יום חמישי, 16 בפברואר 2012

זיהוי וטיפול בבעיות עצירות אצל ילדים

מערכת העיכול של ילדים היא רגישה ביותר ומשום כך נוצרות אצלן פעמים רבות בעיות של עצירות. חשוב מאוד לזהות בעיות של עצירות אצל ילדים על מנת שניתן יהיה להתוות את הטיפול הנכון בזמן ולפני הופעתם של סיבוכים שונים. התסמינים של בעיות עצירות אצל ילדים זהים לאלו של עצירות אצל מבוגרים והם: פחות משלוש או ארבע יציאות במהלך תקופה של שבוע ימים, תחושת מלאות תמידית ומאמץ וקושי ביציאות עצמן. במאמר זה נדון בסיבות ודרכים שונות לטיפול בבעיות עצירות אצל ילדים.

סיבות עיקריות לעצירות אצל ילדים

 

מבוגרים סובלים מעצירות בדרך כלל בגלל לחץ נפשי או שינויים תזונתיים. לפני שאתם ממהרים להזמין מבצעים לים המלח או לאילת על מנת לעזור לילד להירגע כדי לפתור את בעיות העצירות, חשוב שתדעו כי במרבית המקרים עצירות אצל ילדים נגרמת פשוט בגלל הרגלים לקויים. ילדים המתאפקים כאשר הם צריכים להתפנות עשויים לסבול מתופעה של עצירות. רצוי לדבר עם הילדים ולהסביר להם עד כמה חשוב שלא להתאפק בעשיית הצרכים, מה שעשוי למנוע את הופעת הבעיה.

טיפול בעצירות אצל ילדים

 

למרות שעצירות כרונית הנמשכת לאורך מספר רב של חודשים היא נדירה בקרב ילדים, במקרים מסוימים עשוי רופא המשפחה להחליט על התווית פתרונות תרופתיים. תרופות לטיפול בעצירות עוזרות למערכת העיכול בעבודתה ומונעות את תחושות חוסר הנעימות המלוות עצירות. לעומת עצירות מבוגרים, שניתן להתגבר עליה בעזרת שימוש בתרופות הניתנות לרכישה בבית המרקחת ללא התווית רופא, במקרים של עצירות ילדים אין להשתמש באמצעים תרופתיים ללא התווית רופא. חשוב לזכור כי מערכת העיכול של ילדים היא רגישה ועדינה ושימוש בתרופות בצורה לא נכונה וללא השגחת רופא עשוי לגרום לנזק בלתי הפיך. אפשרות נוספת היא באמצעות תרופות טבעיות הנהוגות ברפואה משלימה. קופות החולים כבר הקימו מחלקות רפואה משלימה הנותנות שירות לכלל לקוחות הקופה, כך תוכלו לספק פתרון לילדכם, ללא מתן של תרופות וכימיקלים, אלא שימוש במוצרים טבעיים.

פתרונות תזונתיים לטיפול בבעיות עצירות ילדים

 

בכל מקרה של עצירות ילדים מומלץ לשלב בין הטיפול התרופתי לבין יצירת תפריט תזונתי מתאים שיסייע לתפקוד מערכת העיכול וליציאות סדירות. מאכלים עשירים בסיבים תזונתיים יסייעו לתהליך העיכול ולכן יש לשנות את התפריט המשפחתי בהתאם. כמו כן, יש להרבות בשתיית מים המסייעים בתהליך של ריכוך הצואה. רופא המשפחה יוכל לסייע לכם גם באבחון הבעיה, גם בהתוויה תרופתית במקרה הצורך וגם בהמלצות תזונתיות. בכל מקרה, תהליך הטיפול בבעיות עצירות אצל ילדים מהווה הזדמנות לשינוי הרגלי התזונה אצל הילדים ולמעבר לתפריט בריא יותר ועשיר בסיבים תזונתיים. זיהוי מקדים של תופעת העצירות אצל ילדיכם, טיפול בבעיה יחד עם רופא המשפחה ושינויים בהרגלי התזונה יוכלו לתת מענה מלא לבעיה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה