יום שלישי, 1 בנובמבר 2011

קולונוסקופיה – מהלך הבדיקה ומטרותיה

לפני קפיצת המדרגה הטכנולוגית אשר אפשרה את מהלך בדיקת הקולונוסקופיה, מחלות שונות של המעיים אובחנו באופן עקיף (ע"י מדדי דם, דם סמוי וסימפטומים) ובאופן ישיר-פולשני (ביצוע ניתוח). קולונוסקופיה הינה בדיקה אשר נועדה לגלות, לאבחן ולטפל במספר מחלות מעיים באופן ישיר אך פולשני למחצה, כלומר, תוך חדירה אל גוף האדם אך ללא צורך בחתכים אלא תוך שימוש בפתחים קיימים של גוף האדם (פי הטבעת). בפניכם הסבר קצר על מהות הבדיקה ומהלכה :

מהי הקולונוסקופיה?

המילה קולונוסקופיה מורכבת משילובי המילים "קולון" (מעי גס) ו- "סקופיה" (מבט). בבדיקה זו מיושם השימוש במצלמה זעירה אשר מורכבת על צינור דק אשר מוחדר דרך פי הטבעת אל איזור המעי הגס של הנבדק. באופן זה ניתן לסרוק באופן ממוקד אחר מחלות שונות של המעי הגס מבלי שיעלה הצורך להשתמש במדדים עקיפים או בפתיחת הגוף באמצעות חתכים. הבדיקה נחשבת לבטוחה במיוחד ומאפשרת לרופא המטפל את מגוון האפשרויות הבאות :

אבחון מחלות:
   - גידולים ממאירים.
   - גידולים שפירים (פוליפים).
   - קרעים והידבקויות.
   - דלקות כרוניות (כגון קרוהן או קוליטיס).
   - דימומים מסיבות שונות.

אבחון מלווה בטיפול:
   - לקיחת ביופסיה לבדיקה פתולוגית.
   - הסרת פוליפים.
   - "צריבת" כלי דם מדממים.

מהלך הבדיקה

קולונוסקופיה הינה בדיקה בטוחה במיוחד המתבצעת תחת טשטוש ולעיתים נדירות תחת הרדמה כללית. האדם העובר את הבדיקה אינו חווה כאבים מיוחדים (הודות לטשטוש) אלא רק מעין חוסר נוחות אשר נסבלת על פי רוב. מכשיר הבדיקה הקרוי גם אנדוסקופ מוחדר לפי הטבעת כאשר האדם מצוי על צידו (תנוחה סמי-עוברית) כאשר הרופא המבצע את הבדיקה עובר על חלקי המעי הגס בקצב קבוע כך שהבדיקה מתחילה ומסתיימת לאחר כ- 30 דקות בערך בנוסף ל- 60 דקות בחדר ההתאוששות.

קולונוסקופיה – הכנות לבדיקה

ישנן מספר פרוצדורות המכינות את הנבדק לקראת בדיקת קולונוסקופיה, כאשר הגורם הרפואי המטפל מקפיד ליידע את הנבדקים כיצד יש להתכונן לבדיקה, ולמרות הבדלים דקים בין מוסד למוסד יש ביניהם גורם משותף – על המעיים להיות נקיים לחלוטין משאריות צואה ביום הבדיקה.
מצב זה יכול להתאפשר רק תוך כדי הקפדה על הדיאטה המסוימת ולקיחת התכשירים המשלשלים ע"פ ההוראות אשר ניתנו ע"י הגורם הרפואי המפנה לבדיקה. אם חל שינוי במצב הרפואי של הנבדק או שהוא שרוי תחת משטר דיאטטי מסוים כגון צום מיצים, דיאטת חלבונים או כל משטר תזונתי אחר יש להיוועץ ברופא כיצד לנהוג טרם הבדיקה.

צום מיצים ראוי לציון מיוחד שכן הינו פופולארי ביותר לצרכי הורדה במשקל וטיפול במחלות שונות אך חשוב להדגשי כי למרות היותו מורכב מתזונה דלת סיבים, צום זה אינו מספיק על מנת לרוקן את המעיים לחלוטין ולכן יש לפעול ע"פ ההנחיות הרפואיות, לשם הצלחת הבדיקה וקיומה בפועל.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה