יום ראשון, 26 ביוני 2011

גלולות למניעת הריון


גלולות למניעת הריון - ויקיפדיה
גלולות למניעת הריון נמצאות בשימוש נרחב באוכלוסיה החל מאצל נערות בגיל ההתבגרות וכלה בנשים עד גיל המנופאוזה (גיל הבלות). הגלולות למניעת הריון פופולאריות ביותר מכיוון שע"י שמירה על לקיחת גלולה בודדת פעם ביום ניתן בסיכוי גבוה ביותר למנוע הריון שאינו רצוי.
כך, השליטה על אי הכניסה להריון נמצאת אצל הנשים אשר בסופו של דבר הן אלה שצריכות להתמודד עם ההשלכות של הריון שאיננו מתוכנן.

תמיד יהיו אלה אשר יתנגדו לחידושים טכנולוגיים ומדעיים בעולם הרפואה כמו המתנגדים לתרומת איברים, ניתוחים פלסטיים או ניסויים בבעלי חיים. המתנגדים לגלולות כנגד הריון יגידו כי השימוש בהן מביא למצב של פריצות וקלות לדעת בקיום יחסי מין מזדמנים ועליה במקרי התחלואה במחלות מין. המצודדים בשימוש בגלולות יגידו כי קיום יחסי מין הוא דבר בלתי נמנע, גם אם לעיתים מזדמן, וכי העובדה שהגלולה מונעת הריון לא מתוכנן מדברת בעד עצמה ומונעת את הצורך בהפלות.

בדיוק כמו במקרה של העלמת ורידים והסרות שיער בלייזר, הטכנולוגיה כבר קיימת ולכן השימוש בגלולות הוא כבר עובדה גמורה. למרות זאת, כל אישה או נערה חייבת להפעיל שיקול דעת לגבי מתי ועם מי לקיים יחסי מין ללא קשר לנטילת הגלולות או לא.

הגלולות המשולבות למניעת הריון


אלה סוג הגלולות הנפוצות ביותר בשימוש והן נקראות בשמם זה מאחר והן מכילות שילוב של שני כימיקלים, אנלוגים של אסטרוגן ופרוגסטרון, אשר שילובם יחד באותה הגלולה מביא להקטנת הסיכוי (כמעט באופן מוחלט) להיכנס להריון. הגלולה פועלת במספר מישורים וביניהם :
1. מניעת הביוץ – אישה אשר נוטלת גלולות למניעת הריון לא מבייצת בפועל וכאשר אין ביצית בצוואר הרחם וברחם, אופס הסיכוי להיכנס להריון.
2. שינויים בריר צוואר הרחם – כאשר אישה מבייצת ומוכנה להפרייה, ריר צוואר הרחם הופך לפחות צמיג על מנת לאפשר לזרע להגיע אל הביצית. הגלולות גורמות לריר צוואר הרחם להיות צמיגי יותר ומקשה על הזרע להגיע אל צוואר הרחם ולהפרות את הביצית.
3. השפעה על רירית הרחם – באופן מחזורי, כל אישה מפתחת את רירית הרחם שלה כהכנה לקליטת הביצית המופרית. כאשר דבר זה אינו קורה מתרחש המחזור החודשי וכך הלאה. הגלולות משפיעות על צוואר הרחם כך שהתנאים לקליטת הביצית המופרית, אם התרחשה ההפריה, יהיו בלתי מספקים עבור ההשרשה ותחילת ההריון.

מהן תופעות הלוואי המיוחסות לשימוש בגלולות למניעת הריון?


תופעות הלוואי הקלות יותר מערבות בין היתר בחילות וכאבי ראש. לעיתים תתרחשנה תופעות לוואי אשר מחייבות התייעצות עם רופא הנשים אשר יכול לשנות את הרכב הגלולות בהתאם לממצאים. תופעות לוואי אלה כוללות בין היתר תחושות דיכאון, שלשולים או הקאות (להימנע מיחסי מין לא מוגנים במקרה זה כי ייתכן שהגלולה לא פועלת!), דמם נרתיקי שאיננו קשור למחזור החודשי, עליה לא מוסברת במשקל ועוד.

תגובה 1:

  1. אין כמו הגלולות..חוץ מלמנוע הריון אני לוקחת פמינט כי אני סובלת מPMS.. וזה ממש עוזר

    השבמחק