יום שלישי, 4 באוקטובר 2011

אקזמה ותקופת החגים

תקופת החגים, מלווה בהרבה ארוחות משפחתיות, שמצריכים ניקיון יסודי ושטיפת כלים בלתי פוסקת. דבר המהווה בעיה עבור חולי אקזמה רבים, שמרוב בושה מעדיפים להימנע מהזמנת הקרובים על מנת לא לחשוף בעיניהם את השלפוחיות בכפות הידיים. אקזמה היא מחלת עור נפוצה, שלרוב גורמת לסובלים ממנה אי נעימות וסבל רב.

מהי אקזמה בכפות ידיים ?


אקזמה היא מחלת עור, המשפיעה על חייהם של אלפי אנשים בעולם. האקזמה יכולה להופיע כמחלה זמנית או כמחלה קבוע, לא משנה עם מדובר באישה או בגבר ולרוב היא גורמת לאי נעימות וסבל. האקזמה מתחילה בתור שלפוחיות בכפות הידיים, שלרוב כוללות גם גרד בלתי נשלט והפרשות. בהמשך האקזמה גורמת ליובש בכפות הידיים, שמוביל לחתכים וסדקים כואבים. הרבה פעמים מי שחולה באקזמה, סובל מרגישות גבוה למים, שמגבירים את המחלה. תקופת החגים לא פשוטה לחולי אקזמה, עם כל הניקיונות ושטיפות הכלים הרבות, אנשים הסובלים מהמחלה מפתחים בעיות רגשיות ומרגישים מבוכה להראות את כפות ידיהם, המלאות בשלפוחיות. חומרי ניקוי מהווים את אחד הגורמים לגירוי והופעת האקזמה. חומרי הניקוי מכילים מים, שגורמים לגירוי ומגבירים את היובש בכפות הידיים. מלבד המים, חלק מחומרי הניקוי לרוב ממשפחת הדטרגנטים, מכילים רמה בסיסית גבוה שגורמת להרס שומנים, שאחראים על איזון הלחות של העור ולרוב מגבירים את היובש. מלבד חומרי הניקוי, ישנם חומרים נוספים, המהווים גורם לגירוי והיווצרות אקזמה בעור כמו: ניקל שמהווה מרכיב נפוץ בסירים או תכשיטים זולים, סוגים שונים של גומי הנמצאים בכפפות חומרים הנמצאים בשלל צבעי שיער ועוד, כל אותם חומרים מכילים גורמים שמעוררים את האקזמה. האקזמה לרוב מתעוררת עקב גירוי ותופעה אלרגית, שניתן למנוע אותה על ידי מניעה.

דרכי טיפול מומלצות


מניעה, היא אחת הדרכים הפופולאריות בטיפול באקזמה. חולי אקזמה רבים נוהגים להקפיד לקנות חומרי ניקוי אנטי אלרגנים, על מנת לנקות את הבית. בזמן הניקיון, חשוב מאוד שהחולים ימנעו ממגע של מים, הדרך הכי טובה היא שימוש בכפפות. חשוב מאוד להקפיד ללבוש כפפות עם ביטנה של כותנה, על מנת למנוע מגע עם הגומי. מומלץ להקפיד לשמן את הידיים באופן קבוע, עם ווזלין או חומרים אחרים המומלצים על הסובלים מאקזמה בכפות ידיים. שימון קבוע של כפות הידיים, מונע את הופעת הסדקים והיובש. כדאי להקפיד לא לקנות סירים, שלא עשויים מניקל, המהווה חומר מגרה לסובלים מאקזמה. תזונה מהווה את אחד הגורמים, המשפיעים על התפתחות האקזמה. אם אתם סועדים במסעדה או משתתפים בצום מיצים חשוב שתקפידו להימנע ממזונות שמעוררים אלרגיות, משום שלרוב הם מכילים חומרים שמגרים גם את האקזמה. כדאי להימנע ממזונות כמו: שקדים, מאכלי ים או מאכלים שבאו במגע עם ניקל אם זה בבישול בסיר עשוי מניקל או קופסאות שימורים. במקרים חמורים, בהם לא משנה כמה אתם משתדלים, האקזמה חוזרת ומתפרצת, כדי שתיגשו לייעוץ אצל רופא העור על מנת לקבל ייעוץ כדי להקל על הבעיה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה