יום חמישי, 2 ביוני 2011

טיפים לשמירה על אורח חיים בריא

כבני אדם אנו נמצאים בשיגרת יום מלחיצה, קמים בכל בוקר לעבוד או ללמוד, לחלקנו יש משפחה לפרנס, ילדים לגדל וכו'. שמירה על אורח חיים בריא יכולה להועיל לנו גם להאריך ימים וגם לשפר את איכות החיים עצמם.

תזונה בריאה היא המפתח הראשון


כולנו מודעים לחשיבות האדירה שיש לתזונה על אורח החיים שלנו, מחקרים מראים שבפירות וירקות יש המון נוגדי חימצון ואת מרבית הויטמינים והמינרלים שהגוף שלנו צריך, כמו כן שילוב של מספר ירקות טריים בכל ארוחה מעלים את איכות החיים עצמם, על ידי קבלת מינרלים חיוניים המוסיפים לנו את האנרגיה שאנו זקוקים לה. לכן סלסלת פירות צריכה להיות בכל בית, ולהוות חלק מהתפריט היומי בכל יום בחיינו.

אחת הבעיות העיקריות של חלקנו הוא מחסור בירקות ופירות, ישנם המון אנשים שירקות פשוט אינם בתפריט שלהם, קשיי שינה, מתחים וחוסר אנרגיה נובעים לרוב מתזונה לקויה, ותזונה לקויה בדרך כלל מתחילה בחוסר של ירקות ופירות טריים בתפריט, שנסו מותניים והתחילו לאכול ירקות באופן קבוע.

ארוחות בזמנים קבועים מועילה למערכת הגופנית


חילוף החומרים של הגוף וכל מערכת העיכול עובדת על שעות, גם לגוף יש הרגלים. אם אנו אוכלים בשעות קבועות אנו מרגילים את הגוף לחוש רעב בשעות הללו, אחת הבעיות הגדולות של אלו הוסבלים מעודף משקל היא אכילה בשעות לא מסודרות, יותר מכך הרגלי אכילה המאופיינים באכילה מאוחר בלילה גם כן לא בריאה לגוף.

יש להשתדל לאכול בשעות הערב (סביבות 8 בערב) את הארוחה האחרונה שלנו, במיה ואנו עושים ספורט המהווה חלק חשוב מאורח חיים בריא אנו יכולים מעט אחרי הטיולים שלנו לאכול ארוחת ערב קלה (עדיפות לפירות וירקות ומעט לחם) ולא לארוחה כבדה ובשרית. לכל כלל יש יוצא מן הכלל לפעמים אנו באירוע, חתונה אזרחית, או אולי טקס סיום כזה או אחר ושם תמיד ישנו קייטרינג חלבי או בשרי. לכן חשוב גם כאשר אנו נמצאים באירוע עד מאוחר וישנו אוכל, לאכול חכם ובצורה קלה.

במידה ונסדר לעצמנו תפריט ידוע מראש מגוון המכיל את כל אבות המזון, כולל ירקות ופירות טריים, ארוחה בשרית אחת (בשר דל שומן, דגים או עוף), ונסדר את עצמנו לאכול בשעות מסודרות היום שלנו יהיה קל יותר, נחלק את צריכת האנרגיה שלנו טוב יותר ונרגיל את הגוף לחילוף חומרים מסודר וטוב.

ספורט אירובי ואנאירובי - המפתח השני


בתוך שיגרת היום הלחוצה שלנו כיום, לא רק התזונה נפגעת אלא גם הגוף מתנוון ונשחק. פעם העבודות כמעט כולן היו פיזיות מאוד, היום הרבה מאוד אנשים יושבים מול מחשב כל היום ולא עושים דבר, לכן חשוב להכין תוכנית אימונים שבועית בכדי לפצות על כך, אימון אירובי לצד אימוני חיזוק שרירים.

אי צורך להגזים עם האימונים האנאירוביים (משקולות ואימוני חוזק), אך חשוב להפעיל את הגוף אירובית ולעשות ריצה או הליכה ארוכה לפחות פעמיים בשבוע. כך נוכל להפעיל את הגוף, להזיז את המטבוליזם שלנו ולשפר את הסיבולת לב ריאה ואת חיזוק השרירים שלנו, גוף מנוון סובל ממגוון של בעיות שבגילאים מאוחרים יותר הדבר נעשה מסוכן. לכן חשוב לשמור על עצמנו מגיל כמה שיותר צעיר.


שעות שינה מסודרות - המפתח השלישי


אחד הדברים האחרונים והחשובים ביותר, אולי החשוב ביותר לאדם הוא שעות השינה. בשינה שלנו אנו מעניקים לגוף את היכולת להתחדש ולמוח את היכולת לנוח ולחדש אנרגיה, במידה ויש לנו בעיות בשינה התפקוד של הגוף כולו מושפע, החל מרמת האנרגיה עד למצב רוח ומערכת העיכול, המערכות השונות בגוף ובכלליות הבריאות המנטלית והפיזית שלנו.

לכן חשוב לישון לפחות 7 שעות שינה מלאות בלילה, כל אחד וכמה שהוא יכול, חשוב לא לישון מתחת ל 6 שעות מלאות בלילה אם אנו רוצים שהשינה תהיה איכותית וטובה לנו, חשוב כמו כן לישון בשעות מסודרות ולווא שאנו ישנים טוב ובשקט ללא הפרעות, כמו כן חשיבות לחושך מוחלט בחדר ולא שינה באור (בכדי לא לבלבל את השעון הביולוגי של הגוף).

בסופו של בר שילוב של ספורט, תזונה נכונה ושינה איכותית תוביל להעלאה משמעותית באיכות החיים שלנו ובאורח החיים שלנו, כמו כן יכול להאריך משמעותית את השנים שלנו ואת הבריאות המנטלית והפיזית של כל אחד מאיתנו.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה