יום שלישי, 2 באוגוסט 2011

אנורקסיה


תרבות היופי במאה הנוכחית, הובילה הרבה ילדים וילדות לרזון מוגזם ואנורקסיה. כל היום הילדים המתבגרים חשופים לפרסומות ששותלים להם במוח, מסרים שלילים כמו: להיות רזה זה טוב ולהיות שמן זה רע. אם זה פרסומות בטלוויזיה, צילומים במגזינים או שלטי חוצות, כולם ממלאים את הרחובות בתמונות של אלילי תרבות ודוגמנים, יפים ויפות, עם גוף מושלם ורזה. בגיל ההתבגרות, עם כל השינויים שעובר הגוף, ההורמונים המשתוללים ומרד הנעורים, ההשפעה של תרבות היופי גורמת לרוב הבנות להפרעות נפשיות, בכול הנוגע למראה שלהן והמשקל שלהן. ישנה עליה עצומה במספר הבנות שסובלות מאנורקסיה, לא רק הבנות, גם הבנים התחילו לפתח את המחלה.

מהי אנורקסיה?

שוק הדיאטות היום מאוד חזק, כל איש עסקים או מנהל עסקים מתחיל, יודע שהכסף הגדול נמצא שם. הרי כולנו רוצים להיות יפים ולעמוד באידיאל היופי שנקבע על ידי תרבות האופנה, הבעיה מתחילה שהרצון ליופי הופך להפרעת אכילה רצינית. אנורקסיה היא הפרעת אכילה, הנגרמת לרוב בגלל הפרעות נפשיות. הפרעות נפשיות שנובעות בעיקר מפחד נוראי ואובססיבי מעלייה במשקל. האנורקסיה מאופיינת על ידי משקל מאוד נמוך,כל אדם שנמצא במשקל 15%, מתחת למשקל הממוצע, מוגדר כסובל באנורקסיה. מחלת האנורקסיה יכולה להוביל את האדם שסובל ממנה, לסיכונים בריאותיים עצומים. בנות שסובלות מאנורקסיה יכולות להפסיק לקבל ווסת, מה שמסכן את הסיכוי שלהן ללדת. חולי אנורקסיה סובלים מפגיעה במערכת החיסונית, מה שחושף אותם והופך אותם נגישים לפגיעות של זיהומים. ככל שהמחלה מתדרדרת, הגוף לא מקבל את הויטמינים או המינרלים שהוא צריך ויש סכנה אמיתי להתדרדרות המערכות בגוף. מה שיכול להתחיל במחלה כמו אוסטיאופורוזיס, שמאופיינת בבריחת סידן ובכך יש סכנה לשברים, יכול להתדרדר למחלות יותר רציניות כמו בעיות לב. הרבה מהחולים סובלים מנטייה מסוכנת להתקפיי לב. חולי אנורקסיה שלא מקבלים טיפול, יכולים להגיע למצב ממשי של סכנת חיים ומוות.

מאפייני האנורקסיה

מחלת האנורקסיה הפכה ליותר ויותר נפוצה, היא פוגעת בכולם לא משנה עם אתה תלמיד בתיכון, סטודנט ללימודי משפטים, או עקרת בית. רוב רובם של הסובלים מאנורקסיה הם הנשים, למרות שיש גם הרבה גברים שסובלים מהתופעה, פשוט הם מתביישים ולא חושפים את המצב. המחלה נפוצה אצל הנשים פי כמה, מהגברים. הסברה הרפואית אומרת שנשים סובלות יותר מתופעת האנורקסיה מהסיבה הפשוטה, שמשקל הגוף של האישה גודל בכמה עשרות אחוזים, בגיל ההתבגרות, לעומת הגבר שמשקלו בדרך כלל יורד בגיל הזה. רוב הנשים מתחילות לסבול ממחלת האנורקסיה מגיל ההתבגרות, לרוב המחלה באה והולכת. קיימות הרבה נשים, הסובלות ממחלת האנורקסיה, בתקופת הנעורים, בלימודים באוניברסיטה או במכללה וגם בגיל מבוגר יותר ובעצם עד סוף ימי חייהן. המחלה מאופיינת בתת משקל וברזון אובססיבי, האנשים שסובלים מהמחלה פשוט מרעיבים את עצמם. הם נוטים לפחד ודימוי עצמי נמוך בהקשר למשקל שלהם, לא משנה כמה הם מרזים, זה אף פעם לא מספיק. אנשים שסובלים מאנורקסיה נוטים לקחת גלולות להורדה במשקל כדי שיעזרו להם לנצח את הרעב, בנוסף לכך הם מבצעים פעילות גופנית ברמה מוגזמת, הכול כדי להיפטר מהשומנים. הורים רבים יכולים לעזור לילדים שסובלים מהמחלה פשוט על ידי כך, שישימו לב לסימנים, ברגע שהם רואים שהילדים שלהם מתחילים לאבד הרבה משקל בזמן קצר, הנורות האדומות צריכות להידלק.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה