יום ראשון, 5 ביוני 2011

חדרי מלח - פתרון יעיל או שגעון חולף?

דרים שקירותיהם מצופים לבנות מלח ממכרות במעבה אדמות אוקראינה הפכו לאחרונה לטרנד לוהט בקרב חולי אסטמה ובעלי בעיות אחרות של דרכי הנשימה. חדרים אלה מכילים מעל 10 טונות של מלח מכרות, ופועלים בהם מאווררים ומסננים המוודאים שהאוויר בחדרים יהיה רווי במלח. הרעיון מאחורי חדרים אלה מבוסס על תכונות החיטוי והריפוי הטבעיות של מלחים ועל מעבר אוויר רווי מלח בדרכי הנשימה ואל הריאות במהלך פעולת הנשימה עצמה. המצדדים מדווחים על הקלה ניכרת בבעיות נשימה שונות אצל מטופלים, המקטרגים טוענים שזהו פלצבו בלבד - ואף עלול להזיק. ומי מהם צודק?

נגד חדרי מלח


זוהי טכניקת טיפול חדשה יחסית, ולכן עדיין אין מספיק תוצאות קליניות מוכחות. ייתכן שלאנשים מסויימים זה עוזר, ושלאחרים לא. בהתאם, עדיין אין מידע על השלכות נוספות ותופעות לוואי עתידיות.

חשוב לדעת, בנוסף, שעדיין אין פיקוח ובקרה על חדרי מלח מטעם משרד הבריאות. כלומר, כל מכון ריפוי (אלטרנטיבי או קונבנציונלי) עשוי להקים חדר מלח ולהכניס לתוכו מטופלים, ובדיוק מכך חוששת הרפואה הקונבנציונאלית - משרלטנים שמחפשים פרצות מסוג זה כדי לנצל אותן.

המטפלים הקובנציונאלים טוענים שקיימות סכנות להתקפים אצל מטופלים דווקא בעקבות החשיפה למלח. לדבריהם, הסטטיסטיקות מראות שכ-70% מהילדים חולי האסטמה מראים שיפור במחלה עם הזמן, ללא קשר לטיפול שהם עוברים, או אינם עוברים.
מעבר לכך, המטפלים הקובנציונאליים מעלים שאלה חשובה - אם הטיפולים הללו כה יעילים, מדוע לא בוצעה עד כה בדיקה קלינית, כולל קבוצת ביקורת, להוכחת היעילות והשיפור במצב החולים?

בעד חדרי מלח


המצדדים בחדרי מלח מביאים כדוגמה ראשונה את כורי המלח במכרות באוקראינה, שלא סבלו מעולם ממחלות ובעיות של מערכת הנשימה. בהמשך, הם מציגים חולים רבים שהטיפול בחדר מלח הקל באופן משמעותי על מצבם, ולעיתים אף פתר לגמרי את הבעיה שבשמה ניגשו לטיפול.

יש לזכור כי מדובר בחומר טבעי לחלוטין הידוע כמחטא ומרפא כבר אלפי שנים. הגוף האנושי מורגל לריכוזים שונים של מלחים למיניהם, ועל כן, טוענים המצדדים, הטיפול בטוח.
המטפלים בחדרי מלח מדגישים את העובדה שגם כיום אין לרפואה הקונבנציונאלית פתרונות ראויים ויעילים לבעיות בדרכי הנשימה, בדגש על אסטמה, מלבד משאפים וסטרואידים - שאינם פותרים את הבעיה, אלא רק עשויים להקל עליה.

בנוסף, יש לזכור כי שיטת טיפול חדשה תמיד מתקבלת בספקנות ובחשדנות - כמו טיפולים פסיכולוגיים או דיקור סיני - ולכן אין לשפוט את חדרי המלח לכף חובה רק משום שהם חדשים.

לסיכום, כמו בכל תחום ברפואה אלטרנטיבית שאינו מפוקח על ידי משרד הבריאות, יש לנהוג בזהירות. חפשו המלצות וביקורות על המטפלים השונים, בקרו במכון הטיפול כדי לוודא שמדובר במקום נקי ומקצועי, והביאו אתכם לחדר המלח את אמצעי הטיפול הקובנציונאליים, למקרה של תקלה או התקף.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה