יום שני, 27 ביוני 2011

נפש לחוצה גוף חולה

לחץ הוא תולדה של התרבות המודרנית חסרת הסבלנות, שרוצה הכול כאן ועכשיו. לחץ הוא חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו. כולנו לחוצים והמון. גורמיי הלחץ באים מהעבודה, הרצון להגיע ליעדים בזמן, לרצות את הבוסים החדשים. הלחץ בא מהסביבה הקרובה האישה, ההורים החברים והילדים שרוצים בתשומת ליבנו. הלחץ בא מהסביבה החיצונית הרעש, הצעקות, החדשות הפקקים, חיפוש החנייה. הלחץ בה לרוב מהשאיפה שלנו להצליח בחיים ולהספיק כמה שיותר דברים בזמן הכי קצר. האמונה היא בדרך כלל שלחץ הוא דבר טוב ומועיל. כביכול ככל שאנחנו יותר לחוצים, הגוף שלנו יותר מרוכז וההספק שאנחנו מבצעים הוא יותר גבוה לעומת מצב שבו אנחנו רגועים ואדישים. האם זה באמת נכון?

לחץ הוא דבר רע


אומנם האמונה היא שהלחץ הוא דבר טוב, שגורם לנו לעבוד יותר טוב ומפתח לנו את המוטיבציה. אבל האמת שהמצב הוא לא כך, אצל רוב האנשים. הרבה אנשים לא מסוגלים לעמוד בלחצים המופנים אליהם מהתרבות המודרנית, כל בן אדם הוא אינדיבידואל ומתמודד עם החיים בצורה אחרת התוצאה הקיצונית היא התדרדרות נפשית, דיכאון ולעיתים אף התאבדות. הרבה פעמים לחץ גורם לנו לאבד את השמחה וההנאה בדברים הקטנים שבחיים. משום שאין לנו זמן לשים לב לפרטים ואנחנו חייבים להספיק עוד ועוד דברים, במקרים קיצוניים הלחץ והשאפתנות גורמים להורים לאבד קשר עם ילדיהם בגלל שהם פשוט לא רואים אותם. מי שחושב שלחץ הוא לא עניין רציני טועה, הרבה מחלות כמו סרטן, הפרעות אכילה, אלצהיימר, סכרת ומחלות לב שונות נגרמות כתוצאה מלחץ. אנשים מגיעים לעיתים קרובות להתמוטטות עצבים וחוסר שליטה בחיים, שממשיכים לרוץ בלעדיהם ללא שליטתם.

פשוט לנשום ולהירגע


אחת הדרכים הכי פופולאריות למנוע לחץ היא בעזרת התעמלות גופנית אירובית שמגבירה את קצב הלב, מעלה את האנדורפינים וגורמת לנו להיות יותר רגועים ומאושרים. אנחנו צריכים להבין שלא תמיד התעמלות גופנית עובדת. במקרים של לחץ מתמיד ועומס שלא נגמר, האדם מאבד את השליטה. האמונה שלחץ לא ניתן לשליטה היא טעות גדולה, לחץ תמיד ניתן לשליטה הכול תלוי בנו. אנחנו צריכים לעצור לדקה, לקחת חופשה כדי לנקות את הראש, להסתכל על החיים שלנו ופשוט להכניס בהם פרופורציה. החופשה המומלצת אצל הרבה אנשים היא השכרת יאכטה ושייט בים הפתוח, חוויה מרגיע שמשלבת בטוחה גם הרפתקה רומנטית מרגיע וגם פעילות גופנית. אנשים שאין להם הרבה כסף ולא יכולים לצאת לחופשה ארוכה יכולים לנצל את סופי השבוע לטיולים עם הילדים וכך לפתח את הקרבה ביניהם, עם השאיפה לקריירה לפעמים אנחנו שוכחים את המשפחה. פעילות של מדיטציה או יוגה פעם ביום מסייעת להרגיע את הגוף ואת הנפש. קיימים היום הרבה מכוני כושר בכל רחבי הארץ שמקיימים חוגי יוגה בכול הרמות למתחילים ולמתקדמים. תזכרו השליטה בלחץ היא אצלכם, הרבה פעמים מספיקה רק עצירה, לנשימה עמוקה, כדי להמשיך במרוץ המטורף של החיים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה