יום שלישי, 24 בינואר 2012

כיצד לשמור על בריאות ההורים והילדים במהלך אבחון דידקטי?

מהו אבחון דידקטי?


אבחון דידקטי זהו תהליך שילדים מסוימים עוברים בכדי לבחון את היכולות הלימודיות שלהם. במילים אחרות, אבחון זה נועד להבדיל בין ילדים שאינם יכולים ללמוד לבין אלא שאינם רוצים ללמוד. האבחון מתבצע במהלך ארבע עד שש פגישות עם מאבחן, שיכול להיות או מורה שעבר הכשרה לאבחון דידקטי, או פסיכולוג חינוכי. ההבדל בין שני סוגי האבחונים זה הפרמטרים הנמדדים בתהליך, כאשר באבחון הדידקטי הרגיל נמדדות היכולות של הילד לבצע פעולות בסיסיות הקשורות ללימודים: קרוא, כתוב, מתמטיקה ולימודי שפה זרה. כלומר המאפיינים הכלליים הנדרשים במסגרת לימודי בית הספר הבסיסיים. הטיפול הפסיכודידקטי לעומת זאת, בודק את האינטליגנציה הכללית של הילדים, שלעיתים יכולה להיות גבוהה מאוד למרות הבעיות ולקויות למידה לכאורה שהם מראים במיומנויות הלימודיות. מכך הפסיכולוג מסיק מסקנות שונות ומחפש את המקור לבעיות.

אבחון דידקטי והמשפחה שלכם


לכאורה, אין כל קשר בין אבחון דידקטי לבריאות המשפחה כולה. עם זאת, היות שהמשפחה הינה אורגניזם חי לכל דבר, כל תהליך שעובר אחד מבני המשפחה משפיע על כולה באופן ישיר.

השפעת האבחון הדידקטי על הילדים:


כל ילד הינו שונה, בעל תפיסת עולם שונה, יכולות לימודיות שונות וכמובן – אופי שונה. יש ילדים שהצורך לבצע אבחון דידקטי יגרום להם לאבד את ביטחונם העצמי וגם את האמון ביכולות שלהם. כך, התוצאות של האבחון עלולות להיות יותר שליליות ממה שהיו, במידה והילד כן היה מאמין בעצמו. במצב שבו הילד מראה סימני חרדה לקראת האבחון, יש לחזור ולומר שזה לא נורא, שילדים רבים עוברים אבחון, שאף אחד לא יצחק עליהם ושזה כלל לא מוריד מההערכה שלכם כלפיהם. ילדים רבים תלויים רבות בתמיכה של ההורים, בעיקר בגיל הרך. למרבה הפלא, בגיל ההתבגרות המצב יכול להיות הפוך לגמרי. יתר על כך, בני נוער מסוימים עשויים לשאוף לנצל את האבחון בכדי לקבל הקלות בלימודים. במקרה זה, יש לבדוק היטב האם מדובר בבעיה אמיתית, אך לא להאשים אותם בשום דבר בטרם עת. למרות הבגרות שהם מנסים להפגין, גם הם עדיין תלויים בתמיכת ההורים.

נסו לראות האם הירידה בלימודים (במידה וישנה ירידה כזו שהובילה להפניה לאבחון) נובעת מסיבות פסיכולוגיות, מאירועים בחייהם שאינכם מודעים להם. חשוב ליזכור לשמור על האיזון הנכון בין להיות הורה וחבר, לדעת גם לתמוך כשצריך, אך גם לגעור במידת הצורך.

השפעות האבחון הדידקטי עם ההורים:


כפי שציינו לעיל, אבחון דידקטי משפיע על כל בני המשפחה, אפילו על המבוגרים. עלול להיווצר מצב שבו אחד ההורים, או שניהם, מתחילים להאשים את עצמם בכך שהילד או הילדה זקוקים לאבחון. במקרה זה, חשוב שיהיה מבוגר אחד לפחות במשפחה שיעזור להכניס את הכול לפרופורציות: למנוע מהאם לחשוב שכוס היין שהיא שתתה בזמן ההיריון השפיעה על יכולותיו השכליות של הילד, או למנוע מהאב לחשוב שהוא לא הקדיש די תשומת לב ללימודי הילדים ולא עזר בשיעורים.
חשוב ליזכור שבכל משפחה בריאה תמיכה זהו חלק משמעותי בהתמודדות המשפחתית עם הבעיות של כל אחד. הראו יותר תמיכה זה בזה – וכולם יהיו בריאים יותר, גם נפשית וגם פיזית!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה