יום רביעי, 13 ביולי 2011

מיגרנה


כולנו חווינו את המצב הזה, כאב ראש נוראי שמקרין לנו כאב ברקה ואז מתפשט לעיניים ולשאר הראש. אחר כך בא לנו הבחילה והרצון הנורא הזה שגורם לנו להקיא. מיגרנה, כולנו סובלים ממנה, היא מופיע בפתאומיות וגורמת לנו לסבל רב. המיגרנה לעיתים קרובות משתקת אותנו. כולנו יודעים שברגע שיש לנו מיגרנה אנחנו צריכים ללכת לחדר לסגור את התריסים ופשוט לנוח ולעצום את העיניים עד שהכאב יעבור. קיימים הרבה מחקרים בנוגע למיגרנה, עם כל הגילויים והטיפולים עדיין יש קושי בזיהוי וודאי של גורם המיגרנה.

כיצד היא נגרמת

המיגרנה, היא סוג של כאב ראש נוראי, שתוקף בפתאומיות, באמצע השיעור במנהל עסקים או בכול מקום אחר ופשוט משתק אותנו. הכאב לרוב מתרכז באזור אחד כמו: הרקה, המצח או סביב העין. כשהמיגרנה ממש חזקה, הכאב מקרין על כל הראש. הכאב בדרך כלל מורגש כמו דופק לב ומלווה בתופעות כמו: רגישות לרעש, אור או ריחות מה שהרבה פעמים גורם לבחילות והקאות. מיגרנה היא מחלה שנגרמת כתוצאה משינוי בתפקוד כלי דם במוח. המיגרנה יכולה להופיע כדלקת פתאומית בדרך כלל, דלקת בכלי דם במוח, הכוללת התרחבות של כלי דם במוח, פעימות הדם מתגברות וגורמות ללחץ על דופן כלי הדם, מה שיוצר מתח ובסופו של דבר מוביל למיגרנה ולכאב הראש הנוראי. המיגרנה יכולה להיווצר ממגוון גורמים: שינויים הורמונליים, בזמן הווסת יש נטייה לנשים לקבל יותר מיגרנות לעומת זאת בזמן הריון השכיחות יורדת. תזונה גם כן משפיע על המיגרנה: אכילת שוקולד, גבינות שומניות, סוגים מסוימים של בשר,אלכוהול, מונו סודיום גלוטמט משקעות הכוללים אספרטיים ויין אדום ידועים כטריגר למיגרנה וכאבי ראש. תזונה לקויה או חוסר בתזונה גם כן גורמים למיגרנה. חוסר שינה אחרי לילה שלם, ללימודים למבחן בלימודי משפטים או שינה מרובה אחרי יום לימודים קשה בפקולטה, גורמים למיגרנה. המיגרנה לרוב עוברת אחרי יממה.

דרכים לטיפול

טיפול במיגרנה נעשה בדרך כלל רק לאחר שהאדם עבר בדיקות ונמצא כסובל מהתופעה, הבדיקות נעשות בדרך כלל על ידי נוירולוג באמצעות בדיקה של מערכת העצבים. הטיפול במיגרנה כולל טיפול ומניעה. מניעת המיגרנה נעשית על ידי ניסיון לאתר את הסיבה. אם היא נגרמת בגלל תזונה, אחרי שאנחנו אוכלים שוקולד או גבינה, הרופא ממליץ לנו להימנע מהאכילה של הדברים הללו. אם המיגרנה מופיע לאחר הפרעות שינה, הרופא ממליץ להקפיד על שינה תקינה. בתקופת לימודי במכללה ישנתי טוב, אבל עכשיו אני ישן כפי שצריך. אם שום אבחון לא נעשה עוברים לשלב הטיפול, שנעשה בדרך כלל על ידי תרופות להורדת לחץ דם, תרופות למניעת אפילפסיה או תרופות נגד דיכאון, תרופות אלו נמצאו יעילות למניעת מיגרנה. טיפול יקר שהוכיח את יעילותו למי שיש לו כסף להשקיע, זה טיפול עם הרעלן בוטולינום, מזריקים את הרעלן דרך העור כל שלושה חודשים והמיגרנה לא מופיע יותר, הבעיה שהתענוג הזה מתחיל באלפיים ש'לים לרעלן תכפילו את זה בארבע ותקבלו הוצאה של שמונת אלפים שקלים בשנה מינימום, די יקר. קיימים כיום מגוון טיפולים אלטרנטיביים לטיפול במיגרנה, אם זה דיקור סיני, טיפול נטורופאתי שבו נמנעים ממאכלים מסוימים ומוסיפים מאכלים עם ויטמין בי 2, מגנזיום או קו-אנזים 10 Q. ידוע שגם טיפול ביוגה עוזרת מאוד למחלה. בינתיים הטיפולים הם ניסוי ותהייה בכול הנוגע למיגרנה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה