יום רביעי, 6 ביוני 2012

עלייה במשקל בהריון

"אני אוכלת בשביל שניים עכשיו" או "עליתי 30 קילו בהריון הראשון שלי" הם לא משפטים מחויבי המציאות אצל כל אישה הרה. אמנם, תקופת ההיריון היא תקופה של שינויים גופניים רבים אצל כל אישה הנובעים משינויים הורמונאליים המביאים לתחושות שונות וביניהם – הרעב.

למרות הדעה הרווחת, אישה לא חייבת לאכול כפליים ממה שאכלה בעבר על מנת לתמוך בכל שלבי

ההיריון ויש לזכור כי עליית משקל מוגזמת בהריון יכולה להוות גורם סיכון לסיבוכי הריון שונים המסכנים את האם וגם העובר שברחמה בו זמנית.

אתן הנשים מודעות לגופכן וקשובים לו וזאת הסיבה מדוע כדאי לאמץ עקרונות לתזונה נכונה במהלך ההיריון וגם לאחריו, לשם מעבר מהיר ונוח בין היותך אם, רעיה ואישה בכלל - לטובת בריאותך והיותך דוגמא ומופת עבור ילדיך.

כמה קלוריות להוסיף לתפריט במהלך ההיריון?

אישה לאורך כל חייה לומדת ומתנסה על גופה כמו שרק היא יודעת. החיים הם אינם לימודי תעודה ואי אפשר לדעת ולהתנסות מהכול בלימודי ערב של יומיים בשבוע. אישה צריכה לדעת את מגבלות גופה והנטייה הטבעית שלה להשמנה. למרות זאת, ישנן המלצות כלליות אשר נועדו למנוע מצב של התנגדות אישית של אישה לתוספת מזון לתפריט היומי שלה על מנת שלא להשמין. העלייה במשקל בזמן ההיריון הכרחית לתמיכה בהריון ולגדילה תקנית של העובר(!). החל מהטרימסטר השני על אישה בהריון להוסיף לתפריטה כ- 340 קלוריות נוספות בערך ובטרימסטר השלישי מומלץ להיוועץ בתזונאית או דיאטנית אשר תנחה על כמות הקלוריות היומית המומלצת בהתאם לעליה במשקל עד כה.

כמה קילוגרמים עולים בהריון?

בעבר המודעות לעלייה רצויה במשקל בזמן ההיריון לא הייתה חזקה מספיק ולכן נשים רבות העלו גם מעל 20 קילוגרמים במהלך הריונן. מיותר לציין כי החזרה למשקל תקין לאחר הריונות אלה הייתה רצופה מכשולים רבים ואכזבות. באופן כללי וגורף, ככל שהמשקל ההתחלתי של האישה נמוך יותר, כך היא צריכה לעלות יותר במשקל באופן יחסי לנשים בעלות משקל הריון התחלתי עודף.

נשים בטווח המשקל ההתחלתי הנורמאלי ( מדד BMI בין 18 ל- 25 ) זקוקות לתוספת של בין 12 ל- 16 קילוגרמים במהלך הריון תקין. נשים שהחלו את הריונן עם משקל עודף (מדד BMI בין 25 ל- 30 ) זקוקות לעליית משקל נמוכה יותר של עד 12 קילוגרמים ואילו נשים אשר סובלות ממשקל יתר גדול יותר טרם ההיריון (מדד BMI גבוה מ- 30 ) זקוקות לעליית משקל מינימאלי של עד 8 קילוגרמים בערך. כמובן שהמלצות אלו כלליות וצריכות להיקבע ע"י רופא הריון או דיאטנית בהתאם לאישה הספציפית.

בדיוק כפי שכל מתאמן במועדון כושר קריות יודע להתאים את התזונה שלו לאימון, כך צריכים להתאים תוכנית תזונה. המידע על ההיריון באינטרנט יכול להיות מגוון, לעיתים מדויק ולעיתים מטעה. לכן כדאי תמיד להסתייע באנשי מקצוע רבים ככל האפשר טרם ההריון, במהלכו ולאחריו.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה