יום שלישי, 27 במרץ 2012

לחם בריאותי לכל המשפחה


לחם מהווה מוצר מזון בסיסי, נפוץ ואהוב על ידי בני כל המשפחה. בעקבות המחקרים האחרונים ידוע כי יש להמעיט באכילת לחם אך עדיין הלחם הוא מוצר בסיסי. בתודעה של אנשים רבים הלחם מהווה כמוצר משמין ולכן רבים הנמצאים במשטר דיאטטי מסירים את הלחם מהתפריט אך מי שבודק לעומק את העניין ומשווה קלוריות בין גביע יוגורט לפרוסת לחם בריאות המכילה סיבים תזונתיים יגלה כי ערך הקלוריות דומה בשני המוצרים וללחם יתרון מכיוון שהוא מעניק תחושת שובע לאורך זמן. לחם בריא שבו פחמימות מורכבות מעלה את רמת הסרוטונין במוח, סרוטונין ידוע כחומר המונע דכאון ולמעשה משפיע לטובה עם האדם וכך מצב רוחו עולה ואף תורם לירידת הצורך באכילת מתוק. לא פלא כי רבים קונים מכשיר אפייה ביתית ואופים את הלחם בעצמם. כך ניתן להימנע מחומרים משמרים, להפחית גלוטן, ובזמן חיפוש לימודים או גלישה באינטרנט הלחם נאפה. במידה ומעדיפים לקנות לחם במכולת או בסופר מומלץ לבחור בלחמי בריאות המכילים נבטים וסיבים תזונתיים, בעלי גלוטן נמוך ובמידת האפשר ללא חומרים משפרי אפייה שמטרתם היא להאריך את חיי המדף של הלחם.

לבדוק את מרכיבי הלחם


חשוב מאוד לקרוא את התווית המופיעה על הלחם ולהימנע ככל האפשר מלחמים בעלי תוספים המכונים תוספי E. אלה למעשה משפרי אפייה וחומצות שעלולות לגרום לסרטן ונועדו להארכת חיי המדף של הלחם. לחם הנאפה מחומרים אורגניים יהיה בריא יותר מכיוון שהוא נקי מרעלים וחומרי הדברה. הבעיה העיקרית היא לבחור בלחם מקמח איכותי ובריא. קמח לבן ידוע בכך שכמעט ואין בו ערך תזונתי. ככל שהלחם מועשר בסיבים תזונתיים ונבטים כך הערך התזונתי שלו עולה וגם תחושת השובע המתקבלת. ישראל נחשבת כמעצמה בתחום פיתוח לחמי הבריאות וניתן למצוא לחמים רבים מסוג לחם קל, לחם חי, לחם בריאות ועוד. אם זאת, לא כל לחם קל הוא אכן דיאטטי. יש לקרוא את המרכיבים ולבחור לחמים בהם השתמשו בשמרים טבעיים או במחמצת שאור. כך נממעים מהוספת סוכר החשוב לתסיסת השמרים ובערך גלוטן גבוה. בלחם רגיל המאפיות נוהגות לבצע התפחה מהירה אשר מעלה את ערך הגלוטן ולכן גם הלחמים אחידים אך תהליך ההתפחה המהיר מונע מטעמים ארומות טבעיות להתפתח.

קמח מטחינה גרעין מלאה


לחם הנאפה מקמח מלא או קמח מדגנים כמו שעורה, שיפון, שיבולת שועל ודוחן בריאים משמעותית מאשר קמח לבן רגיל. ככל שמכינים את הקמח מטחינה מלאה של הגרעין כך עולה הערך התזונתי של הלחם וערכים של אומגה 3 ומרכיבים אחרים ישארו בלחם והוא יכיל יותר רכיבים בריאים כמו חומצה פולית ועוד. לחמים אלה עשירים בויטמינים ומינרלים, הלחם משביע ומספק אנרגיה הנדרשת לגוף לאורך זמן. באפיה ביתית ניתן להוסיף מרכיבים בריאים וכך במקום לאכול מספר פרוסות בזמן שלומדים פסיכומטרי תספיק פרוסת לחם אחת לתחושת שובע.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה