יום שבת, 24 בדצמבר 2011

איך אפשר להגדיר מזון בריא?

כל אדם היה רוצה לשמור כיום על תזונה נכונה. תזונה בריאה ונכונה, שמתקיימת באמצעות אכילה של מזון בריא וקיום פעילות גופנית בהתאם לנתונים הפיזיולוגיים השונים, עוזרת לגוף לשמור על עצמו, למשך זמן רב יותר. אנחנו חיים בעידן שבו הרפואה מאפשרת להאריך את תוחלת החיים, ולהתמודד עם מחלות שונות, אבל באמצעות שמירה על תזונה נכונה, אתם יכולים למנוע מחלות רבות מראש. תתפלאו לגלות עד כמה מזון בריא - הוא באמת בריא! כלומר, לא רק שהוא לא גורם למחלות שונות, אלא הוא אף יכול להילחם בתופעות שונות שמתקיימות בתוך הגוף. איך זה קורה?

להכיר את המרכיבים


באופן עקרוני, תזונה נכונה כוללת מספר רב מאד של מרכיבים, מי מהם יותר ומי מהם פחות. אפילו מרכיבים שתורמים פחות לגוף כמו נתרן או סוכרים - הם עדיין חשובים, ולו בכמות מינימאלית. מכל מקום, במאמר זה ננתח את המרכיבים החשובים, שכדאי וצריך לצרוך בכמות גדולה, ושהם אבן יסוד בכל מזון שמגדיר את עצמו בתור מזון בריא.
אפילו אנשים שהם לא דיאטנים, יכולים לספר לכם עד כמה תזונה נכונה צריכה להיות מבוססת על ויטמינים רבים. רובנו אמנם מודעים ליתרונות של ויטמינים, אבל רוצים לדעת מה בדיוק הם עושים לגופנו. הוויטמינים הם חומרים אורגניים לחלוטין, שיש להם מספר תפקידים חשובים מאד.
הוויטמינים בונים את ההורמונים השונים שיש לנו בגוף.
הם גם בונים את כדוריות הדם האדומות.
לוויטמינים יש אף תפקיד חשוב מאד, בפירוק הקלוריות שנצרכות בתוך הגוף, והפיכתן לאנרגיה.
הוויטמינים מועילים למערכת העיכול, ואפילו למערכת העצבים.
במילים אחרות - אין כמעט מערכת בגוף שלנו, שהוויטמינים לא נוטלים בה חלק. יש כיום מאכלים רבים שמרכיבים תפריט של תזונה נכונה, שעשירים בוויטמינים מסוגים שונים.
באופן עקרוני, ויטמינים רבים נמצאים בירקות אותם אתם צורכים - כך ניתן להבין מדוע ירקות מסווגים בתור אוכל בריא. כדאי לדעת שלרוב רצוי להימנע ממאכלים ומשקות עתירי קפאין ואלכוהול, אם רוצים שהוויטמינים יספגו כמו שצריך בתוך הגוף.

יש תפקיד גם למינרלים


בנוסף לוויטמינים, גם מינרלים הם חלק בלתי נפרד מכל תפריט הכולל מזון בריא. מבחינת התרומה שלהם לגוף, תפקידי המינרלים חופפים מאד לתפקיד של הוויטמינים, ומומלץ לצרוך אותם יחד. כך הם משלבים כוחות ועוזרים לגוף לשמור על עצמו. תזונה צריכה לכלול כמות רבה מאד של מינרלים מבחינת הסוגים עצמם, כאשר כל מינרל יש לקחת בכמות קטנה של כמה גרמים בודדים. דוגמה למינרל שכדאי לקחת במידה קטנה יחסית היא אבץ, שהוא חשוב מאד עבור המערכת החיסונית של הגוף.
האשלגן, לעומתו, חיוני למי שרוצה לשמור על תזונה נכונה, וגם לקיים פעילות ספורטיבית מרובה. הברזל הוא דוגמה למינרל שנמצא כמעט בכל איבר בגוף, ואחראי לתקינות הכוללת של רבים מהמרכיבים בגוף האדם. במילים אחרות, אם אתם רוצים לאכול יותר מזון בריא - חפשו את המינרלים ואת הוויטמינים!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה