גם למחסור בשעות שינה יש השפעה ישירה על הבריאות הנפשית. חשוב מאוד להימנע מיצירת מעגל קסמים של "חוסר ברירה" שבו צורכי העבודה מכתיבים אורח חיים שאינו מותיר זמן להירגעות, תזונה נכונה ופעילות גופנית.

לסיכום, זיהוי מצבי לחץ ותגובות חריגות, החצנת רגשות, ביצוע תרגילי הרפיה ונשימה פשוטים, שמירה על תזונה נכונה ופעילות גופנית יסייעו לכם לשמור על בריאות נפשית תקינה בתקופות של מצבי לחץ.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה