יום שלישי, 11 באוקטובר 2011

מי אמר שאסור להתאמן במצב של לחץ דם גבוה ?

אנחנו לרוב לא מודעים לכך, אך חוסר פעילות גופנית מוביל ליצירת לחץ דם גבוה. למרות כל הסטיגמות שקיימות בנושא לחץ הדם, הוכח שפעילות גופנית מקלה ומונעת בעיות לב וכלי דם. פעילות גופנית סדירה יכולה לשפר את מחזור הדם, לשפר את זרימת הדם ולהקל על תהליך הנשימה. ככל שנקפיד על פעילות גופנית קבועה, נגדיל את הסיכוי להחלמה מבעיית לחץ הדם הגבוה.

פעילות גופנית מומלצת לבעלי לחץ דם גבוה


פעילות גופנית אירובית כמו גם חוג שחיה ,הם המומלצים ביותר לבעיות לב וכלי דם. משום שהפעילות עובדת על שריר הלב ומחזקת אותו, ועל ידי כך משפר הגוף את זרימת החמצן לתאים ולחץ הדם יורד בהדרגה. ככל שהזמן עובר קצב הלב משתפר, הנשימה יותר סדירה ולחץ הדם יורד משמעותית. ישנם שלל תרגילים אירוביים מומלצים, הכוללים רכיבה על אופניים בפארק או בדרך לעבודה. קפיצה על חבל, שניתן לשלב בזמן צפייה בטלוויזיה. שחייה או התעמלות אירובית במים, ידועה בסגולותיה לטיפול בחולים הסובלים מדרכי הנשימה כמו אסטמה. חתירה, עוזרת לנו לפתח את השרירים של הגוף ומעניקה לנו פעילות אירובית מהנה ורטובה במיוחד, מומלצת בקיץ. הליכה באוויר הצח אם זה בטיילת ליד הים או בפארק, כדאי לכם להצטייד בסלסלת פירות העונה ולערוך פיקניק. בהדרגה כדאי לכם לשלב ריצה, שמשפרת את זרימת הדם ואת פעילות הלב, אך חשוב שלא תתאמצו יותר מידי.

דרכים לשמירה על פעילות גופנית מאוזנת


תתחילו בבחירת פעילות המתאימה לכם, באמצעות התייעצות אם הרופא שלכם. הרופא בקיע במצבכם הבריאותי, כך שהוא האדם המתאים ביותר כדי להתאים לכם את הפעילות אותה תוכלו לבצע. הרופא יעזור לכם למצוא פעילות שלא תפגע בבריאותכם ואפילו תשפר אותה. בנוסף לבחירת הפעילות הגופנית, הרופא יגדיר לכם את תדירות הפעילות המומלצת לכם, מבחינת כמות הזמן והימים שאתם צריכים להקדיש לכל פעילות. אם אתם נמצאים בטיפול תרופתי, סביר להניח שהרופא יקבע לכם את הזמנים המומלצים לקחת את התרופה, כך שהיא לא תפגע בפעילות הגופנית. כמובן חשוב שתמדדו את לחץ הדם, בזמן הפעילות על ידי מודד אלקטרוני מיוחד לפעילות גופנית, כדי לראות מתי אתם צריכים להוריד את קצב הפעילות. חשוב שהפעילות הגופנית, תבנה בהדרגה על מנת לא להגדיל את לחץ הדם, שיגרום לסכנת חיים. לפני ואחרי כל פעילות גופנית, חשוב לעשות מתיחות על מנת להכין את הגוף לפעילות גופנית ובסופה להרגיע את הגוף והשרירים. אל תמהרו לברר על רכישת מכונות קפה, קפה לא טוב ללחץ דם, גם אם מומלץ לשתות קפה שחור לפני פעילות הגופנית. תשתדלו לאכול שעה וחצי אחרי ההתעמלות. בכל שלב של הפעילות הגופנית, חשוב שתבצעו מעקב על לחץ הדם, אם תראו עליות או ירידות קיצוניות, תעצרו את הפעילות ותיגשו לרופא.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה