יום חמישי, 10 במאי 2012

מהו סימון תזונתי ולמי הוא חשוב?

סימון תזונתי מחויב להיכתב על ידי היצרניות על גבי כל אריזה בה מוכרים מזון ללא יוצא מן הכלל. בעידן הנוכחי בו מודעות לתזונה נכונה גוברת ועולה, רבים נוטים להיעזר בסימונים אלו, בכדי לשמור על תזונה בריאה ותקינה ללא רבב. הסימונים התזונתיים המחויבים להיכתב על ידי משרד הבריאות הם: אנרגיה, פחמימות, חלבונים, שומנים ונתרן, אך חברות רבות מוסיפות גם את הוויטמינים והמינרלים ועוד לנוחות קהל הצרכנים שלהם.

קלוריות - סימוני תזונה

 

במאמר זה אנו בוחרים להתייחס לסימן התזונתי שנקרא קלוריה, משום שמרבית האנשים מוצאים עצמם מתעניינים בקלוריות, יותר מכל ערך תזונתי, משום שקלוריה מעידה באופן ישיר על משקלו של האדם הצורך את המוצר, אך אין זה אומר כי שאר הסימונים אינם חשובים במידה זהה. קלוריה היא למעשה יחידת מדידה של האנרגיה, המצויה באוכל אותו צורכים. כל אדם זקוק לאנרגיה בכמות המומלצת לו והיא מחושבת בהתאם לנתונים הפיזיים שלו לרבות גובה, גיל, משקל, מין והיקף הפעילות הגופנית אותו הוא מבצע במהלך היום יום. במיני מזונות קיימות קלוריות, אשר מסומנות על גבי האריזה ונכון לכם לבדוק זאת, משום שכמות קטנה מדי של קלוריות עלולה לפגום במצב הבריאותי שלנו ואילו כמות גדולה מידי של קלוריות, יכולה לגרום באופן ישיר להשמנה יתרה (כידוע השמנה אינה בריאה לאף אדם ורצויי להימנע ממנה ככל האפשר).
כמו כן, חשוב לבדוק את המוצרים היטב, כבר קרו לא מעט מקרים בהם נכתב דבר אחר על האריזה ובפועל המציאות הראתה דברים שונים. הדבר אף פורסם בחדשות ערוץ 2 ובתכניות הבוקר השונות.

כיצד מחשבים ערך קלורי

 

חישוב סימון תזונתי על גבי האריזה, מתבצע באופן הבא: אם מצוין לכם על גבי גבינה לבנה: 60 קלוריות ל - 100 גרם, עליכם לבדוק כמה גרם גבינה יש בגביע, ובהתאם לכך לחשב את הערך הקלורי, אם יש בגביע 200 גרם אז הערך הקלורי הוא 120 וכן הלאה. על פי רוב, הסימן התזונתי המצוין על גבי האריזות מתייחס לגבי 100 גרם של מזון גולמי ואילו במזון נוזלי מדובר ב- 100 מ"ל. בבואכם לרכוש מוצר בהתאם לערך התזונתי הנכון לכם, יש להתייחס לערך הקלורי כמצוין מעלה. אם אתם סובלים מעודף משקל, אל לכם להפריז בערך הקלורי ונכון לכם למתן את צריכת הקלוריות בהתאם למצב גופכם.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה