יום ראשון, 21 באוגוסט 2011

פטרת הציפורניים


זיהום פטרייתי בציפורניים אינו מצב רפואי נדיר. למעשה, 8% מהאוכלוסייה יסבלו בשלב זה או אחר של חייהם מפטרת הציפורניים אשר מהווה 20% מכלל הזיהומים הפטרייתיים באדם. במאמר זה נציג בפניכם מידע אודות פטרת הציפורניים, מספר מיתוסים הנוגעים לפטרת הציפורניים ואפשרויות הטיפול אשר מוצעות כיום.


ממה נגרמת פטרת הציפורניים ומה היא עלולה לגרום?

פטרת הציפורניים נגרמת עקב חדירה של גורמים פתוגנים אל תוך מבנה הציפורניים ברגלים או בידיים ושגשוגם בם. מזהמים אלה יכולים להיות ברוב המקרים דרמטופיטים (סוג של פטרייה) ולעיתים אף שמרים ועובשים.

ההדבקה בפטרת הציפורניים עלולה להתרחש במעבר של הפטרייה בין בני אדם (כגון שימוש משותף במגבות) ואדם לחיה. רוב המקרים של פטרת הציפורניים מתפתחים עקב שהייה של ציפורניי הרגליים או הידיים בלחות אשר מאפשרת את שגשוג הפטריות כגון שימוש ממושך בנעליים סגורות (לדוגמא אצל חיילים) או השרייה ממושכת של הידיים במים (כגון חופפים ואנשי מטבח).
באופן כללי פטרת הציפורניים תשגשג במידה ותתקיימנה שתי האפשרויות הבאות בו זמנית :
·         הימצאות הזיהום באזור הציפורניים ולאורך זמן.
·         מתן תנאים אופטימאליים לשגשוג הגורם המזהם.
·         נטייה גנטית המאפשרת חדירות אל הציפורן או לחילופין, טראומה או פציעה בציפורן אשר אפשרה את חדירת הגורם המזהם.

פטרת הציפורניים עלולה לגרום לחוסר תפקוד מוחלט של הציפורניים וקושי רב בגזירתם וגזיזתם מאחר והזיהום הפטרייתי גורם לעיוות הציפורן והתקשותה. הבעיה השנייה אשר עלולה להיגרם היא הבעיה האסטטית אשר מתלווה למראה ציפורניים חולות. שערו לעצמכם מצב בו מסעדת שף מעסיקה עובדי מטבח עם פטריות בציפורניי הידיים או מלצר אשר חושף פטרת ציפורניים בידיו כאשר הוא מחזיק מגשי אירוח. מצב לא אסטטי זה הינו דוגמא קלה בלבד לתחושת הגועל אותה מרגישים כל מי שנתקל באדם עם פטריות בציפורניי הידיים או הרגלים.


מספר מיתוסים נפוצים לגבי פטרת הציפורניים

·         פטרת הציפורניים עלולה להוביל לזיהום פטרייתי בכל הגוף – לא נכון.
·         פטריות בציפורניי הידיים שונות מהפטריות ברגלים ולכן אי אפשר להדביק את עצמינו – לא נכון. ניתן בהחלט להדביק את ציפורניי אצבעות הידיים במידה והן באות במגע עם ציפורניי הרגלים הנגועות.
·         אפשרות הטיפול היחידה בפטרת הציפורניים הינה שליפת הציפורן – לא נכון. שליפת הציפורן אינה מהווה פרוטוקול טיפולי מקובל לטיפול בפטרת הציפורניים.


אפשרויות הטיפול בפטרת הציפורניים

·         טיפולים בלייזר – התפרסמו לאחרונה כטיפולים יעילים במיוחד אך עדיין אין לכך אישור רשמי כלשהו.
·         משחות אנטי-פטרייתיות – פועלות על עיקרון ריכוך הציפורן, החדרת חומר רעל אשר הורג את הפטרייה ושיוף הציפורן המרוככת וסילוקה ע"י המטופל.
·         לק תרופתי – זהו טיפול חדש אשר מאפשר מריחת לק על הציפורן הנגועה אשר מתייבש תוך מספר שניות ומשחרר במשך כל שעות היום חומרי רעל לסוג הפטרייה המזהמת.
טיפול תרופתי – נועד להגיע ולהצטבר באזורי יצירת הציפורן, לקטול את הפטריות ולעזור בצמיחת ציפורן "נקייה" מפטריות. תרופות אלה ניתנות במרשם בלבד.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה