יום חמישי, 17 בנובמבר 2011

שקר הלייט

קיימים הרבה מוצרי לייט בחנויות ובמרכולים אם זה גלידות, מעדנים, עוגות, לחם, ממתיקים, שוקולדים ועוד. רוב אותם מוצרים מכילים טעם לוואי, לא משביעים ולרוב גורמים לנו לאכול מהם יותר. אומנם משווקי המוצרים הללו גורמים לנו לחשוב שהמוצרים מכילים כמות קלוריות הקטנה בהרבה מהמוצרים המקוריים, אך למעשה הדבר לא כך ולרוב ערך הפחמימות והשומנים גדול יותר מהמוצר המקורי.

ניפוץ מיתוס הלייט


אחרי הלידה והשמחה הגדולה בהבאת התינוק הביתה, אנחנו מתמלאים באנרגיה חדש ורצון לעצב את העולם ואת עצמנו מחדש. רגע לפני שאנחנו רצים לשלל חנויות עיצוב לחדרי תינוקות אנחנו מתחילים לתכנן את הדיאטה וממלאים את המקרר בשלל מוצרי לייט במטרה לחזור כמה שיותר מהר לגזרה המושלמת שהייתה לנו לפני הלידה. הבעיה היא שכל מוצרי הלייט הם למעשה מיתוס אחד גדול והם ממש לא מועילים לדיאטה. כשאנחנו באים לקנות מוצר קל או לייט אנחנו באים בידיעה שאנחנו רוכשים מוצר דל קלוריות כלומר שאין לו כמעט קלוריות והוא לא משמין. למעשה הדבר לא נכון אומנם כתוב שהמוצר הוא לייט אך כמות הקלוריות שהשתנתה בו היא לא כזו דרסטית שמצדיקים את הגדרתו כלייט. לרוב המוצרים המוגדרים כלייט מכילים רק שליש קלוריות פחות מהמוצר המקורי ואם נסתכל על הפחמימות שהם מהוות גורם מאוד חשוב בהפחתת המשקל נוכל לראות שני מצבים או שהם אותו דבר או שכמותן כפולה מהמוצר המקורי. הפחמימות מעניקות לנו אומדן יותר טוב מאשר הקלוריות, ככל שיש יותר פחמימות כך המוצר יותר משמין לכן חשוב מאוד שנשים לב לדברים. אם לדוגמא כמות הקלוריות של המוצר הלייט כביכול קטנה וכמות הפחמימות גדולה עדיף כבר לקנות את המוצר המקורי ולא הלייט.

דל סוכר אך מלא שומן


הטיפול בתינוק דורש מאיתנו להוציא הרבה אנרגיה אנחנו מתרוצצים אחריו בכל פינה בבית או בחנות בגדי תינוקות, אנחנו נושאים אותו במנשא או עגלה מסורבלת לקניות ואנחנו מאכילים אותו תוך כדי שאנחנו מנסים להשלים מטלות בבית. העבודה הקשה בכל הנוגע לטיפול בתינוק והדיאטה דלת הקלוריות שאנחנו מחזיקים לרוב גורמת לנו חשק עצום למשהו מתוק כדי להחזיק את עצמנו אנחנו קונים עוגיות, גלידות, מעדנים ועוד כשעל אריזתם מתנוסס הכיתוב דל סוכר מתוך האמונה כי המוצר לא מכיל סוכר ולכן הוא לא משמין. למעשה הכוונה כאן שלא הוסיפו סוכר ממקור חיצוני אך למעשה מוצר עצמו מכיל סוכר ואפילו בכמות רבה. שום אם נבחן את ההבדל בין כמות הקלוריות בין המוצרים המוגדרים ללא סוכר למוצרים הרגילים לא נמצא הבדל משמעותי. למעשה הרבה פעמים כדי לשמור על הטעם של המוצר ולפצות אותו במחסור הסוכר מוסיפים לו תוספת של שומן במקום. בסופו של דבר אנחנו רוכשים מוצרים שהם כביכול לייט וללא סוכר, מתוך אמונה שהם לא משמינים, צורכים מהם כמות גדולה יותר ללא חרטה משום שהם לא משמינים וכך אנחנו ממשיכים להשמין כי כמות השומן והפחמימות באותם מוצרים יותר גדולה מהמוצרים שכביכול משמינים. תהליך ההרזיה לרוב לא כולל קיצורי דרך, הוא תהליך ארוך שדורש מאיתנו לאכול נכון ולהוסיף פעילות גופנית סדירה לחיינו.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה