יום רביעי, 25 בינואר 2012

תזונה נכונה: הימנעות משומן טרנס

כולנו מכירים את המושגים: שומן רווי, שומן בלתי רווי, שומן מוקשה ושומן טרנס. מי הם השומנים הללו, מאיפה הם מגיעים? שומן רווי הינו שומן המגיע ממוצרי החי, ממוצרי בשר שמנים כמו בשר כבש, אברים פנימיים וגם נמצא במוצרי חלב שבהם אחוז השומן הוא יותר מ-3%. שומן טרנס אינו נמצא באופן טבעי הוא מיוצר במפעלים ונמכר בעיקר לתעשיות המזון המסחריות. מקורו של שומן הטרנס הינו שמנים צמחיים שהם טובים לבריאותנו, הבעיה היא שבמקרה הזה, השומן עובר תהליך של הקשיה כדי לאפשר ליצרני המזון להאריך את חיי המדף של המוצרים שלהם. המקרו מס' אחד לשומן טרנס הינו המרגרינה שנמצאת בכל הסוגים של מאפים תעשייתיים: עוגות מוכנת, בורקסים, מלווח, ועוד.

מדוע כדאי להימנע משומן טרנס?


הגוף צריך שומן כדי לשמור על בריאות טובה ופעילות רגילה. כולנו מכירים את המושג כולסטרול טוב וכולסטרול רע, אבל למה בדיוק הכוונה? כולסטרול הוא שומן שנמצא בכל תא בגוף, ומצא במיוחד במוח בכבד ובדם. תפקידיו הם רבים וחשובים: בניית תאים, יצירת הורמונים לעיכול, בידוד עצבים, שמירה על טמפרטורת הגוף ועוד. הכולסטרול הרע אינו רע כשלעצמו וכולנו צריכים שתהיה לנו רמה מסוימת שלו. הבעיה מתחילה רק כשיש עודף ממנו שהגוף לא מצליח לסלק ואז הוא מצטבר בכלי הדם ומוביל למחלות בכלי הדם, עלייה בלחץ הדם, מחלות לב ואף לשבץ. הכולסטרול הטוב עוזר בסילוק העודף של הכולסטרול הרע בחזרה לכבד והיחס בין שניהם נקבע גם ע"י נטיה גנטית אבל גם ע"י התזונה האישית. כמובן שמומלץ להימנע מצריכת שומן טרנס על מנת להקפיד כמה שיותר על אורח חיים בריא.

איך להימנע משומן טרנס?


הדרך הטובה ביותר להימנע מאכילת שומן טרנס היא להפחית אכילה של מזונות שמיוצרים במאפיות מסחריות: בורקסים, קרואסונים, גביניות, מלווח, עוגות מוכנות, ועוד מיני מאפים שכולנו מכירים. אם קשה לכם להימנע מהם לגמרי, אפשר גם ליהנות מהם פשוט לא להגזים בצריכתם ובטח שלא לשלב אותם בתזונה היומיומית. אפשר גם להפחית את השימוש במרגרינה באפייה הביתית ולעבור להשתמש בשמנים צמחיים במקום.

הפחתת כולסטרול


במידה וכבר אובחנתם כסובלים מכולסטרול גבוה מומלץ לכם להגביר את אכילת הסיבים התזונתיים. אלו נמצאים בפירות, שיבולת שועל ובקטניות. הסיבים התזונתיים עוזרים לספוח אליהם את הכולסטרול המיותר הנמצא בגוף, מגבירים את פעולת המעיים לסילוק החומרים הרעילים אותם אכלנו במשך שנים ועוזרים לגוף שלנו להיפטר מהעודפים באופן טבעי. בנוסף, פעילות גופנית עוזרת בבניית מסת שריר המשתמשת גם בשומנים למיניהם והופכת אותם לאנרגיה כפי שאמור להיות באופן טבעי. פעילות גופנית קבועה עוזרת מאוד להורדה בכמות הכולסטרול הרע, ויחד איתה על ירידה במשקל ושמירה על האיזון הטבעי של הגוף. אפשר לעודד את הגוף לייצר יותר כולסטרול טוב גם ע"י שתייה של מיצי עשב חיטה למשל, שיכולים לעזור לגוף להיפטר מעודפי שומן הטרנס שנמצאים בו וכמובן להתמיד ולשמור על הרגלי תזונה נכונה ובריאה.
למידע נוסף : תזונה נכונה

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה